Park Zygmunta Glogera
Edycja Budżet Obywatelski 2018 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.
Lokalizacja
Główna lokalizacja: działka numer 261/1
Opis projektu
Działka o której mowa (właścicielem jest BUDOPOL) od 10 lat jest śmietniskiem. Mieszkańcy istniejących i powstających osiedli mieszkaniowych nie mają możliwości i miejsc, aby wyjść na spacer z dzieckiem, pójść pobiegać, wyprowadzić na spacer psa... etc. Cała okolica o której mowa jest sukcesywnie zabudowywana. Działka o której mowa, graniczy z ulicą Piaszczystą a w przyszłości z planowaną Trasą Wolbromską. Jej zagospodarowanie jako Parku Zygmunta Glogera mogłoby być połączone z infrastrukturą rowerową (Od Krakowa do Ojcowa), oraz urządzeniami rekreacyjnymi. W ten sposób Park nie byłby wykorzystywany wyłącznie przez mieszkańców Dzielnicy, ale stanowiłby także miejsce odpoczynku i postoju dla osób udających się do Ojcowa na rowerze.
UZASADNIENIE PROJEKTU
Celem tej propozycji jest uniknięcie zabudowy terenu pozbawione zagospodarowania go pod kątem realizacji podstawowych potrzeb zdrowotnych, rekreacyjnych a nawet komunikacyjnych mieszkańców dzielnicy i miasta. W nowo powstających w tej okolicy osiedlach zamieszkują często ludzie młodzi, mający lub planujący dzieci. Obecny "system" wydzielania i grodzenia działek skutkuje ich odcięciem od terenów rekreacyjnych oraz upośledzeniem ekologicznej komunikacji. Działaka, która miałaby zostać zagospodarowana jako Park Zygmunta Glogera, graniczy z ul. Piaszczystą, którą w ciągu kilku minut można dojść/dojechać na rowerze do ul. Pachońskiego, planowanej tam linii tramwajowej i już działających stanowisk rowerów miejskich. Park byłby też miejscem odpoczynku dla mieszkańców miasta udających się do Ojcowa na rowerze. Dodatkowo, wielu mieszkańców osiedli wykorzystuje samochód tylko i wyłącznie z tego powodu, aby nie jeździć przeładowanymi autobusami na odcinku Zielonki - Kraków. Nawet planowany na tym odcinku chodnik nie rozwiąże prawdopodobnie tego problemu. Istnieje więc możliwość utworzenia traktu komunikacyjnego obejmującego wspomniany Park i łączącego Zielonki z ul. Pachońskiego, dzięki czemu w przyszłości wielu mieszkańców pozostawiałoby chętniej samochody w domach.
Nazwa | Opis | Data |
---|---|---|
ocena warunków i sytuacji dotyczącej działki Budopol SA., która jest przedmiotem zadania. | w związku z tym, że Budopol SA od zakończenia inwestycji przy ul. Glogera lekceważy potrzeby mieszkańców a zarazem swoich klientów pozostawiając na okres 10 lat na terenie swojej działki śmietnik (swoisty skansen PRL-u) należy ocenić, czy są prawne możliwości przejęcia przez miasto wskazanej działki w celu przeprowadzenia opisanej w zadaniu inwestycji o nazwie Park Zygmunta Glogera. | do 1.10.2018 r |
działania zaradcze. | w związku z tym, że wynik powyższych działań okaże się najprawdopodobniej negatywny, niemożliwy, nierentowny... itd. należy podjąć działania zaradcze w celu naprawy sytuacji zarówno ze strony Budopol SA (zmuszenie ich do uporządkowania terenu nawet pomimo "trwającej" tam teoretycznie inwestycji) jak i rozważenia, czy w najbliższej okolicy znajdują się inne tereny, które Miasto Kraków mogłoby zagospodarować jako Park Zygmunta Glogera w celach, które zostały opisane w zadaniu. M.in. infrastruktura rekreacyjna dla rowerzystów jadących od Krakowa do Ojcowa, infrastruktura komunikacyjna dla pieszych łącząca rejon nowych oraz już zakończonych inwestycji na opisywanym terenie z ulicą Pachońskiego, oraz infrastruktura rekreacyjno-wypoczynkowa dla mieszkańców dzielnicy oraz Krakowa. | do 30.12.2019 r. |