Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 18 NR 3:

700 budek dla ptaków na 70-lecie Nowej Huty

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 18 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Nowa Huta

Opis projektu

Założeniem projektu jest zwiększenie ilości miejsc gniazdowania ptaków - w szczególności wróbli i jerzyków - poprzez montaż specjalnie im dedykowanych budek lęgowych na drzewach i obiektach użyteczności publicznej na terenie Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Postępujące ocieplanie budynków choć jest ekonomiczne z punktu widzenia ochrony środowiska również jest dla niego stratą  w postaci zabrania dotychczasowych miejsc lęgowych dla ptaków. W szczególności wróble i jerzyki są na to najbardziej narażone. Prowadzone kompensacje przez RDOŚ nie są wystarczające co widać w postaci zaniku populacji wróbla i jerzyków tak niegdyś licznie występujących na terenach osiedli nowohuckich. 

 
Dzięki udostępnieniu nowych miejsc lęgowych istnieje realna szansa na zwiększenie populacji tych chronionych prawem ptaków. Mieszkańcy bardzo cenią sobie obecność ptaków w mieście − z chęcią je dokarmiają i angażują się czynnie w ich ochronę.  
 
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Analiza ornitologiczna Analiza ornitologiczna i wyznaczenie lokalizacji budek 12 000,00 PLN
Zakup i montaż Zakup i montaż budek legowych 700 szt x~100 zł 70 000,00 PLN
82 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Analiza ornitologiczna Analiza ornitologiczna i wyznaczenie lokalizacji budek 2020
Montaż Zakup i montaż budek lęgowych 2021

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada upamiętnienie jubileuszu w sposób który pozytywnie wpłynie na przyrodę. Ptaki odgrywają bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu ekosystemu miejskiego, jak choćby dzięki efektywnemu ograniczeniu liczebność uciążliwych owadów Budki dla ptaków w miejskim środowisku mają pozytywne skutki dla zachowania różnorodności przyrody w mieście. Obecnie zwłaszcza w miastach, zmniejsza się ilość starych drzew, które zawierają dziuple (naturalne miejsca lęgowe dla ptaków) co ma negatywny wpływ na liczebność ptaków. Ptakom w środowisku miejskim zazwyczaj pozbawionym starych drzew z dziuplami i z coraz bardziej ograniczanymi możliwościami gnieżdżenia się w ocieplanych budynkach, brakuje miejsc do zakładania gniazd a to powoduje, że zmuszone są korzystać z każdej możliwości, którą im stworzymy. W związku z powyższym wieszanie budek, w dłuższym okresie czasu, powinno przyczynić się do zahamowania spadku liczebności ptaków i daje nadzieję na stworzenie warunków do zachowania populacji ptasiej w miastach.
powrót