Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 16 NR 5:

Konstrukcja treningowa do biegów przeszkodowych (OCR).

Projekt odrzucony: Rewitalizacja Zalewu Nowohuckiego jest obecnie na etapie końcowym i niemożliwa jest ingerencja w projekt, bądź jego zmian. Zgodnie z projektem Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie planuje modernizację znajdującej się na przedmiotowym terenie siłowni wraz z jej doposażeniem. Urządzenia treningowe wymagają wydzielenia specjalnej strefy wolnej. Jest to tak zwana bezpieczna strefa użytkowania lub bezpieczna strefa funkcjonowania urządzenia treningowego. W strefie tej nie mogą znajdować się jakiekolwiek inne elementy stanowiące wyposażenie siłowni plenerowej ani jakiekolwiek przeszkody uniemożliwiające prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie urządzenia treningowego. Z uwagi na powyższe przedmiotowa inwestycja kolidowała by z istniejącym zagospodarowaniem terenu, co uniemożliwia realizację projektu we wskazanej przez wnioskodawcę lokalizacji.

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 16 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Teren zalewu Nowohuckiego przy ul. Bulwarowej.

Opis projektu

Wielofunkcyjna klatka treningowa, pozwalająca profesjonalnie i kompleksowo przygotować się do starcia z przeszkodami na biegach OCR, takich jak Runmageddon, Spartan Race, Barbarian race, Comandos itp.


Urządzenie ogólnodostępne, zlokalizowane na terenie Zalewu Nowohuckiego przy ul. Bulwarowej.

Klatka jest wielofunkcyjnym urządzeniem do nauki i doskonalenia technik pokonywania, najczęściej spotykanych przeszkód na biegach typu OCR. Zawierać w sobie powinna zestaw wielu przeszkód, od prostych, spotykanych już na trasach dla początkujących do bardzo zaawansowanych konstrukcji, które pojawiają się na imprezach rangi Mistrzostw Europy i Świata.

Konstrukcja powinna być:
  • dostępna dla wszystkich;
  • odporna na warunki zewnętrzne (zabezpieczone ocynkiem i farbą proszkową odporną na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV);
  • stabilna, oparta na stalowej konstrukcji. Elementy szczególnie narażone na wycieranie powłoki wykonane ze stali nierdzewnej. Lakier matowy, szorstki, ułatwiający chwyt i zapobiegający ślizganiu się dłoni.
  • funkcjonalna, różnorodna oraz zróżnicowana - umożliwiająca trening różnych elementów, np:
    • Monkey bar
    • Drabinki ruchome
    • Multi ring (klasyczny)
    • Snake (obrotowe kółka i nunczaka)
    • Hot wheels (obręcze)
    • Flying monkey bars
    • Drążki do podciągania
    • Kołowrotek (chomik)
    • Pedały ręczne
    • Drabina Salomona
    • Lina
    • Chwyty, kulki i nunczaka
    • Kółka do przechodzenia z ringami
    • Strażak
  • elementy treningowe powinny być zabezpieczone w sposób utrudniony, wandaloodporny oraz trudne w kradzieży;
  • bezpieczna - posiadać certyfikat zgodności z normą :
    • PN-EN 957-1 „Stacjonarny sprzęt treningowy - Część 1: Ogólne wymagania bezpieczeństwa i metody badań”
    • PN-EN 16630:2015 „Wyposażenie siłowni plenerowych zainstalowane na stałe”.
Do bezpiecznej instalacji wymagana jest przestrzeń wolna od elementów nie związanych z konstrukcją o wymiarach około 15x11 mb. Orientacyjne wymiary klatki: wys. 3 mb, szerokość ok. 3 mb, długość ok. 10 mb – zespolona na stałe z gruntem. Nawierzchnia pod urządzeniem – podłoże zabezpieczone np: piasek o wielkości ziarna od 0,2 do 2mm i minimalnej głębokości 300mm.

Konstrukcja powinna zawierać tablicę informacyjną z regulaminem określającym zasady użytkowania urządzeń wraz z nazwą, adresem oraz numerem telefonu zarządcy terenu, na planszy odpornej na warunki atmosferyczne.
 
Zdjęcie poglądowe przykładowej realizacji:

UZASADNIENIE PROJEKTU

Urządzenia tej skali do treningów OCR nie są dostępne w przestrzeni publicznej na terenie miasta Krakowa. O potrzebie takiej konstrukcji może świadczyć fakt ciągłego wzrostu popularności biegów przeszkodowych OCR, przekraczającej kilka tysięcy uczestników w ramach jednego dnia zawodów (źródło: Runmageddon Liszki 2019r). 

 
Konstrukcja jak i dopasowanie przeszkód winna być tak dobrana by można było na niej ćwiczyć technikę, wzmacniać mięśnie górnej obręczy, barków, ramion, siły chwytu jak i mięśni głębokich brzucha i pleców jak również może służyć do treningów funkcjonalnych i ogólnorozwojowych dla całej rodziny pozwalająca rozwijać siłę, zręczność oraz koordynację.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Klatka Klatka do ćwiczeń ogólnorozwojowych i treningów funkcjonalnych (szacunek w zależności od finalnej konfiguracji). 50 000,00 PLN
Tablica informacyjna Tablica informacyjna z regulaminem 500,00 PLN
Prace ziemne Prace ziemne mające na celu zespolenie instalacji z gruntem 3 500,00 PLN
Podłoże Zabezpieczenie terenu piaskiem rzecznym 2 000,00 PLN
Transport i montaż Transport i montaż 1 000,00 PLN
Prace serwisowe Założony budżet na prace serwisowe związane z uszkodzeniami konstrukcji oraz uzupełnieniem stanu urządzenia w okresie pierwszych 2 lat 3 000,00 PLN
60 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Definicja wymagań Szczegółowe zdefiniowanie wymagań urządzenia treningowego oraz wyłonienie wykonawcy 1 kwartał 2020 r
Wykonanie Prace przygotowawcze, konstrukcyjne, dostawa oraz montaż (termin realizacji zamówienia to około 6 tygodni) 2 kwartał 2020 r
Zakończenie prac Zakończenie prac i oddanie projektu do użytku 3 kwartał 2020 r

Galeria

powrót