Rodzinny Ogród Wrażeń
Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 17 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.
Lokalizacja
Główna lokalizacja: os. Na Stoku 52 (nr działki 553, nr obrębu 10)
Opis projektu
Rodzinny Ogród Wrażeń ma łączyć dwie funkcje: rekreacyjną i sensoryczną (dzieci z zaburzeniami będą poddawane różnym bodźcom zmysłowym, dzięki czemu zaczną okazywać emocje, chętniej patrzeć na świat i otwierać się na innych). W celu zabezpieczenia terenu, zostanie on ogrodzony metalowymi przęsłami. W ciągu ogrodzenia znajdować się będą dwie bramki: jedna od boiska szkolnego, druga od strony parkingu. Przy wejściach znajdować się będą tablice zawierające regulamin, informacje o tym miejscu i jego użytkowaniu. Z założenia ogród ma być wkomponowany w istniejącą już zieleń i drzewostan, dający dzieciom możliwość eksploracji i samodzielne poznawanie świata. Nie chcemy ingerować w naturę używając ton plastiku i sztucznych materiałów. W części rekreacyjnej przewidziano miejsce na:
- drewnianą, zadaszoną altanę z dwoma ławkami i stołem (metal-drewno) i dwie skrzynie na zabawki i gry,
- pięć drewniano - metalowych ławek do wypoczynku,
- pięć drewniano - metalowych koszy na śmieci,
- sześć drewnianych podpór pod hamaki,
- trzy lniane hamaki,
- drewniane obramowanie piaskownicy,
- mini park linowy,
- dwie huśtawki z liny konopnej z gałkami bosmańskimi,
- huśtawka "bocianie gniazdo"
- betonowy stół z szachownicą i planszą do chińczyka z dwoma metalowo - drewnianymi ławami,
- wiklinowy tunel do przechodzenia.
Strefa sensoryczna zostanie podzielona na sześć części: wzrokową, słuchową, węchową, dotykową, smakową i serca. Do poszczególnych stref będzie prowadzić ścieżka sensoryczna zbudowana z kory, piasku, trawy, kamieni (otoczaków), mchu i plastrów drewna. Strefy będą się przenikać, a ich integralną i centralną częścią będzie oczko wodne w wodospadem i drewnianą kładką, obudowane kamieniami, z systemem nawadniająco - filtrującym z zamkniętym obiegiem wody.
Część wzrokowa:
- pięć drewnianych, kolorowych wiatraków,
- hotel dla owadów,
- trzy karmniki dla ptaków,
- kolorowe kwiaty,
- oczko wodne z wodospadem,
Część słuchowa:
- rośliny: trzcina, osty, trawy wysokie,
- trzy dzwonki bambusowe wietrzne,
- oczko wodne z wodospadem.
Część węchowa:
- zioła
- niskie krzewy pachnące
- kwiaty
Część dotykowa:
- ścieżka sensoryczna,
- rośliny o specyficznej strukturze,
- piaskownica.
Część smakowa:
- krzewy malin, porzeczek, truskawek, jagód, pomidorków.
W strefie serca znajdować się będą grządki klasowe, których teren ogrodzony będzie drewnianymi skrzyniami oraz grządka obywatelska, na której każdy będzie mógł coś posadzić lub posiać.
Informacje o poszczególnych strefach będą znajdować się na tabliczkach. Cały teren objęty będzie monitoringiem, w celu zapewnienia bezpieczeństwa, dwie kamery zostaną dołączone do istniejącego już systemu ochrony przy szkole podstawowej.
UZASADNIENIE PROJEKTU
Celem projektu jest przekształcenie niezagospodarowanego terenu zielonego przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 98 na miejsce rekreacji i wypoczynku, z wydzieloną strefą sensoryczną przeznaczoną w szczególności dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i innymi niepełnosprawnościami oraz dla wszystkich mieszkańców dzielnicy. Ogród ma być miejscem powrotu do natury - zachęcać rodziny do wspólnego spędzania czasu na wolnym powietrzu, bez plastiku, sztucznych materiałów, ma być to taki mały raj. Ma być to miejsce przyjazne dla osób, które mają większe lub mniejsze problemy sensoryczne, których zmysły nie funkcjonują tak, jak zmysły osób neurotypowych. Ta przestrzeń zielona ma odpowiadać ich potrzebom i będzie miejscem wypoczynku oraz ciekawą alternatywą spędzania wolnego czasu dla wszystkich. Ma być to miejsce, gdzie rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi będą mogły w komfortowych warunkach spędzać czas, nie martwiąc się o bezpieczeństwo swoich pociech a seniorzy mogą rozwijać swoje pasje działkowicza uprawiając grządkę obywatelską lub grając w szachy.
Nazwa | Opis | Koszt |
---|---|---|
Opracowanie projektu, uzyskanie stosownych decyzji administracyjnych, realizacja, montaż tablicy informującej o realizacji zadania ze środków Budżetu obywatelskiego 2019 | Wykonanie projektu na podstawie wytycznych z wniosku do wysokośći kwoty wniosku, uzyskanie stosownych decyzji administracyjnych, wykonanie ogrodu, montaz tablicy informującej o realizacji zadania ze środków B.O. | 200 000,00 PLN |
200 000,00 PLN |
Nazwa | Opis | Data |
---|---|---|
Opracowanie projektu, uzyskanie stosownych decyzji administracyjnych, realizacja, montaż tablicy informującej o realizacji zadania ze środków Budżetu obywatelskiego 2019. Otwarcie ogrodu. | Opracowanie projektu, uzyskanie stosownych decyzji administracyjnych, realizacja, montaż tablicy informującej o realizacji zadania ze środków Budżetu obywatelskiego 2019. Otwarcie ogrodu. | II połowa 2020 r. |