Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 15 NR 20:

Leśny plac zabaw

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 15 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Fort 48 Batowice

Opis projektu

Leśny plac zabaw powinien komponować się z otaczającym go parkiem, pełniąc funkcje edukacyjno-rekreacyjną dla mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. Tematem przewodnim będą owady, ptaki i małe zwierzęta zamieszkujące park. Urządzenia małej architektury powinny być zbudowane np. z drewna, wikliny lub innych materiałów doskonale komponujących się z otaczającym parkiem oraz istniejącymi drzewami, krzewami ect., bez intensywnych kolorów, jak czerwony czy niebieski.
Przykładowy zestaw elementów na placu zabaw:
- 2 interaktywne tablice informacyjne dla dzieci o ptakach oraz owadach zamieszkujących park w kolorystyce identycznej jak już istniejące słupki informacyjne o zwierzętach w parku,(np. z jednej strony tablica do pisania a z drugiej informacja o owadach, ptakach czy zwierzętach, a na dole układanka ze zwierzętami (zamiast gry kółko i krzyżyk)
- dwa gniazda np. wiklinowe wraz z różnymi drewnianymi jajkami oraz tabliczkami ze zdjęciami od jakich ptaków pochodzą wraz z kodem QR umożliwiającym odsłuchanie z telefonu kom. dźwięków ptaków
-  2 huśtawki parkowe drewniane typu "Bocianie gniazdo", jeśli nie ma możliwości  ze względu na ograniczenia terenu to wystarczy 1 taka huśtawka
-  mini rampa dla dzieci, aby mogły poznawać i rozwijać swoje zainteresowania w zakresie skateboarding. Mini rampa nie powinna być drewniana, żeby nie została szybko uszkodzona, zaleca się betonową wraz z ciekawym graffiti nawiązującym do otoczenia.
- wielofunkcyjny plac zabaw ozdobiony kształtami różnych owadów np. motyli, koników polnych.
Dodatkowo z jednej z wież zaleca się możliwość zjazdu na linie.
Na niektórych zakończeniach słupków mogą znajdować się wyrzeźbione drewniane owady, ptaki czy zwierzęta
- 2 skałki wspinaczkowe
- 3 trampoliny osadzone w ziemi
- 1 bujak drewniany w kształcie np. pszczoły, wiewiórki, biedronki
- 1 drewniana waga

- ustawienie pomiędzy zabawkami podłużnej ławeczki drewnianej lub ławeczki wokół drzewa
Nawierzchnia placu zabaw naturalna np. piasek.

 

Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostają doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu jest modernizacja i rozbudowa starego placu zabaw w parku wraz z nadaniem mu nowej funkcji edukacyjno - informacyjnej, aby urozmaicić możliwość spędzania wolnego czasu..

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Przygotowanie dokumentacji projektowej 39 320,00 PLN
Budowa Roboty budowlane 400 000,00 PLN
439 320,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Dokumentacja projektowa 2020
Budowa Roboty budowlane 2021
Otwarcie nowego placu zabaw Otwarcie wspólnie z mieszkancami zmodernizowanego placu zabaw 2021

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Modernizacja placu zabaw zwiększy atrakcyjność terenów. Nowe miejsce rekreacji dla rodzin z dziećmi Integracja mieszkańców. Dodatkowo teren zyska funkcje edukacyjną i informacyjną, dzięki tablicą interaktywnym. Remont placu zabaw poprawi jakość życia osób korzystających z niego na co dzień.
powrót