Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 6 NR 21:

Bulodrom

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 6 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Młynówka Królewska działka nr 145/6, która jest w gestii Miejskiego Zarządu Zieleni, w pobliżu Zespołu Szkół Ogólnokształcacych nr 8 lub na działkach:158/1,159/1 na wysokości budynku Szkoły Podstawowej nr 153

Opis projektu

Propozycja dotyczy wybudowania (wyznaczenia) miejsca do gry w bule.
Gra w bule , czyli tzw Petanque, jest gra towarzyską z elementami zręcznościowymi, odpowiednia dla osób w każdym wieku. Nie wymaga wielkich umiejętności, a jedynie zręczności i chęci współzawodniczenia w miłej atmosferze. Gra pochodzi z Francji, jednak popularna jest w wielu krajach na całym świecie.Rozgrywki odbywają się na pozbawionym trawy placu zwanym bulodromem, np na utwardzonym żwirze o wystarczających rozmiarach 15x4m. Gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami(fr.boule - kula) o średnicy od 70,5 do 80.00 mm (ciężar od 650 do 800g)
w kierunku drewnianej lub plastikowej kuli o średnicy 30mm nazywanej po francusku cochonnet, co znaczy prosiaczek( w Polsce częściej używa się nazwy świnka). Gra w bule znana już była w starożytności. W ciągu wieków grali w nią zarówno chłopi, jak i arystokracja. W różnych zakątkach Europy Zachodniej było znanych kilkanaście jej odmian. W obecnym kształcie  narodziła się w 1907 roku w prowansalskim mieście Ciotat.grający w
nią Luis Le Noir zmodyfikował jej zasady na swoje potrzeby. Cierpiał na reumatyzm, więc postanowił, że będzie rzucać z miejsca (stanął w środku narysowanego koła). Stąd wzięła się nazwa gry - petanque ( z fr."stopy złączone na ziemi"). Do Polski gra dotarła stosunkowo późno:jesteśmy członkami Światowej Federacji Petanque od 2003 r. Pierwsze stowarzyszenia bularzy zawiązały się  kilkanaście lat temu. Co roku organizowane są mistrzostwa Polski w petanque.
Najlepszym miejscem dla lokalizacji torów do gry w bule jest miejsce częściowo nasłonecznione i częściowo zacienione, na płaskim terenie ale na drobnym wzniesieniu, które umożliwi swobodny spływ wody w razie opadów.W Krakowie tylko w trzech miejscach znajdują sie bulodromy : w Parku Jordana, w Parku Zaczarowanej Dorożki i na terenie Domu Pomocy Społecznej przy ul.Kluzeka 6.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Potencjalnymi odbiorcami projektu są mieszkańcu Dzielnicy VI Bronowice, którzy chcieliby aktywnie spędzić czas. Projekt jest skierowany do osób w każdym wieku, które w niezobowiązujący sposób mogą we własnym zakresie dbać nie tylko o własny rozwój fizyczny, ale także miło spędzić czas w gronie rodziny czy znajomych. Projekt ma za zadania integrować lokalną społeczność  i dbać o rozwijanie więzi sąsiedzkich.Projekt ma szanse stać się doskonałym przykładem tworzenia miejsc integrujących  sąsiedzkie środowisko lokalne dzięki aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 ul.Na Błonie 15 B prężnie działa Centrum Aktywności Seniorów " Bronowice", którego członkowie   byliby nie jako "zaczynem" wciągającym i uczącym mieszkańców okolicznych osiedli tej gry. Z czasem można by organizować turnieje a bulodrom  i gra w bule może stać się doskonałym  uzupełnieniem oferty Klubu Sportowego Bronowianka (którego siedziba znajduje sie przy ul.Zarzecze) i mają szanse na stworzenie miejsca na stałe wpisanego w sportową alternatywną ofertę dla mieszkańców Dzielnicy VI.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 30 000,00 PLN
Budowa Wykonanie robót budowlanych. 150 000,00 PLN
180 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 2020
Budowa Wykonanie robót budowlanych. 2021
Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu zakłada wybudowanie torów do gry w bule zakłada dążenie do zachęcenia do aktywnego, zdrowego trybu życia lokalnej społeczności. Uprawianie sportów poprawia również samopoczucie i korzystnie wpływa na stan zdrowia. Dodatkowo przybliży mieszkańcom ten mało popularny sport, przez co uatrakcyjni teren.
powrót