Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 12 NR 28:

Umiem pływać Nauka pływania dla dzieci

Projekt odrzucony: Projekt zakłada upowszechnianie aktywności fizycznej wśród dzieci ze szkół podstawowych Dzielnicy XII klas I-III poprzez naukę pływania w ramach pobytu dzieci w świetlicy szkolnej. Gmina Miejska Kraków od lat prowadzi naukę pływania, najpierw jako obowiązkowy projekt ministerialny, a obecnie pomimo, że nauka pływania jest obowiązkowa dla klas III, Miasto kontynuuje nieprzerwanie ten program, w całości ponosząc jego koszty. Takie bezpłatne zajęcia dla dzieci ze szkół podstawowych są realizowane przez Miasto poprzez Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy, który prowadzi nieobowiązkowe zajęcia z nauki pływania w formie pozaszkolnych zajęć sportowo - rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży wszystkich zainteresowanych szkół. koszty roczne jakie ponosi Miasto za naukę pływania wynoszą ok 5 933 000 zł.

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 12 - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Nauka pływania odbędzie się na basenie Com Com Zone Prokocim ul. Kurczaba 29

Opis projektu

Projekt nauki pływania adresowany jest do dzieci uczęszczających do klas 1-3 szkół podstawowych (roczniki 2010-2012) z Dzielnicy XII Bieżanów - Prokocim. Celem projektu jest upowszechnianie aktywności fizycznej dzieci, urozmaicenie czasu wolnego od nauki, nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania, a także doskonalenie technik pływania. Nauka pływania będzie prowadzona w ramach zajęć organizowanych na świetlicy. Zajęcia odbywać się będą na krytej pływalni Com Com Zone Prokocim ul. Kurczaba 29 w godzinach wczesno popołudniowych zaczynając od grupy początkującej, kolejno grupa średnio-zaawansowana, a po niej grupa zaawansowana.  Zajęcia będą odbywać się pod okiem jednego doświadczonego instruktora nauka pływania, który będzie odpowiedzialny za doskonalenie technik pływania uczestników dobranych w 3 grupy umiejętności technik pływania.

W ramach projektu  z zajęć nauki pływania skorzysta maksymalnie 48 dzieci. Każda ze szkół podstawowej z Dzielnicy XII będzie mogła zgłosić do nauki pływania 7-8 dzieci. Cały kurs potrwa dwa semestry z częstotliwością przeprowadzania zajęć raz w tygodniu. Pojedyncze zajęcia trwają 45 minut. Zajęcia odbywać się będą w grupach max. 8 osobowych z podziałem na 3 grupy umiejętności technik pływania:
- I grupa: początkująca,
- II grupa: średnio-zaawansowana
- III grupa: zaawansowana
Warunkiem koniecznym udziału w projekcie będzie brak przeciwwskazań do uczestnictwa dziecka w zajęciach. Obowiązkiem szkoły będzie zapewnienie opieki związanej z zaprowadzeniem oraz odprowadzeniem dzieci na i z zajęć nauki pływania.
 
Realizator projektu będzie odpowiedzialny za opracowanie regulaminu rekrutacji w którym określone zostaną m.in.następujące zasady:
- zasady naboru uczestników projektu,
- zasady uczestnictwa w projekcie,
- uzasadnione zasady rezygnacji z uczestnictwa w projekcie.
Integralną częścią regulaminu rekrutacji będą stanowić następujące oświadczenia:
- formularz zgłoszeniowy (który będzie decydował o kolejności zapisów do projektu),
- formularz zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uczestnictwa dziecka w zajęciach  lub  oświadczenie rodzica/prawnego opiekuna o braku przeciwwskazań dziecka do uczestnictwa w zajęciach.
- harmonogram zajęć.
 
O kolejności zapisów będzie decydować kolejność zgłoszeń. Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny w sekretariatach szkół podstawowych z Dzielnicy XII. Termin rozpoczęcia rekrutacji zostanie ogłoszony w szkołach oraz na stronie internetowej każdej zainteresowanej szkoły podstawowej.
Zwieńczeniem projektu będzie przeprowadzenie dla wszystkich uczestników zawodów pływackich z podziałem na 3 grupy zaawansowania. Za udział w zawodach przewidziano dla dzieci nagrody w formie  pucharów, dyplomów, medali, słodyczy. Nad bezpieczeństwem dzieci podczas zawodów czuwać  będą ratownicy oraz instruktor, który będzie pełnił funkcję sędziego.
 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Realizacje projektu umożliwi nabycie nowych umiejętności wśród dzieci klas 1-3, które w ramach świetlicy uczestniczyć będą w zajęciach nauki pływania. Pływanie jest dyscypliną sportową i formą rekreacji, którą może uprawiać każdy, niezależnie od wieku i stanu zdrowia.  Powszechnie uważa się, że pływanie jest jednym z najzdrowszych sportów. 
 Z wychowawczego punktu widzenia pływanie daje dziecku nowe pole działania. 
  Pływanie uprawiane racjonalnie przynosi wiele różnorakich korzyści:
- wpływa dodatnio na ogólny rozwój fizyczny i sprawność dziecka,
- wzmacnia słabo rozwinięte mięśnie w związku z czym wzrasta ich siła i zręczność,
- zwiększa się koordynacja i precyzja ruchów,
- zapobiega deformacjom postawy.
Ruch w wodzie połączony z pokonywaniem jej oporu harmonijnie kształtuje sylwetkę, a odpowiednie ćwiczenia kształtują podstawowe cechy motoryczne: siłę, wytrzymałość, gibkość, szybkość.
 Pływanie jest też świetnym ćwiczeniem korektywnym. Ciało przyjmuje w wodzie najbardziej prawidłową pozycję, co przyczynia się do usuwania nadmiernych krzywizn kręgosłupa poprzez częściowe zwolnienie od nacisku wywieranego na kręgosłup przez ciężar ciała. Symetryczna praca ramion w ,,żabce", a nawet naprzemianstronna, ale rytmicznie powtarzająca się praca ramion w kraulu i grzbiecie, wyrabia równomiernie mięśnie grzbietu i brzucha poprawiając postawę dziecka. Podczas pływania zaangażowane są prawie wszystkie mięśnie i stawy, co umożliwia rozbudowanie gorsetu mięśniowego, który utrzymuje skorygowaną postawę. W wodzie nie występuje przeciążenie stawów, a więc jest  to sport o niewielkim zagrożeniu kontuzjami i urazami.
 Kompensacyjno-korekcyjna funkcja pływania odnosi się przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej.  Ponadto ruch w wodzie jest doskonałym zabiegiem hartującym organizm dziecka. Na układ nerwowy działa cały szereg nowych bodźców spowodowanych funkcjonowaniem organizmu w odciążeniu, poziomym ułożeniu ciała, masującym działaniem wody. Wiąże się to z rozluźnieniem nadmiernych napięć mięśni, rozładowuje wzmożoną aktywność ruchową, która często występuje u dzieci z klas 1-3 . Kąpiele powodują wzrost pobudliwości czuciowej i ruchowej nerwów obwodowych. Wpływa to na poprawę samopoczucia i zwiększenie chęci do wysiłku fizycznego.
    Pływanie pełni również funkcję rekreacyjną:
- służy zachowaniu zdrowia,
- daje pełny relaks i regeneruje organizm,
- opanowanie umiejętności pływania zwiększa możliwość korzystania ze sprzętu wodnego oraz umożliwia uprawianie kajakarstwa, żeglarstwa, jachtingu i innych sportów wodnych,
- jest ciekawą, atrakcyjną i lubianą formą wypoczynku dzieci.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zajęcia nauki pływania dla 48 dzieci z podziałem na 3 grupy umiejętności pływackich Zajęcia nauki pływania dla 6 grup w roku szkolnym 2020/2021 - 48 dzieci: 30 zajęć x (wynajęcie toru pływackiego 90 zł/1h + instruktor 90zł/1h = 150 zł/grupa x 6 grup) 27 000,00 PLN
Zawody dla uczestników pływania Nagrody dla uczestników pływania: puchary, medale, dyplomy, słodycze. Nadzór instruktora/sędziego i ratowników zapewniających bezpieczeństwo w zawodach. 2 500,00 PLN
29 500,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zajęcia nauki pływania dla 48 dzieci z podziałem na 3 grupy umiejętności pływackich Instruktaż nauki pływania w roku szkolnym 2020/2021 IX.2020 - VI.2021
Przeprowadzenie zawodów dla uczestników nauki pływania Zorganizowanie zawodów dla uczestników pływania na ostatnich zajęciach, które zakończą edycję projektu dotyczącego nauki pływania VI.2021
powrót