Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 2 NR 21:

„Zacieśnij Zieleń!" - projekt rewitalizacji pętli Dąbie

Projekt odrzucony: Zarząd Dróg Miasta Kraków jest jednostką zarządzającą lokalnym transportem drogowym i infrastrukturą na terenie aglomeracji krakowskiej. Z uwagi na powyższe, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie wystąpił o opinie do ZDMK w sprawie przedmiotowego projektu. W dniu 16.07.2019 r. pismem: DW.454.3.16.2019 wyraził negatywną opinię dot. ww. wniosku uzasadniając, że: „Słupy trakcyjne usytuowane wewnątrz pętli tramwajowej oraz liny podwieszania przewodów jezdnych i obwodów instalacji elektrycznej są częścią sieci trakcyjnej. Słupy trakcyjne nie posiadają ochrony przeciwpożarowej, wobec tego istnieje możliwość wystąpienia na konstrukcji słupa oraz linach podwieszających sieć trakcyjną, napięcia niebezpiecznego dla zdrowia i życia ludzkiego. Tory tramwajowe na pętli są objęte bieżącym utrzymaniem i konserwacją, dlatego koniecznym jest zapewnienie bezproblemowego dojazdu pojazdom pogotowia technicznego. Ze względu na profil terenu wokół pętli oraz występujące bliskie zabudowania, dojazd do torowiska oraz wykonywanie wszelkich prac możliwe jest jedynie od strony wewnętrznej. Ponadto należy brać pod uwagę, iż pojazdy pogotowia torowego kwalifikują się w kategorii powyżej 3,5tony co ma znaczący wpływ na możliwość zniszczenia projektowanej zieleni i ciągów pieszych”.

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 2 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Opis projektu

Pętla Dąbie jest wyłączona z użytkowania codziennego i wykorzystuje się ją jedynie sporadycznie w sytuacjach awaryjnych. Jej obszar stanowi zieleń nieurządzona niska z kilkoma drzewami oraz żywopłotem wokół torów tramwajowych. W sąsiedztwie pętli znajdują się w głównej mierze budynki mieszkalne wielorodzinne o wysokiej intensywności oraz niewielkie usługi. Pętla znajduje się na północ od Alei Pokoju, która jest arterią o dużym natężeniu ruchu. W najbliższym sąsiedztwie znajdują się przystanki tramwajowe oraz autobusowe „Dąbie”. 

 
Chcąc wykorzystać przestrzeń nieużytkowaną i oddać ją mieszkańcom zrodziła się idea stworzenia miejsca rekreacji, odpoczynku, zacieśnienia więzi lokalnych czy miejsca do wyprowadzenia psa. Po przeprowadzeniu wizji lokalnej oraz rozmów z mieszkańcami powstała koncepcja zagospodarowania tego miejsca.

Nowa odsłona pętli tramwajowej Dąbie to projekt, dzięki któremu zaniedbany i nieużytkowany teren stanie się estetycznym miejscem rekreacji oraz odpoczynku, bez konieczności rezygnacji z głównej funkcji pętli tramwajowej. Na obszarze pojawią się między innymi alejki z ławkami, rabata w centralnym punkcie pętli oraz rozlokowane zostaną elementy małej architektury takie jak ławki czy kosze na śmieci. Ciągi piesze są prowadzone tak, aby skrócić i zróżnicować drogę pokonywaną przez użytkowników przestrzeni. Wzdłuż Alei Pokoju ciągnie się droga rowerowa, dlatego też przy pętli umieszczona zostanie stacja rowerów Wavelo oraz cztery stojaki rowerowe umożliwiające bezpieczne pozostawienie własnego jednośladu. Aby ułatwić odwiedzającym park dostanie się do niego wykonane zostaną dwa przejścia przez tory tramwajowe. Wszystkie zaproponowane elementy są rozlokowane w sposób niezagrażający bezpieczeństwu użytkowników i umożliwiający dostęp do słupów trakcyjnym służbom  .
 
Plan oraz wizualizacja zagospodarowania pętli Dąbie znajdują się w załącznikach do projektu. 
Projekt stworzony został w ramach pracy Koła Naukowego Systemów Komunikacyjnych Politechniki Krakowskiej im. T. Kościuszki.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Zabiegi rewitalizacyjne przeprowadzone na terenie pętli tramwajowej Dąbie znacząco poprawią ogólną estetykę obszaru, a także przyczynią się do powstania przestrzeni publicznej, która posłuży jako miejsce spotkań i odpoczynku zarówno dla mieszkańców pobliskich osiedli jak i pasażerów komunikacji zbiorowej korzystających z pobliskich przystanków.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Chodnik Budowa ciągów pieszych wewnątrz pętli 50 750,00 PLN
Stojak rowerowy Budowa czterech stojaków rowerowych 1 400,00 PLN
Trawnik Urządzenie trawnika 14 500,00 PLN
Posadzenie krzewów Nasadzenie 23 krzewów wewnątrz pętli 690,00 PLN
Kwietnik Budowa kwietnika i nasadzenie kwiatów w centralnym punkcie pętli 7 500,00 PLN
Ławki Budowa 8 ławek 12 000,00 PLN
Kosze na śmieci Budowa 3 koszy na śmieci 1 500,00 PLN
Przejścia przez torowisko Utworzenie dwóch nowych przejść przez torowisko umożliwiających dostanie się do wewnętrznej części pętli 4 000,00 PLN
92 340,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Uporządkowanie stanu istniejącego pętli jesień 2019
Budowa elementów małej architektury pierwszy kwartał 2020
Nasadzenie krzewów, budowa kwietnika oraz uporządkowanie trawników drugi kwartał 2020

Galeria

powrót