Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 4 NR 23:

Zagospodarowanie zieleni przy ulicy Siewnej

Projekt odrzucony: Zarząd Dróg Miasta Kraków jest jednostką zarządzającą lokalnym transportem drogowym i infrastrukturą na terenie aglomeracji krakowskiej. Z uwagi na powyższe, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie wystąpił o opinie do ZDMK w sprawie przedmiotowego projektu, który poinformował, iż wskazane w projekcie działki znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej i uzgodnionej w tut. Zarządzie inwestycji pn. : „Budowa linii tramwajowej KST etap III (os. Krowodrza Górka – Górka Narodowa) wraz z budową dwupoziomowego skrzyżowania w ciągu ul. Opolskiej w Krakowie oraz towarzysząca infrastrukturą drogową. Ponadto działki są w obszarze zarezerwowanym pod Trasę Galicyjską, odc. Ul. Miłosza – al. 29 Listopada oraz pod budowę ul. 6 Sierpnia (Trasa Galicyjska) Z uwagi na powyższe projekt jest niemożliwy do realizacji.

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 4 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: ul. Siewna

Opis projektu

Celem projektu jest uporządkowanie i zagospodarowanie pasa zieleni, położonego wzdłuż planowanego łącznika drogowego, przy ul. Siewnej (na działkach - lub ich części - nr 435/1 i 435/2 oraz fragmencie działki nr 434, ob. 43 Krowodrza). W ramach projektu uporządkowana zostanie zieleń, zrealizowane nasadzenia oraz posadowione elementy małej architektury (kosze), ławki (siedziska), a także wykonane żwirowe alejki.  Docelowo ma tu być utrzymany ciąg zieleni, co jest szczególnie istotne, w kontekście planowanych inwestycji w okolicy (tramwaj na Górkę Narodową, inwestycje drogowe i inne - pod zabudowę mieszkaniową). Kształt zagospodarowania zostanie skonsultowany z okolicznymi mieszkańcami. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Teren wskazany w projekcie jest bardzo zaniedbany - często leżą tu śmieci, okresowo pomieszkują osoby bezdomne, znajduje się tu także dziki parking. Ze względów estetycznych i funkcjonalnych należy go uporządkować i udostępnić mieszkańcom - w okolicy brak jest terenów gminnych, które można zagospodarować w celu urządzenia zieleni. 

W okolicy powstać ma docelowo łącznik drogowy (tzw. Trasa Galicyjska), dlatego wszelkie większe inwestycje nie są zasadne. Celem projektu jest uporządkowanie terenu docelowo przeznaczonego na teren zielony, który okalać będzie pas drogowy. Zgodnie ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Rozwoju Przestrzennego zieleń powinna w takich przypadkach zostać zorganizowana w formie ciągu zielonych alei wzdłuż ulic: "Struktura przestrzenna zieleni miejskiej winna być oparta o istniejące i planowane parki miejskie (zgodnie z listą parków w rozdziale II.5.4), system parków rzecznych oraz sieć linearnych połączeń zieleni, stanowiącą tzw. linearne parki (np. Młynówka Królewska) oraz sieć ulic obudowanych zielenią urządzoną – tzw. „zielonych alei”. System tych linearnych połączeń winien być rozbudowywany, tak by poprzez te ciągi zieleni poprawić funkcjonowanie przyrodniczych obszarów w zwartej zabudowie miejskiej a także umożliwić przemieszczanie się mieszkańców i użytkowników miasta pomiędzy terenami zieleni w celach rekreacji i wypoczynku" (źródło: Zmiana Studium, 2014, t.II, s. 49).

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Uporządkowanie zieleni, nasadzenia, elementy małej architektury i inne prace Uporządkowanie zieleni, nasadzenia, elementy małej architektury i inne prace 100 000,00 PLN
100 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Uporządkowanie zieleni, nasadzenia, elementy małej architektury i inne Uporządkowanie zieleni, nasadzenia, elementy małej architektury i inne III kwartał 2020 r.

Galeria

powrót