Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 1 NR 4:

Kieszonkowy park sąsiedzki na Kazimierzu

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 1 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Działka gminna u zbiegu ul. Augustiańskiej, Meiselsa i Paulińskiej

Opis projektu

Kieszonkowe parki sąsiedzkie spełniają ważną rolę w życiu dzielnicy, szczególnie w tych jej częściach, w których nie ma zieleni i przestrzeni do spotykania się i odpoczywania. Ulice Kazimierza rzadko są obsadzone drzewami. nie ma ławek, ani zielonych skwerów, większość z nich oddawana jest pod inwestycje mieszkaniowe. Wobec zjawiska kurczenia się terenów zielonych wzrasta rola małych przestrzeni zielonych, zlokalizowanych blisko miejsca zamieszkania, które są „w zasięgu ręki”. Wiele z istniejących terenów zielonych pozostaje zaniedbana i wymaga gruntownej rewitalizacji. Takim przykładem jest gminna działka na rogu ul. Augustiańskiej i Meiselsa dodatkowo ogrodzona wysokim żelaznym płotem od mieszkańców i bramką zamkniętą na kłódkę. Na działce rośnie jedno drzewo iglaste, zasadzone jako "choinka po Bożym Narodzeniu", pozostała przestrzeń jest niezagospodarowana. To miejsce, w cieniu klasztornych murów O.O Augustianów, z widokiem na kościół św. Katarzyny i Małgorzaty, jest idealnym miejscem na kieszonkowy park sąsiedzki. Projekt zakłada instalację elementów małej architektury, jak ławki, oraz nowe nasadzenia zieleni. Aby oddać mieszkańcom i, przy okazji turystom, ten skrawek zieleni, potrzebny jest również demontaż ogrodzenia. Ze względu na uniwersalną funkcjonalność parku, projekt adresowany jest do szerokiej grupy odbiorców. Z parku będą mogli korzystać mieszkańcy w każdym wieku, oraz tak liczni w tej części dzielnicy turyści. Projekt zakłada zaprojektowanie przestrzeni w taki sposób, aby estetycznie i funkcjonalnie wpisywała się w charakter miejsca i potrzeby okolicznych mieszkańców. Zagospodarowana na cele rekreacyjne przestrzeń może stanowić miejsce kultywowania relacji społecznych i pozytywnie wpływać na integrację społeczności lokalnej.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Kazimierz, część dzielnicy Stare Miasto, podlega przyspieszonej gentryfikacji. Szacuje się, że 70% mieszkań jest wynajmowana w systemie weekendowym. Zmniejsza się również ilość mieszkańców mieszkających tu na stałe. Proces gentryfikacji rozpoczyna się zazwyczaj od zmniejszania przestrzeni społecznej i zastąpienia przestrzeni dostępnych dla mieszkańców, przestrzeniami zamkniętymi, dostępnymi dla nielicznych. Jedynym ze sposobów powstrzymania gentryfikacji Kazimierza, jest przeznaczenie pozostałych niewielkich już terenów zielonych na integrację sąsiedzką, rdzennych i nowych stałych mieszkańców dzielnicy. Kieszonkowe parki sąsiedzkie są odpowiedzią nie tylko na potrzebę odpoczynku i relaksu mieszkańców w najbardziej turystycznych i hałaśliwych częściach Krakowa, ale również na budowanie więzi społecznych i sąsiedzkich. Wspólne sadzenie kwiatów, czy czytanie poezji, to niektóre przykłady pozwalające na budowanie więzi społecznych okolicznych mieszkańców. Projekt zakłada powstanie estetycznie wpisanego w miejsce, pachnącego kwiatami, ocienionego drzewem i ciekawie zaaranżowanego mini ogrodu, w którym mieszkańcy Kazimierza znajdą przestrzeń do wypoczynku, okazję do kontaktu z przyrodą i rozmów z sąsiadami, organizowania koncertów, sąsiedzkich wyprzedaży. Jeszcze w 1978 roku, na załączonej fotografii Henryka Hermanowicza, widać, że działka była ogólnie dostępna i spełniała rolę zieleńca. Dziś, ogrodzona i bezprawnie zamknięta na kłódkę przez O.O Paulinów, dołączyła do kościelnych gruntów niedostępnych dla mieszkańców miasta, prawowitych użytkowników tej działki. 

Ponieważ nie jest możliwe utworzenie w środku gęsto zabudowanego Kazimierza  dużego parku z bogatą infrastrukturą rekreacyjną, realne staje się zaprojektowanie mniejszych przestrzeni, które odpowiednio zagospodarowane, będą cieszyły oko i staną się miejscami, w których można wypocząć i spędzić przyjemnie czas z rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami. Niewielki teren połączony z dobrym pomysłem uwzględniającym potrzeby lokalnej społeczności, stworzy  miejsce, które pozytywnie zmieni oblicze najbliższej mieszkańcom przestrzeni. Dodatkowym atutem parku sąsiedzkiego, będzie oddanie go w naturalny sposób turystom, którzy będą mogli odpocząć w cieniu pięknych kazimierzowskich zabytków. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 20 000,00 PLN
Realizacja 130 000,00 PLN
150 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 2020
Realizacja 2020-2021

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu da mieszkańcom przestrzeń rekreacyjną do spędzania wolnego czasu. Kieszonkowy park sąsiedzki jest odpowiedzią nie tylko na potrzebę odpoczynku i relaksu mieszkańców w najbardziej turystycznych i hałaśliwych częściach Krakowa, ale również na budowanie więzi społecznych i sąsiedzkich.
powrót