Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 13 NR 5:

Filozofia na bruku / Natura - Czas - Interpretacje

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 13 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Na prawym brzegu Wisły. Przy zjeździe z mostu Powstańców Śląskich. Okolice pl. Bohaterów Getta. Alternatywnie w pobliskiej lokalizacji zaproponowanej przez UMK.

Opis projektu

Projekt zakłada stworzenie kolejnego przystanku ścieżki filozoficznej R.Ingardena na prawym brzegu Wisły przy zjeździe z mostu Powstańców Śląskich. W tym miejscu posadzone zostaną drzewa naturalne lub ich zamienniki, dobrane w taki sposób, aby nadać miejscu nasadzenia oniryczny charakter, który wprowadzi nas do rozważań nad czasem. Drzewa zostaną oznakowane tabliczkami z myślami R.Ingardena oraz kodami QR prowadzącymi do tekstów innych uczonych oraz poetów.

Teren nasadzeń stanowi zjazd (ślimak) z mostu Powstańców Śląskich, który po obwodzie zostałby obsadzony trawą wysoką. Nasadzonych zostanie około 350 drzew, pomiędzy którymi poprowadzona zostanie ścieżka o spiralnym kształcie, kończąca się w środku obsadzanego drzewami terenu. U zwieńczenia ścieżki zostaną nasadzone wrzosy i wrzośce. Znajdzie się tam również mała instalacja dotykająca tematyki czasu. Wzdłuż ścieżki umieszczone zostaną pojedyncze krzesła. Ścieżka zostanie, podobnie jak i pozostały teren wokół drzew, obsypana korą drzew, tak by stanowiła optycznie część całego terenu.


Na ścieżce obok krzeseł, znajdą się tabliczki z rozważaniami R.Ingardena na temat czasu. Dodatkowo na drzewach zostaną umieszczone kody QR w dwóch kształtach. Jedne z nich będą prowadzić odbiorców do różnych tekstów naukowych, których myślą przewodnią będzie kategoria czasu, drugie do utworów poetyckich, również o tematyce czasu.
Projekt lasu onirycznego jest stworzony z myślą zarówno o tych, którzy zechcą zagłębić się w tematykę czasu, jak również o tych, którzy cenią sobie zieleń miejską - jako przyjemny i estetyczny element otoczenia oraz jako miejsce relaksu i odpoczynku.
W ramach przyszłych edycji budżetu obywatelskiego, umieszczone zostaną tabliczki z kodami QR (prowadzącymi do tekstów o czasie), również na kilku drzewach w każdej z dzielnic Krakowa. Tak by zapowiadały i nawiązywały do lasu onirycznego.
W podróży przez czas, w onirycznym lesie, zagłębimy się w różne jego koncepcje i istotę.
 
„Istnieją dwa zasadniczo odmienne sposoby doświadczania czasu i nas samych w czasie. W jednym z nich wydaje się, że to, co „naprawdę” istnieje, to my sami, natomiast czas to jedynie coś pochodnego i tylko zjawiskowego; w drugim zaś, przeciwnie, czas i dokonujące się w nim przemiany stanowią jedyną rzeczywistość, my natomiast jakbyśmy zupełnie ulegali unicestwieniu w tych przemianach.” (R.Ingarden)
 
Zdjęcia i wizualizacje mają wyłącznie charakter poglądowy i nie są ostateczną wersją projektu.

The National Trust Photolibrary
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt przewiduje stworzenie odmiennego, tajemniczego i zielonego miejsca, w którym można spędzić kilka chwil, by wypocząć lub znaleźć w nim odmianę od przestrzeni, w której na co dzień przebywamy.
Przedstawiony projekt ma również na celu dostarczenie formy rozrywki kulturalnej i intelektualnej, pomyślanej tak, by rozszerzać spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość i na podstawowe zagadnienia filozoficzne oraz zaoferować dodatkowe narzędzia do interpretacji sztuki i otaczającego nas świata.
W zamyśle projektu leży również zachęcenie odbiorców do refleksji nad naturą czasu oraz przedstawienie różnych możliwych sposobów jego pojmowania i „widzenia”. To również próba filozoficznego namysłu w przestrzeni miejskiej.
Realizując przedstawiony projekt pragniemy także wzbogacić nadbrzeże Wisły o punkty, do i pomiędzy, którymi można się przemieszczać.
Projekt ma również służyć uczynieniu Krakowa dialogizującym miastem – gdzie elementy jednej przestrzeni pojawiają się i przypominają o sobie w innej przestrzeni, zapowiadając się wzajemnie, przez co czynią miasto bardziej wciągające, zaskakujące i wieloznaczne.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem stosownych decyzji 35 000,00 PLN
Realizacja Wykonanie zasadzeń, wykończenie terenu, ścieżki, oświetlenie 335 000,00 PLN
Materiały informacyjne tabliczki z kodami QR oraz tabliczki z tekstem R.Ingardena wraz z montażem 45 000,00 PLN
Wybór tekstów wybór tekstów oraz przygotowanie materiałów multimedialnych w dwóch wersjach językowych 65 000,00 PLN
Strona www opracowanie i przygotowanie strony www 10 000,00 PLN
490 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Koncepcja oraz przygotowanie dokumentacji projektowej opracowanie koncepcji, uzyskanie odpowiednich zezwoleń, opracowanie projektu przygotowawczych prac budowlanych oraz nasadzeń 2020 r.
Reazliacja wykonanie nasadzeń i prac budowlanych 2020-2021

Galeria

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Celem zadania jest stworzenie przestrzeni, która ma skłonić odbiorcę do refleksji. Realizacja założeń projektu, wprowadzi w przestrzeń miasta element, który stanie się ciekawostką zarówno dla mieszkańców jak i turystów odwiedzających Kraków.
powrót