Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 8 NR 10:

Letni Ogród Kultury w Pychowicach

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 8 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: ul. Zakrzowiecka

Opis projektu

W Pychowicach brakuje miejsca integracji i animacji społeczności lokalnej, jak również nie jest rozwinięty potencjał tego miejsca dla odwiedzających, uczących się i pracujących w tej części dzielnicy. W odpowiedzi na tę potrzebę powstał projekt utworzenia Letniego Ogrodu Kultury pełniącego funkcję zielonego miejsca spotkań i aktywności lokalnej dla dorosłych i dzieci. 


W II kwartale 2019r planowany jest pierwszy etap zagospodarowania części terenu przy ul. Zakrzowieckiej zgodnie z planem ustalonym przez mieszkańców Pychowic. Część terenu przeznaczona ma być na ogród społeczny. Ogród wyposażony będzie w  podstawowym wymiarze tj: rabaty z roślinami, skrzynie z narzędziami, rośliny. Proponujemy rozwinąć tę koncepcję o zakup dodatkowych elementów umożliwiających pełniejsze wykorzystanie potencjału tego miejsca i rozszerzenie jego funkcji, z podziałem na strefy dla dzieci i dorosłych.
 
W części przeznaczonej dla dzieci planujemy stworzenie bezpiecznej przestrzeni do eksperymentów ogrodniczych.
W części przeznaczonej dla dorosłych planujemy zakup elementów umożliwiających wypoczynek na świeżym powietrzu, zadaszenia (żagiel).

UZASADNIENIE PROJEKTU

Partycypacja w tworzeniu ogrodu społecznego wpływa pozytywnie na jakość zamieszkania. Pomaga zmniejszać anonimowość przestrzeni publicznych udowadniając, że tam gdzie jest ogród – przestrzeń staje się miejscem o konkretnej tożsamości, z którym można się identyfikować i w relacji do którego można budować więzi sąsiedzkie.


Wydzielenie w mieście miejsc ułatwiających ludziom kontakty społeczne wpływa na poprawę bezpieczeństwa i więzi sąsiedzkich. Jedną z form aktywizacji jest właśnie ogrodnictwo miejskie, które wyzwala bardzo pozytywne reakcje społeczne. Często sama zmiana sposobu zagospodarowania miejsc, nadanie mu nowych funkcji sprawia, że stają się one przyjazne dla użytkowników, pozwalają zbliżać różne grupy wiekowe i sprawić, że widzą oni cel i sens swojego zaangażowania względem miejsca.
 
Tak zagospodarowane miejsce pozwalałoby również prowadzić edukację ekologiczną dla dzieci i dorosłych, jako dobra baza wypadowa do spacerów przyrodniczych na terenach łąk pychowickich.

Wykonanie planowanego przedsięwzięcia zwiększy funkcjonalność powstającego ogrodu społecznego i umożliwi pełniejsze wykorzystanie potencjału tego miejsca. 

Doposażenie w poszczególne elementy pozwoli na:
- spędzanie czasu w ogrodzie (zadaszenie miejsc bez cienia)
- bezpieczną zabawę dzieci
- integrację (elementy małej architektury umożliwiające wypoczynek na świeżym powietrzu)
- przestrzeń dla warsztatów i zajęć edukacyjnych
 
Ogrody społeczne mają duży potencjał, nie tylko w kontekście pielęgnowania roślin, ale też jako przestrzeń do realizowania wartości wspólnych, pielęgnowania relacji sąsiedzkich i zwiększania kontaktu mieszkańców z przyrodą.
 
Stwórzmy razem w Pychowicach Letni Ogród Kultury!

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
przygotowanie terenu i zakup elementów urządzenia ogrodu Wyposażenie stref dla dzieci i dorosłych. 200 000,00 PLN
200 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
wybór i zakup w/w urządzeń wybór i zakup w/w elementów I połowa 2020
przygotowanie terenu przygotowanie terenu pod realizację I połowa 2020
Aranżacja terenu z wykorzystaniem zakupionych sprzetów Wybór miejsca ustawienie sprzętów II połowa 2020

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Ogrody społeczne to sposób na bliski kontakt z naturą. Dzięki konieczności wykonywania drobnych prac wpływają znacząco na aktywizację ruchową osób które uczestniczą w ich tworzeniu. Jest to również doskonały sposób na podniesienie wiedzy i kompetencji z zakresu ogrodnictwa. Jako samo miejsce ogród społeczny podniesie wartość estetyczną. Poprawi jakość życia mieszkańców, a dzięki wspólnemu działaniu wpłynie pozytywnie na procesy społeczne wśród lokalnych społeczności, takich jak wspólne poczucie sprawczości i dbałości o wspólny cel.
powrót