Projekt ogólnomiejski NR 92:

Jeż na swoim – stwarzamy dobre warunki dla jeży

Edycja Budżet Obywatelski 2019

Projekt ogólnomiejski

Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Parki krakowskie – wybrane przy współpracy ze społecznością

Opis projektu

Projekt zakłada:

- Pozostawianie  w parkach obszarów  z bogatym podszyciem – utrzymywanie jak największej powierzchni  zarośli i zakrzaczeń.

- Wyznaczanie  ekostref – obszarów,  w których ograniczamy do minimum koszenie i które ze swojej natury są  bogatsze w roślinność niż pozostałe miejsca w  parkach oraz w miarę możliwości są oddalone od ciągów pieszych.

- Ustawienie  w miejscach występowania jeży domków  w ekostrefach i parkach gdzie odnotowano występowanie jeży  ( 20 domków w wybranych lokalizacjach).

- Przeprowadzenie spotkań edukacyjnych z mieszkańcami w obszarach szczególnej koncentracji jeży i nawiązanie  współpracy ze Stowarzyszeniem Zielone Grzegórzki  naukowcami (teriologami) oraz osobami zajmującymi się profesjonalnie pomocą dla zwierząt

- Przeprowadzenie  monitoringu ustawionych domków dla jeży w drugim roku trwania projektu oraz monitoringu domków ustawionych przez ZZM w poprzednich latach.

- Wydanie  materiałów edukacyjnych – tablice, ulotki, kalendarz na 2021 lub 2022

 

Istotnym jest, aby utworzone ekostrefy pozostały w swojej naturalnej postaci. Oznacza to ograniczenie do minimum (1 lub 2 na rok) koszeń oraz pozostawienie zrzuconych przez drzewa liści (nie grabić).

Jesienne grabienie liści na terenach zielonych nie sprzyja tworzeniu miejsc bytowania i pożywienia dla tych ssaków. Dlatego należy pomóc jeżom ustawiając bezpieczne i przytulne schronienia, czyli specjalne domki. Ustawiamy je w tzw. strefach dla jeży (wyznaczony obszar w parku). Nie będą tam grabione na zimę liście, a jeżowe domki otoczone zostaną swego rodzaju rusztowaniem z liści i gałęzi, które będą miały za zadanie chronić te sympatyczne ssaki przed drapieżnikami.

Jeże mierzą od kilku do blisko 40 cm, mają krótki ogonek, ważą do 2 kilogramów. Zaniepokojone lub przestraszone zwijają się w kolczastą kulkę i trzęsą się intensywnie, żeby dotkliwie poranić wroga. A jabłek nie lubią. Zdecydowanie wolą dietę mięsną, czyli ślimaki, dżdżownice jaszczurki, owady a nawet… węże!

Jeże to pożyteczne zwierzęta
Zmniejszają ilość szkodników i owadów, a przez to oczyszczają otoczenie człowieka z myszy, szczurów, chrząszczy, gąsienic, pająków czy ślimaków.

Jeże Kochają wolność
Nie wolno ich więzić, przetrzymywać w zamknięciu, hodować, sprzedawać. To zwierzęta dzikie, które realizują swoje życiowe potrzeby na wolności.

Jeże zapadają w sen zimowy
W listopadzie jeże zapadają w stan hibernacji. W tym czasie ich serce bije tylko 20 razy na minutę, a nie jak normalnie 180 razy na minutę.

Podobne akcje przeprowadziła Warszawa, Gdańsk, Rybnik oraz Wiedeń.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Jeży jest coraz mniej
Śmiertelność jeży z roku na rok jest coraz większa. Giną pod kołami samochodów, podczas wypalania i koszenia traw czy też od trucizn na gryzonie i ślimaki.

Jeże potrzebują schronienia na zimę
Jeże rozpoczynają zimowy sen, gdy temperatura spada poniżej 9 st. C. Dlatego tak ważne jest, żeby w tym czasie znalazły odpowiednie, suche i bezpieczne legowisko.

Jeże potrzebują ludzkiej pomocy
Jeśli przed nadejściem zimy jeż waży mniej niż 700 gramów, to obudzi się w środku zimy i prawdopodobnie zginie. Chyba, że pomoże mu człowiek!

Pamiętajmy, że wszystkie gatunki jeży występujące w Polsce podlegają ochronie częściowej. Oznacza to m.in. , iż w stosunku do jeża obowiązuje zakaz umyślnego płoszenia i niepokojenia.

Kochamy i akceptujemy je prawie wszyscy, chcemy im pomagać, ale żeby robić to dobrze i ich nie skrzywdzić powinniśmy lepiej poznać ich potrzeby życiowe i zwyczaje, dlatego proponujemy spotkania edukacyjne i wydanie materiałów informacyjno-edukacyjnych

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Działania edukacyjne spotkania z mieszkańcami ( 10800 zł - 2020 r., 10800 zł - 2021 r. ) 21 600,00 PLN
Domki dla jeży zakup domków - 20 sztuk 3 000,00 PLN
Tabliczki informacyjne wykonanie - 20 szt. 6 000,00 PLN
Druk materiałów druk ulotek 5 000,00 PLN
Monitoring działań Monitoring domków dla jeży w roku 2021 r. wraz z opinią o zasiedleniach 2 400,00 PLN
Druk materiałów Przygotowanie i druk kalendarza 10 000,00 PLN
48 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
realizacja zakup i montaż domków, działania edukacyjne 2020
monitoring sprawdzenie ilości zasiedlonych przed jeże domków 2021
przygotowanie kalendarza przygotowanie i druk kalendarza na rok 2021 lub 2022 (kalendarz dwustronny) 2020

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt pozytywnie wpłynie na wzrost populacji jeży w mieście.
48 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji
Pobierz plakat lub baner

×