Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 2 NR 50:

„Pamiętajcie o ogrodach” - szkolny ogród edukacyjny.

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 2 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Stanisława Jachowicza 5, Kraków, Poland (19.977488 , 50.062237 )

Opis projektu

Projekt zakłada stworzenie dzieciom szkolnego ogrodu – miejsca, w którym w sposób naturalny będą rozwijać swoje zainteresowania przyrodą oraz aktywnie spędzać czas. Z ogrodzonego, bezpiecznego, ale również ogólnodostępnego terenu otaczającego budynek szkolny, na którym znajdują się już nowoczesne boiska i nowy plac zabaw, zostanie wydzielona działka ok. 7,5 ara przeznaczona na stworzenie edukacyjnego ogrodu.  Zbudowana w nim drewniana altana z dużym stołem i ławeczkami będzie miejscem odpowiednim na prowadzenie warsztatów i zajęć edukacyjnych. Ogród zostanie podzielony na różne strefy: warzywną, kwiatową, ziołową, roślin zagrożonych wyginięciem. Uczniowie sami będą sadzili i opiekowali się roślinami. 
 

Idea założenia szkolnego ogrodu edukacyjnego zakłada:
1. Przygotowanie projektu przestrzennego ogrodu.
2. Budowa drewnianej, bezpiecznej altany z miejscami do siedzenia, w której dzieci będą uczestniczyć w zajęciach i warsztatach edukacyjnych.
3. Zakup elementów służących do wydzielenia stref edukacyjnych/rolbordery, żwirek, ziemia ogrodnicza/.
4. Zakup nasion, krzewów ozdobnych i owocowych.
5. Zakup narzędzi ogrodniczych i sprzętu do pracy w ogrodzie.
6. Zakup kompostownika.
7. Warsztaty edukacyjno-ekologiczne.
 
Teren ogrodu podobnie jak plac zabaw i boiska szkolne są ogólnodostępne i służą uczniom szkoły, wychowankom sąsiadującego z placówką przedszkola i żłobka oraz mieszkańcom osiedla.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Ponad 120 lat temu przy Szkole na Dąbiu istniał piękny ogród założony przez dyrektora Stanisława Szarka. Wykorzystując finanse Budżetu Obywatelskiego i zapał obecnych uczniów Szkoły Podstawowej nr 39, można zamienić szkolny teren w piękny ogród – miejsce odpoczynku, a przede wszystkim edukacji przyrodniczej od najmłodszych lat. Aby lekcje przyrody z sal lekcyjnych przenieść w miejsce, w którym dzieci same posadzą rośliny, zadbają o nie, poczują je wszystkimi zmysłami - dotkną, skosztują, powąchają oraz przez kolejne pory roku będą podglądać naturę. Szkolny ogród edukacyjny wychodzi naprzeciw potrzebom, które zwracają wielką uwagę na świadome działania ekologiczne, do których należy przygotowywać dzieci od najmłodszych lat. Uczenie odbioru świata przez obserwację przyrody, zmiany pór roku, wegetację roślin - pozwala dzieciom pełniej uczestniczyć w codziennym życiu. Praca w ogrodzie wpłynie korzystnie na zdrowie dzieci, pozwoli im zdobyć nowe doświadczenia. Najmłodsi mieszkańcy miasta poszerzą swoją wiedzę na temat uprawy roślin i ich zastosowania. Wspólne działanie rozwinie kompetencje społeczne w długofalowej grupowej pracy, podporządkowanej osiągnieciu wspólnego celu. Ogród będzie pełnił ważną funkcję społeczną, gdyż pozwoli dzieciom oderwanym od telewizorów i komputerów, bezpiecznie i aktywnie spędzać czas wśród rówieśników, zawierać nowe znajomości, uczyć się i bawić. Również opiekunowie dzieci będą mogli spotykać się, wymieniać doświadczenia, odpoczywać i jednocześnie obserwować swoje pociechy. Szkolny ogród edukacyjny dostarczy także materiału do nauczania poglądowego. Przybliży najmłodszym bogactwo świata roślin. Wspólnie wyhodowane przez dzieci rośliny mogłyby znaleźć zastosowanie w szkolnej lub domowej kuchni, a kwiaty stać się podarunkiem dla rodziców i dziadków. Miejsce to wpłynie również na poprawę jakości życia seniorów-mieszkańców Dąbia. Będzie to przestrzeń dająca wytchnienie i możliwość spotkań. Ogród szkolny to ,,żywa pracownia’’, w której prowadzone będą ciekawe obserwacje i badania. Wykonywanie prac w ogrodzie nauczy dzieci szacunku do świata natury i pracy. Ogród będzie przeznaczony również dla dzieci ze żłobka i przedszkola, które odwiedzają nasze boiska i plac zabaw. To zielone i pachnące miejsce stanie się dla nich całoroczną atrakcją, gdyż uczyć się tutaj będą, poprzez obserwację, jak zmienia się przyroda w ciągu roku, jak wygląda naturalna uprawa warzyw, owoców, ziół.
Realizacja projektu podniesie atrakcyjność szkoły, poprawi jej estetykę i będzie wizytówką placówki.

 
Na zdjęciu działka przeznaczona na szkolny ogród:

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt ogrodu i uzyskanie stosownych decyzji administracyjnych. Przygotowanie terenu. Wykonanie kwater edukacyjnych. Zakup i montaż altany z wbudowanych stołem i ławkami (spełniającej wymogi bezpieczeństwa). Kosz na śmieci. Nasadzenia. Zakup i montaż dwóch kompostowników. Narzędzia ogrodnicze. Montaż tablicy informującej o realizacji zadania ze środków Budżetu Obywatelskiego. Warsztaty edukacyjne. Wykonanie projektu zagospodarowania przestrzennego ogrodu. Wyznaczenie ścieżek, miejsc nasadzeń, dobór odpowiednich roślin, usytuowanie altany. Wykonanie utwardzonej nawierzchni ok. 350 m2 (wywóz ok. 80 t ziemi, zakup klińca z transportem, geowłókniny, rozwiezienie i zagęszczenie klińca). Wygrodzenie stanowisk edukacyjnych (zakup i rozmieszczenie ekobordów, płotków, zakup: ziemi dostosowanej do planowanych roślin, materiałów edukacyjnych, nasion, flanc, stelaży). Zakup i montaż drewnianej altany (spełniającej wymogi bezpieczeństwa) z wbudowanym stołem i ławkami. Kosz na śmieci. Nasadzenie wzdłuż ogrodzenia krzewów ozdobnych. Zakup i montaż dwóch kompostowników. Zakup narzędzi ogrodniczych. Warsztaty poprowadzone przez fachowców pomagające dzieciom założenie upraw. 101 000,00 PLN
101 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Założenie szkolnego ogrodu edukacyjnego Założenie szkolnego ogrodu edukacyjnego 31.08.2020 r.

Galeria

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: W ogrodzie będzie można prowadzić warsztaty i zajęcia edukacyjne dla uczniów. Praca w ogrodzie pozwoli na rozwijanie zainteresowania przyrodą i aktywne spędzanie czasu. Pozwoli dzieciom obserwować naturę - wegetację roślin, zmianę pór roku. Przestrzeń ogrodu umożliwi spotkania i da wytchnienie również seniorom - mieszkańcom osiedla.
powrót