Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 2 NR 46:

Sąsiedzki zieleniec - ogród społeczny Grzegórzek

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 2 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Teren wokół placu zabaw, dz. nr 116/28 obr. S-17 jedn. ewid. Śródmieście

Opis projektu

Projekt ma na celu poprawę estetyki zielonego terenu wraz z uczęszczanym traktem pieszym. Jest to pierwsza w okolicy metamorfoza, która wpisuje się w ideę ogrodu społecznego. Ten projekt to między innymi:


1. Ogrody wertykalne. Donice z roślinami zostaną zawieszone kaskadowo tworząc pionowy ogród.  
Instalacja wraz z ławką stanie się miniaturowym ogródkiem wykorzystywanym przez członków Fundacji Hamlet do plenerów artystycznych, a dla okolicznych mieszkańców miejscem do odpoczynku.
2. Wysokie rabaty o wymiarach około 2X2 metry obsadzone roślinami ozdobnymi, których uprawa dostarcza wrażeń sensorycznych. 
3. Nasadzenia krzewów ozdobnych. Wykorzystane zostaną rodzaje roślin łatwych w uprawie ale podnoszących walory estetyczne okolicy.

Wszystkie szczegóły projektu zostaną skonsultowane ze specjalistą z Zarządu Zieleni Miejskiej. Jeśli niektóre założenia nie będą możliwe do wykonania, zostaną zastąpione w możliwie zbliżony sposób. Będą  zakupione narzędzia ogrodnicze oraz zostanie zaplanowany sposób ich przechowywania. Opiekunowie zostaną przeszkoleni w kwestii właściwej opieki nad roślinami oraz otrzymają pomoc w przygotowaniu ogrodu.    
Opiekę nad ogrodem sprawować będą dwie organizacje: Krakowska Fundacja Hamlet oraz Środowiskowy Dom Samopomocy prowadzony przez ChSON "Ognisko".
Idealnym położeniem dla ogrodu jest działka 116/28.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Integracja i rewitalizacja -tak najprościej można okreslić znaczenie tego projektu. Zamieni on strefę "niczyją" w zadbany, przyjazny,  ale niezmiennie zielony teren. Przemiana odbędzie się w możliwie najlepszy sposób, czyli przy znacznym współudziale mieszkańców i stałych bywalców dzielnicy. Jest to ciekawa i skuteczna forma odnowy miejskich podwórek.    

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt opracowanie dokumentacji projektowej 20 000,00 PLN
Realizacja wykonanie robót budowlanych 130 000,00 PLN
150 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Przygotowanie dokumentacji projektowej wraz z zorganizowaniem otwartego spotkania z mieszkańcami 2020
Realizacja Wykonanie robót budowlanych + szkolenie ogrodników i zakup narzędzi 2021

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Teren zielony wokół placu zabaw, będący miejscem realizacji zadania, jest terenem ogólnodostępnym. W tworzenie ogrodu społecznego zaangażowani będą mieszkańcy co wpłynie na integrację lokalnej społeczności. Osobą mieszkającym w blokach da również możliwość czerpania przyjemności z prac ogródkowych. Dzięki wspólnej pracy społeczności teren zyska nową jakość i znacząco poprawi estetykę tego miejsca. Ogród społeczny który powstanie stanie się oazą i miejscem wypoczynku dla mieszkańców.
powrót