Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 7 NR 11:

Budowa mini skateparku przy ul. Jodłowej

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 7 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Przegorzały, zielony teren między ul. Jodłową, Księcia Józefa (starą) i ul. Skibową. Projekt jest możliwy do zrealizowania bez naruszania nasadzonego drzewostanu.

Opis projektu

Projekt obejmuje wydzielenie placu o powierzchni 25x10m i urządzenie w tej przestrzeni miniskateparku. Obszar zieleńca przy ul. Jodłowej daje możliwości przestrzenne do budowy takiego obiektu, z punktu widzenia dostępności skateparków na terenie miasta Krakowa, obiekt taki byłby porządany w zaproponowanej lokalizacji. Należy wykonać również krótkie odcinki ścieżek, które połączą płytę skateparku z sąsiednimi ciągami pieszymi. 

Na przygotowanym placu proponuje się zamontować pięć gotowych modułów skateparku: rampę (quarter pipe), ławkę do ewolucji (grind bank), poręcz prostą (rail), rampę centralną z podjazdami (fun box), drugą rampę rozpędową (bank ramp). Moduły skateparku zostaną wykonane z betonu.
Po zakończeniu budowy skateparku należy splantować jego otoczenie i wymagające tego miejsca na nowo obsiać trawą.
Wielkość płyty skateparku została tak zaplanowana, aby można ją było wykonać bez naruszania istniejącego drzewostanu.
Wizualizacja skateparku jest dostępna w załączniku.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Mimo inwestowania w przestrzeń sportowo-rekreacyjną w  Przegorzałach, nadal brak tu bazy, umożliwiającej uprawianie przez dzieci i młodzież sportów indywidualnych, na przykład skatingu, który bije wśród młodych ludzi rekordy popularności. Skating to rodzina sportów, polegających na rekreacyjnej lub sportowej jeździe na deskorolce, hulajnodze wyczynowej, rowerze BMX oraz łyżworolkach. Jest to sport harmonijnie rozwijający ciało, wzmacniający mięśnie, poprawiający motorykę i wytrzymałość, w wymiarze psychicznym zwiększający pewność siebie i uczący oswajania się z porażkami, a w wymiarze społecznym ułatwiający nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami i uczący niekonfliktowego współzawodnictwa. Jednak nie można go uprawiać byle gdzie, wymaga specjalnie ukształtowanego obiektu z betonu lub kompozytu – skateparku. O popularności skatingu wśród dzieci i młodzieży świadczy duża frekwencja w czterech już istniejących, krakowskich skateparkach . Ale cztery obiekty na tak wielkie miasto to za mało. Z Przegorzał do skateparku w Parku im. dr Jordana jest 4 km – za daleko, by dzieci mogły z niego korzystać w każdej wolnej chwili. Takie obiekty, nawet nieduże, należałoby budować na każdym osiedlu. Jeśli chcemy mieć zdrowe społeczeństwo, stwarzajmy dzieciom warunki do uprawiania dyscyplin sportowych, które je pasjonują. Mini skatepark w Przegorzałach to sposób na to, aby dzieci  z Przegorzał, Bielan i j części Woli Justowskiej spędzały mnie czasu przed telewizorami i komputerami. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 25 000,00 PLN
Realizacja Wykonanie robót budowlanych w zakresie budowy mini skateparku 368 800,00 PLN
393 800,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 2020
Realizacja Wykonanie robót budowlanych w zakresie budowy mini skateparku. III kwartał 2021

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Budowa mini skateparku którą zakłada projekt znacząco przyczyni się do propagowania sportu i rozwoju kultury fizycznej wśród lokalnej społeczności. Inwestycja wpłynie na poprawę jakości życia dzieci i młodzieży, miejsce może stać się czynnikiem integrującym mieszkańców dzięki rozwijaniu wspólnych pasji i umiejętności. Uprawianie sportów poprawia również samopoczucie i korzystnie wpływa na stan zdrowia.
powrót