Strona archiwalna
Projekt ogólnomiejski NR 93:

Plac zabaw na Kurdwanowie - bezpiecznie i kreatywnie

Edycja Budżet Obywatelski 2019

Projekt ogólnomiejski

Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, ul. Podgórki (dzielnica XI Podgórze Duchackie) - działki należące do Gminy Miejskiej Kraków nr 74/20 lub 74/26

Opis projektu

Planowany Plac zabaw o powierzchni ok. 400 m2, będzie miejscem integracji różnych grup wiekowych, gdzie będzie można trenować nie tylko ciało, ale i umiejętność współpracy, współzawodnictwo czy kreatywność.


W skład placu zabaw wchodzić będą obiekty małej architektury wraz z utwardzeniem części terenu, montażem opraw oświetleniowych oraz budową ogrodzenia. Na terenie placu zabaw przewidziane są dla dzieci np. takie urządzenia jak: drewniany domek zabaw z werandą (gra w kółko i krzyżyk), piaskownica o powierzchni, dwu-wieżowy zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią, bujaki sprężynowe, huśtawka podwójna dla dzieci starszych i huśtawka dla dzieci młodszych oraz zjeżdżalnia, trampolina i karuzela.
 
Planowany jest również montaż takich urządzeń fitness jak np.:
● zestaw sprawnościowy (ścianka wspinaczkowa, drabinki, lina do wspinania),
● zestaw fitness dla młodzieży,
● drabinka z drążkiem do podciągania nóg,
● ławka, prostownik pleców,
● wyciąg górny, wyciskanie siedząc.

Siłownię stanowić może plac o nawierzchni z płyt gumowych. Przyjęto urządzenia do ćwiczeń dla wszystkich grup wiekowych i płci, dzieci i młodzieży jak również osób starszych. Wszystkie urządzenia będą samoobsługowe, odporne na warunki atmosferyczne i próby zniszczenia. Na każdym urządzeniu znajdować się będzie instrukcja dla użytkowników o sposobie użytkowania wraz z graficznym oddziaływaniem na partie ciała. Urządzenia siłowni stanowić będą także np: wioślarz, wypychacz, biegacz, drabinka, orbit rek, podciąg nóg, prasa nożna, prostownik pleców, twister.

W ramach projektu na obszarze placu mogą zostać zamontowane ławki, kosze na odpady oraz stojaki rowerowe. Teren placu zostanie wydzielony niskim ogrodzeniem o wysokości 1,2 m. Projektowany park będzie posiadał parking i zamykane wejście.

Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostają doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt powstał z myślą o potrzebach mieszkańców. Osiedle Kurdwanów jest miejscem zaniedbanym, w którym brakuje miejsc rekreacji, gdzie mogliby spotykać się mieszkańcy oraz, gdzie mogą przebywać rodzice ze swoimi dziećmi.


Plac zabaw może być miejscem dzięki, któremu zyska całe osiedle. Jego powstanie wpłynie na stworzenie optymalnych warunków dla mieszkańców w każdym wieku do aktywności na świeżym powietrzu. Aktualnie powstające wokół nowe osiedla mieszkaniowe wskazuję na potrzebę utrzymania i rozwijania miejsc publicznych oraz terenów zielonych. Natomiast wskazana w projekcie okolica jest jedną z ostatnich niezagospodarowanych przestrzeni.

Proponowana działka znajduje się w odległości ok. 300 m od pobliskiego dużego osiedla mieszkaniowego i pętli autobusowej os. Kurdwanów. Stąd stworzenie nowego placu zabaw, w tym konkretnym miejscu będzie fantastycznym działaniem dla okolicznych mieszkańców.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 40 000,00 PLN
Budowa Wykonanie robót budowlanych 800 000,00 PLN
840 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 2020
Budowa Wykonanie robót budowlanych 2021

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu zakłada budowę nowego placu zabaw. Dzięki stworzeniu atrakcyjnego miejsca rodzice wraz dziećmi będą mogli aktywnie spędzić czas. Placu zabaw poprawi jakość życia osób korzystających z niego , jak i bezpieczeństwo najmłodszych na co dzień. Projekt w znaczący sposób uatrakcyjni okolicę.
840 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

×