Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 2 NR 58:

Grzegórzki do życia! PIERWSZY PARK przy Cystersów/Fabrycznej

Projekt odrzucony: Wydział Skarbu Miasta odpowiedzialny jest za gospodarowanie mieniem wchodzącym w skład trzech zasobów: Gminy Miejskiej Kraków, Miasta Krakowa- miasta na prawach powiatu oraz Skarbu Państwa m.in. zbywaniem i nabywaniem nieruchomości, ustanawianiem ograniczonych praw rzeczowych (użytkowanie, służebność), zawieraniem umów dzierżawy, przekształcaniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. W związku z powyższym Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie wystąpił o informację do Wydziału Skarbu Miasta w sprawie możliwości realizacji przedmiotowego projektu, który w odpowiedzi wykluczył możliwość jego realizacji uzasadniając, że działki nr 396/5 i 396/11 obr. S-5 jedn. ewid. Śródmieście przygotowywane są do zbycia w drodze przetargu ustnego nieograniczonego. Termin przetargu planowany jest na IV kwartał 2019roku. Zgodnie z regulaminem budżetu obywatelskiego podjętego Uchwałą nr XI/179/19 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 marca 2019 r., §16, pkt. 1.8) „W ramach procedury Budżetu Obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty, które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i Zarządzeniami Prezydenta.”

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 2 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Ulica Fabryczna w Dzielnicy II - Grzegórzki, działki miejskie 396/5 oraz 396/11 oraz małe okoliczne działki miejskie

Opis projektu

Projekt zakłada zaprojektowanie zieleni urządzonej na terenie działek miejskich 396/5 i 396/11 oraz okolicznych mniejszych działek, wyłonienie wykonawcy w drodze przetargu, oraz realizację w 2020 roku.

Na wskazanym terenie aktualnie urządzono dziki parking oraz wysypisko śmieci (m.in. podczas wizji lokalnej jesienią 2018 r. wraz z sąsiadami odkryliśmy tam skład pojemników z olejem wyciekających do gruntu oraz innych toksycznych odpadów). Po zgłoszeniu na Straż Miejską odpowiednie służby podjęły działania by teren ten bezpiecznie oczyścić z toksycznych śmieci. Uwolniona w ten sposób przestrzeń zarówno utwardzona jak i zieleń, zapełniły się samochodami. Załączone zdjęcia obrazują bieżącą sytuację na tym terenie.

Natomiast po realizacji projektu, ta zaniedbana ale posiadająca ogromny potencjał przestrzeń mogłaby przypominać poniższą wizualizację przygotowaną przez Zarząd Zieleni Miejskiej na potrzeby projektu jednego z krakowskich parków.
 


W ramach projektu należy zachować drzewa występujące na tym terenie, oraz malownicze i atrakcyjne pnącza i bluszcze. Znacząca część terenu ma utwardzoną nawierzchnię (terlinka), którą częściowo można wykorzystać na ustawienie skrzyń na potrzeby ogrodu społecznego, donic z dużymi roślinami, oraz dużego stołu i ław na spotkania sąsiedzkie czy pikniki.  Resztę terenu utwardzonego należy zaadaptować na park poprzez usunięcie terlinki i przystosowanie obszaru do funkcji parku.

Na gruntach nieutwardzonych oraz wygospodarowanych poprzez usunięcie terlinki należy wyznaczyć wąskie alejki z naturalnej nawierzchni, miejsca do odpoczynku i relaksu (ławki, drewniane leżaki, huśtawki), zainstalować kosze na śmieci, karmniki dla ptaków oraz w miarę możliwości oświetlenie. Należy tez zadbać o nasianie trawy oraz nasadzenia roślin zielnych i kwitnących, np. hortensje, różaneczniki, trawy.

W przyszłości Park Fabryczna mógłby zostać częścią parku linearnego między Olszą a Grzegórzkami.

Autorka projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nie przewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenie stworzenia uporządkowanej zieleni w okolicy ulic Cystersów i Fabrycznej, a także na ewentualne okrojenie projektu i zastosowanie rozwiązań na części dostępnego terenu, w przypadku jeśli ostateczny koszt projektu miałby przekroczyć jego dopuszczalną wartość. 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Gęsta zabudowa i brak zieleni
Ulice Cystersów i Fabryczna na krakowskich Grzegórzkach poddawane są aktualnie procesowi bardzo intensywnej zabudowy mieszkaniowej i biznesowej. Cechuje ją typowy dla współczesnych deweloperów brak myślenia o jakości życia mieszkańców, przy jednoczesnym silnym nacisku na maksymalne wykorzystanie przestrzeni do celów deweloperskich. Efektem tego są:
- bardzo gęsta i wysoka zabudowa, budowanie okno w okno,
- minimalna ilość zieleni urządzonej
- brak niezbędnej do życia infrastruktury w zasięgu ręki (np. sklep spożywczy, warzywniak, apteka, poczta, restauracja, kawiarnia, wyznaczone miejsca parkingowe, itp). 
- brak dbałości o harmonijne komponowanie nowo powstających budynków z otoczeniem 
- brak zainteresowania deweloperów przestrzenią poza granicami ich działki - skutkiem tego jest fatalny stan chodników, ulicy, czy brak infrastruktury drogowej zapewniającej bezpieczeństwo mieszkańców np. przejść dla pieszych.

Na ulicach Cystersów i Fabryczna powstały 4 następujące potężne osiedla: Art City, Budrem, Cystersów Garden, oraz Złota Brama. Dodatkowo trwa budowa osiedla mieszkaniowego oraz 3 biurowców na terenie byłego Polmosu przy ulicy Fabrycznej (40 tys m2 przestrzeni biurowej), a w planach jest budowa kolejnego osiedla na terenie byłego Zrębu między Mogilską a Fabryczną oraz dodatkowej przestrzeni biurowej na rogu Alei Pokoju i Fabrycznej (kolejne 40 tys m2 przestrzeni biurowej). Na niewielkim obszarze miasta powstaje zatem ‘miasteczko’ mające docelowo pomieścić około 6000 mieszkańców oraz około 8000 pracowników biurowych.

Działania deweloperów doprowadziły do wycinki wielu starych drzew znajdujących się na działkach budowlanych, a oryginalny fabryczny charakter terenu nie pozostawił spuścizny w postaci zaprojektowanych zielonych przestrzeni. W związku z tym na przedmiotowym terenie brakuje jakiejkolwiek urządzonej zieleni mogącej zaspokoić potrzeby licznych mieszkańców, a niezwykle rzadkie zielone zakątki, zaniedbane i zapomniane, wykorzystywane są jako parking.

Zieleń na Grzegórzkach – realia
Na parking został zaanektowany teren miejskich działek 396/5 i 396/11 oraz okolicznych mniejszych działek, które w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego określane są jako działki UO - teren zabudowy usług publicznych, oświaty i kultury. Aktualnie miasto nie planuje zabudowy tej działki. 

Działki te są jedynym dostępnym gruntem miejskim, gdzie dzięki Budżetowi Obywatelskiemu mogłaby powstać zieleń urządzona, której bardzo brakuje w tej niezwykle gęsto zaludnionej okolicy. Na 1500 już powstałych mieszkań oraz w perspektywie budowy kolejnych licznych bloków oraz biurowców mieszkańcy w różnym wieku, w tym dzieci nie mają w tej chwili najmniejszego skrawka zieleni urządzonej w bezpośrednim sąsiedztwie, gdzie mogliby dotrzeć szybko i bezpiecznie by odpocząć, posiedzieć w ciszy z dala od miejskiego hałasu, słuchając ptaków czy obserwując naturę.

Najbliższym parkiem jest park kieszonkowy na Bobrowskiego (około 1 km piechotą od bloków na Cystersów), czy w przyszłości Park Muzyki znajdujący się nad samą Wisłą, a więc w jeszcze większej odległości zarówno przestrzennej jak i czasowej, bo oddanie Parku Muzyki ma nastąpić dopiero za szereg lat. Ponadto dostanie się to tych oaz zieleni wiąże się z koniecznością przejścia przez bardzo ruchliwą Aleję Pokoju (światła, po 2 pasy jezdni w każdym kierunku, oraz linie tramwajowe). Zdecydowanie nie jest to wyprawa dla małego, choćby i bardzo samodzielnego dziecka.

Priorytety mieszkańców
Udzielając się lokalnie i organizując inicjatywy oddolne takie jak spotkania sąsiedzkie, pikniki i warsztaty, spotykam się z sąsiadami ze wszystkich osiedli przy Cystersów i Fabrycznej. Jest to doskonała okazja, by rozmawiać o ich potrzebach. Stąd wiem, że zieleń jest bezsprzecznie na pierwszym miejscu jeśli chodzi o lokalne priorytety mieszkańców i dlatego mam ogromną nadzieję, że projekt Parku na Fabrycznej dzięki Budżetowi Obywatelskiemu przejdzie z fazy marzeń do realizacji. 
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Szczegółowe zaplanowanie zagospodarowania terenu, wizja lokalna, pomiar, konsultacja z mieszkańcami, poprawki, przetarg. 20 000,00 PLN
Wykonanie Przygotowanie terenu, prace porządkowe, częściowe usunięcie terlinki, instalacja infrastruktury, nasadzenia roślin, oraz w miarę możliwości doprowadzenie wody na potrzeby ogrodu społecznego. 130 000,00 PLN
150 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Parku Fabryczna Wykonanie dokumentacji projektowej, budowlanej, wykonawczej i kosztorysowej, w tym inwentaryzacja zieleni. Przeprowadzenie lokalnych konsultacji z mieszkańcami dotyczących wstępnego projektu. do kwietnia 2020
Realizacja zadania Wykonanie prac terenowych, w tym niezbędnych instalacji, nasadzenia drzew i krzewów, wytyczenie i wyłożenie alejek. do grudnia 2020

Galeria

powrót