Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 2 NR 22:

MONITORING NA OSIEDLU DĄBIE

Projekt odrzucony: Zgodnie z pkt 4 i 6 § 16 uchwały nr XI/179/19 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 marca 2019 r. w sprawie Regulaminu Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa, zgłoszony projekt nr BO.D22/19 nie może zostać zrealizowany. W 2019 roku dokonana zostanie ewaluacja systemu monitoringu wizyjnego, gdzie ocenie poddany zostanie wpływ kamer na bezpieczeństwo i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców oraz podjęta zostanie decyzja, co do dalszych kierunków rozwoju tego narzędzia w Krakowie. W ramach ewaluacji wytypowane zostaną kolejne obszary na terenie Miasta, w których będą instalowane kamery systemu nadzoru otwartej przestrzeni publicznej. Ewentualna dalsza rozbudowa systemu monitoringu wizyjnego planowana na rok 2020 musi być skoordynowana z rozwojem infrastruktury teletechnicznej, w tym z dalszą rozbudową sieci światłowodowej. Zgodnie z Ustawą o samorządzie gminnym Art. 9a. 1. monitoring wizyjny należy stosować „(…)jeżeli jest to konieczne do zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli lub ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej”. Przywołując 39 punkt preambuły Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) „RODO” (…)Dane osobowe powinny być przetwarzane tylko w przypadkach, gdy celu przetwarzania nie można w rozsądny sposób osiągnąć innymi sposobami”, w związku z czym monitoring wizyjny należy traktować jako jeden z elementów wielu innych działań zmierzających do budowy bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej, a jego instalacja musi opierać się na obiektywnych przesłankach wynikających z analizy stanu bezpieczeństwa w danym rejonie.

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 2 - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: całe osiedle dąbie wraz z bulwarami

Opis projektu

Osiedle Dąbie należy do miejsc gdzie zdarzają się dość często wandalizmy , rozboje , bójki , dość często musi interweniować policja . Wiecznie niszczone są elewacje budynków przez malowanie różnego rodzaju treści. Mieszkańcy czują się zagrożeni w swoim miejscu zamieszkania,
Jak wiadomo w naszym mieście Kraków znajdują się dwie drużyny piłkarskie ,,Wisła,, oraz ,,Cracovia,, Osiedle Dąbie znajduje na granicy walczących ze sobą kibiców wymienionych drużyn, to co się dzieje na osiedlu gdy w Krakowie są derby to trzeba zobaczyć i przeżyć, po prostu toczy się wojna kiboli. Stąd zrodziła się myśl ochrony mieszkańców osiedla jakim jest założenie kamer.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Niewątpliwie bezpieczeństwo mieszkańców jest sprawą nadrzędną. Skuteczność monitoringu wizyjnego w walce z przestępczością nie budzi żadnych wątpliwości. Według danych z Komendy Stołecznej Policji, w miejscach objętych monitoringiem, po zainstalowaniu kamer przestępczość spadła.
Monitoring osiedla daje mieszkańcom większe poczucie bezpieczeństwa oraz jest dodatkowym sposobem zabezpieczenia mienia. Przykładowo obejmuje on monitoring samochodów na parkingu, miejsc gdzie przebywają dzieci oraz daje też możliwość negocjacji zniżek przy wykupie ubezpieczenia majątkowego.

Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
monitoring osiedlowy 15 kamer 2020
powrót