Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 18 NR 58:

Rewitalizacja Ogródka Jordanowskiego na os. Słonecznym

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 18 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Ogródek Jordanowski na os. Słonecznym między blokami 13, 14 i 15.

Opis projektu

Projekt obejmuje utworzenie trzech stref wypoczynku i rekreacji: dla dzieci najmłodszych, dzieci szkolnych oraz dorosłych i najstarszych mieszkańców dzielnicy i okolicznych osiedli. Motywem przewodnim dla dekoracji i nasadzanych rośli powinien być las. Korzystać z infrastruktury będą osoby niepełnosprawne, starsze i dzieci, rzadko wyjeżdżające poza Kraków, z ograniczonymi możliwościami korzystania z kontaktu z naturą.
 
Strefa pierwsza dla dzieci od 0 - 5 lat- przykładowo:
Będzie obejmować wygrodzony teren, na którym, proponuje się umieszczenie:
  • zadaszonej piaskownicy,
  • domku ze zjeżdżalnią i pochylnią do wchodzenia i schodzenia, schodkami, z zabawkami ruchowymi typu kręcących się kółek, bębenka do gry, dużych pionowych cymbałków, przestawiania elementów na tablicy - labiryntu (zapewniających rozwój motoryki dużej i małej)
  • tunelu,
  • bezpiecznej niskiej kładki na linach do przechodzenia i trenowania zmysłu równowagi
  • huśtawki przystosowanej dla dzieci najmłodszych
  • dwóch skoczków - bujaków
  • nisko umieszczonego kosza do gry w piłkę.
  • wygodnych, drewnianych ławek i siedzisk dla rodziców
Ważne jest, aby dzieci mogły samodzielnie wspinać się na poszczególne elementy i nie groziło im wypadnięcie poza urządzenie. Zjeżdżalnia powinna kończyć się nisko nad podłożem, aby uniknąć urazów pleców przy "lądowaniu".
Konieczne jest wysypanie w tym miejscu podłoża żwirowego lub piaszczystego, lub wykonanie instalacji odwadniającej, z uwzględnieniem faktu, że teren całego ogródka po ulewnych deszczach zamienia się w rozlewisko.
 
Strefa druga dla dzieci szkolnych- przykładowo:
Teren wysypany podłożem żwirowym lub piaskiem, na którym proponuje się zamontować:
  • trzy huśtawki,
  • trampolinę na wzór trampolin z Parku Żeromskiego,
  • Wysoką siatkę - pajęczynę, do wspinaczki, obrotową, na wzór instalacji z placu zabaw na os. Krakowiaków,
  • "Domek na drzewie" z kładkami na linach na dwóch poziomach,umożliwiającymi przedostanie się tam i z powrotem do urządzenia, drabinką, i dwoma zjeżdżalniami o różnej wysokości,
  • bezpieczną karuzelę na podstawie umieszczonej blisko podłoża,
  • wyłożone sztucznym podłożem boisko z koszem umieszczonym na średniej wysokości,
  • 4 ławki umożliwiające opiekunom dzieci spokojne oczekiwanie na pociechy,
 
Strefa trzecia dla dorosłych i najstarszych mieszkańców- przykładowo:
Teren powinien być dostępny dla osób na wózkach inwalidzkich, dlatego konieczne jest dostosowanie chodników oraz wejść na teren ogrodu do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Aktualnie stan chodników uniemożliwia lub w znacznym stopniu utrudnia wjazd wózkiem. Ten fragment ogrodu planowany jest jako ogród sensoryczny. Ma na celu zapewnienie miejsca wypoczynku wśród kwiatów i zieleni najstarszym mieszkańcom oraz zapewnienia miejsca dla spotkań sąsiedzkich, pikników z dziećmi na trawie, integrowania się społeczności osiedlowej.
Ma mieć także walor terapeutyczny, z uwagi na fakt, że w okolicy jest kilka placówek opiekujących się osobami niepełnosprawnymi, w tym zarówno dziećmi, jak i dorosłymi osobami z ograniczoną sprawności psychofizyczną.
Tu powinny znajdować się:
  • dwie huśtawki ogrodowe z oparciem dla osób dorosłych
  • dwie huśtawki z oparciem w stylu Bocianie Gniazdo
  • dwa stoły piknikowe ławkami dla 10 osób
  • 6 drewnianych ławek. 
Poniżej umieszczam dwa zdjęcia, jako przykłady podobnych realizacji w miastach Brzesko i Warszawa.
 
 
 
 
 
 
Dodatkowo należy wziąć pod uwagę nasadzenia roślin, które zasłonią nieestetyczne dwa śmietniki osiedlowe, umieszczone tuż przy granicach ogródka oraz prośbę dzieci, aby zamalować nieestetyczne ściany garaży, graniczących od północnej strony z ogrodem, farbą tablicową.
W granicach ogródka znajduje się aktualnie kilka elementów wyposażenia placu zabaw oraz siłowni na świeżym powietrzu, oraz stół do ping - ponga. Większość tych elementów wymaga wymiany lub przeniesienia w inne miejsce.  Zwłaszcza stół do ping - ponga powinien zostać umieszczony w innym punkcie ogródka, z uwagi na fakt, że aktualnie jest schowany za ścianami garaży i jest miejscem spotkań osób spożywających alkohol, zwłaszcza w godzinach wieczornych.
 

Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostają doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Liczba urządzeń oraz charakter zagospodarowania będzie dostosowana do wysokości środków.

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Zbudowanie w tej lokalizacji placu zabaw i miejsca wypoczynku z prawdziwego zdarzenia jest istotne z wielu powodów.
Z ogródka korzystają uczniowie czterech szkół podstawowych, SP nr 105, SP nr 88, SP "Emmanuel", jak również szkoły specjalnej z os. Sportowego. Dwie z wyżej wymienionych szkół, (105 i "Emmanuel") to szkoły uczące dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, także korzystających z wózków inwalidzkich. Dzieci korzystają z placu zabaw w ramach lekcji wychowania fizycznego, jednak wyposażenie ogródka nie zapewnia atrakcyjnego spędzenia czasu ani możliwości wspierania rozwoju psychoruchowego na wysokim poziomie. Obecność dużej liczby dzieci starszych wyklucza bezpieczną zabawę młodszych dzieci. Często zdarza się, że opiekunowie decydują się opuścić z maluchami plac zabaw w obawie o ich zdrowie, bo starsze dzieci nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa.
Przed południem z ogródka korzystają także podopieczni Małopolska Fundacji Pomocy Ludziom Dotkniętym Chorobą Alzheimera. Z uwagi na fakt, że na placu zabaw nie ma wystarczającej ilości ławek, osoby te korzystaj z dwóch dostępnych, co nie zapewnia im komfortu, a także wyklucza obecność w tym miejscu innych osób. Brak infrastruktury utrudnia prowadzenie rozmów, podania czegoś do picia w upalne dni, a ubogie w bodźce otoczenie nie zapewnia elementów terapeutycznych.
W najbliższym otoczeniu ogrodu mieszka też kilku mieszkańców korzystających z wózków inwalidzkich. Osoby te rzadko korzystają z ogródka,
z powodu utrudnionego dojazdu oraz ubogiej infrastruktury.
Po południu z placu zabaw korzystają okoliczni mieszkańcy oraz dzieci ze świetlicy środowiskowej mieszczącej się w bloku nr 14. Także są to dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, a także osoby wymagające pomocy socjalnej.
Nasza dzielnica coraz częściej jest odwiedzana przez turystów z zagranicy. Zdarza się, że szukają oni wytchnienia i odpoczynku na terenie ogródka, jednak brak stołów piknikowych i wystarczającej infrastruktury zniechęca ich do pozostania przez dłuższy czas.
Z terenu zielonego korzystają też osoby, które spożywają słodkości ze znanej w Nowej Hucie cukierni, znajdującej się w bloku nr 14. Niestety mają tylko jedną ławkę do dyspozycji, w dodatku z widokiem na śmietnik, co nie zachęca do dłuższego pobytu w ogródku.
 
Pomysły na zmianę wyposażenia placu zabaw pochodzą od dzieci mieszkających w najbliższym otoczeniu Ogródka Jordanowskiego. Dzieci te spędzają na nim ogromne ilości czasu. Niektóre z dzieci bardzo rzadko wyjeżdżają poza miasto, nawet w okresie letnim i wakacyjnym. Podczas poprzednich wakacji chłopcy wymyślili zbudowanie domku na drzewie. Znosili z okolicy deski i próbowali za pomocą młotka i gwoździ zbudować sobie atrakcyjną kryjówkę. Bez powodzenia.
Dzieci marzą o placu zabaw na wzór znajdujących się w Parku Lotników. Okoliczne przedszkola organizują wycieczki dla swoich podopiecznych właśnie do Parku Lotników, aby dzieci mogły pobawić się na placu zabaw z prawdziwego zdarzenia. Co napawa autorkę tego projektu ogromnym smutkiem, ponieważ świadczy to, o braku równie atrakcyjnych miejsc na terenie centrum Nowej Huty.
 
Dzieci narysowały obrazki z wymarzonym placem zabaw.
 

 
Podsumowując:
Rewitalizacja Ogródka Jordanowskiego na os. Słonecznym przyczyni się do poprawy warunków rozwojowych dla mieszkających w okolicy dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnościami, zapewni osobom dorosłym miejsce relaksu, osobom najstarszym elementy terapii sensorycznej, umożliwi integrację międzypokoleniową mieszkańców oraz osób niepełnosprawnych i ma szansę stać się piękną wizytówką Nowej Huty dla przyjeżdżających turystów.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 39 000,00 PLN
Budowa Wykonanie robót budowlanych 570 000,00 PLN
609 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 2020
Budowa Wykonanie robót budowlanych 2021

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Rewitalizacja znacząco poprawi walory estetyczne wskazanego w projekcie obszaru. Teren ciekawie podzielony na różne strefy, będzie odpowiadał różnym grupą społecznym. Dodatkowo zielona przestrzeń będzie przyciągać mieszkańców i wpłynie na ich integrację.
powrót