Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 2 NR 27:

STREFA AKTYWNEGO SENIORA

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 2 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Ulica Bobrowskiego, działka 121/6

Dodatkowe lokalizacje: lub w razie przeszkód formalno-prawnych część działki 116/28 na zachód od placu zabaw za ścieżką

Opis projektu

Projekt zakłada zainstalowanie na terenie zielonym profesjonalnych urządzeń do ćwiczeń poprawiających działanie układu ruchu poprzez zwiększenie ruchomości stawów, usprawniających koordynację ruchową i równowagę oraz pozytywnie wpływających na krążenie. Nie jest to typowa siłownia dla „młodszych” służąca do budowania masy mięśniowej, lecz są to urządzenia zaprojektowane z udziałem lekarzy rehabilitantów i fizjoterapeutów. Wykonywane na nich ćwiczenia charakteryzują się niską intensywnością i niewielką obszernością ruchów – są przewidziane specjalnie dla seniorów i osób przechodzących rehabilitację. Ćwiczenia z ich pomocą pomogą naszym stawom lepiej się sprawować i zmniejszą dolegliwości bólowe (Fig. 1, 2, 3 pochodzą ze strony producenta)   

 
Dla przykładu zobaczmy film z realizacji takiego ogródka fizjoterapeutycznego dostępny na stronie producenta takich urządzeń: http://www.active-senior.pl/  
 
 
Przykładowy projekt producenta
W naszym projekcie chcemy urządzenia zainstalować przy zachowaniu jak największej powierzchni zielonej ograniczając budowę ścieżki dostępu do niezbędnego i bezpiecznego minimum, jednocześnie łatwej dla osób na wózkach.
Proponujemy również poprawę estetyki miejsca lokalizacji poprzez pomalowanie ścian pobliskich garaży i wykonanie wesołego muralu.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Grzegórzki to osiedle zamieszkałe przez wiele starszych osób. Żyjemy dłużej, ale czasem nasz organizm jakby o tym nie wiedział: tu go strzyka, tam się nie chce zginać itp. Trzeba mu przypomnieć młodość – ćwicząc. Trudno się zmobilizować samemu, a zlecone przez lekarzy zabiegi fizjoterapeutyczne są trudnodostępne i kosztowne. Ścieżka rehabilitacyjna na terenie zielonym, oprócz spełnienia celów zdrowotnych, zachęca do wyjścia z domu, ożywienia stosunków dobrosąsiedzkich i kontaktu z przyrodą.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup 11 urządzeń 71 461,00 PLN
montaż 8 575,00 PLN
transport 7 146,00 PLN
malowanie garaży, mural, ewentualna rewitalizacja ubytków trawnika 12 818,00 PLN
100 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przetarg na projekt i wykonawcę pierwszy kwartał 2020
realizacja prac drugi kwartał 2020

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Integracja lokalnej społeczności, budowanie wzajemnych relacji sąsiedzkich, rozrywka, wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, rozwój kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców miasta Krakowa. Projekt zatwierdzony na działce 116/28 obr. 17- Śródmieście, działka 121/6 odrzucona na prośbę pomysłodawczyni projektu.
powrót