Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 16 NR 9:

Monitoring Plant Bieńczyckich

Projekt odrzucony: Zgodnie z pkt 4, 6 i 8 § 16 uchwały nr XI/179/19 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 marca 2019 r. w sprawie Regulaminu Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa, zgłoszony projekt nr BO.D16.9/19 nie może zostać zrealizowany. W 2019 roku dokonana zostanie ewaluacja systemu monitoringu wizyjnego, gdzie ocenie poddany zostanie wpływ kamer na bezpieczeństwo i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców oraz podjęta zostanie decyzja, co do dalszych kierunków rozwoju tego narzędzia w Krakowie. W ramach ewaluacji wytypowane zostaną kolejne obszary na terenie Miasta, w których będą instalowane kamery systemu nadzoru otwartej przestrzeni publicznej. Ewentualna dalsza rozbudowa systemu monitoringu wizyjnego planowana na rok 2020 musi być skoordynowana z rozwojem infrastruktury teletechnicznej, w tym z dalszą rozbudową sieci światłowodowej. Z uwagi na wysoką zieleń utrudniającą obserwację, instalowanie kamer na zadrzewionym terenie podlega wielu obostrzeniom, gdyż w okresie wegetacji roślin widoczność z kamer jest znacznie ograniczona i kamery nie spełniają swojej roli. Montowanie kamer na niskich wysięgnikach naraża urządzenia na akty wandalizmu tj. zniszczenie, zamalowanie, lub zaklejenie obiektywów. Zgodnie z Ustawą o samorządzie gminnym Art. 9a. 1. monitoring wizyjny należy stosować „(…)jeżeli jest to konieczne do zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli lub ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej”. Przywołując 39 punkt preambuły Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) „RODO” (…)Dane osobowe powinny być przetwarzane tylko w przypadkach, gdy celu przetwarzania nie można w rozsądny sposób osiągnąć innymi sposobami”, w związku z czym monitoring wizyjny należy traktować jako jeden z elementów wielu innych działań zmierzających do budowy bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej, a jego instalacja musi opierać się na obiektywnych przesłankach wynikających z analizy stanu bezpieczeństwa w danym rejonie.

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 16 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: osiedle J. Strusia, działka wchodząca w skład Plant Bieńczyckich numer 157/1, będąca własnością Gminy Kraków. Fragment między blokiem numer 6 os. J.Strusia i blokiem nr 7 na os. Strusia

Opis projektu

Wykonanie projektu monitoringu miejskiego, który obejmie swym zasięgiem plac zabaw przed blokiem numer 6  do bloku numer 7 wraz ze smoczym skwerem.

UZASADNIENIE PROJEKTU

W tym miejscu ciągle dochodzi do zakłócania porządku publicznego , ciszy nocnej przez  duże  grupy osób przesiadujące na ławkach i spożywające alkohol. Mieszkańcy wnioskują o objęcie tego terenu nadzorem monitoringu miejskiego. Sprawy zakłócania porządku są zgłaszane rzadko w stosunku do częstotliwości ich występowania. Mieszkańcy motywują to obawą o swoje bezpieczeństwo, które jak uzasadniają może być zagrożone przez  osoby spożywające alkohol i często zachowujące się głośno i agresywnie. Patrole policji i straży miejskiej są nieskuteczne , bo po interwencji, osoby najczęściej kontynują libacje. Opisane zajścia mają miejsce obok placu zabaw, w odległości ok 10 metrów od miejsca znajduje sie "Smoczy Skwer", miejsce zabaw dzieci, chodniki o alejki prowadzące do kościoła św. Józefa na osiedlu Kalinowym.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
wykonanie projetku 1 połowa roku 10 000,00 PLN
10 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
realizacja projektu 2 połowa roku 10000,00
powrót