Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Projekty BO 2019

Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 5 NR 13:

ZIELONA KROWODRZA - PARKI I OGRODY SĄSIEDZKIE

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 5 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Działka nr 431/16, obręb K-3, Krowodrza

Opis projektu

Projekt ma na celu stworzenie w przestrzeni naszej Dzielnicy przyjaznych wszystkim terenów zielonych, blisko miejsca zamieszkania. 
Wzorem są dla nas tzw. parki kieszonkowe, które na całym świecie cieszą się coraz większą popularnością, a w Krakowie są zakładane przez Zarząd Zieleni Miejskiej (np. przy ul. Galla) w ramach projektu Ogrody Krakowian. Chcemy tym projektem umożliwić założenie nowego parku lub ogrodu sąsiedzkiego w Krowodrzy. Jest w naszej Dzielnicy wiele miejsc zaniedbanych, rozjeżdżonych samochodami, które możemy zmienić w kwietne ogrody, pachnące parki i zielone miejsca spotkań sąsiedzkich.
Propozycje lokalizacji terenów przeznaczonych do rewitalizacji wskaże, po konsultacji z Radą Dzielnicy V, projektodawca. Jednak ważnym elementem projektu jest umożliwienie mieszkańcom wyboru funkcji rewitalizowanej przestrzeni, na której będzie powstawał park lub ogród sąsiedzki. To oni, w trakcie spotkania, będą przedstawiać swoje potrzeby w zakresie roślin, małej architektury i innych kwestii związanych z przygotowanym na ich potrzeby projektem.
 
Efektem realizacji projektu będzie kolejny park kieszonkowy na terenie naszej Dzielnicy stworzony przez krowodrzan - dla krowodrzan!
 
Park kieszonkowy w wybranej lokalizacji będzie zakładany po konsultacjach społecznych z mieszkańcami na podstawie projektów przygotowanych przez projektantów Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Cennik potencjalnie wykorzystywanych prac jest dostępny na: https://budzet.krakow.pl/strona_glowna/207103,artykul,cennik_budzetu_obywatelskiego.html
 
Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostają doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.
 
 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

"W dużych miastach o bardzo gęstej zabudowie ważną kwestią jest dbałość o tworzenie chociażby niewielkich przestrzeni zielonych, które mieszkańcom będą dawały możliwość odpoczynku i kontaktu z przyrodą. Dlaczego kieszonkowe? Ze względu na ich rozmiar, który przeważnie nie przekracza powierzchni 5000 m2. Zupełnie odwrotnie jest natomiast z ich funkcją, której przecenić się nie da. Idea parków kieszonkowych jest bowiem odpowiedzią na bardzo ważną kwestię dostępności terenów zielonych dla mieszkańców wielkich aglomeracji miejskich. Sytuacją idealną jest ta, w której każdy ma wokół siebie park, skwer, bądź inny teren zielony w odległości 5-15 minut spaceru od miejsca zamieszkania. Bardzo ciężko jest zrealizować taką tezę w odniesieniu do dużych powierzchniowo parków z bogatą infrastrukturą rekreacyjną. Możliwe jest natomiast stworzenie mniejszych przestrzeni, które odpowiednio zagospodarowane będą cieszyły oko i staną się miejscami, w których można wypocząć, spędzić przyjemnie czas z rodziną czy przyjaciółmi i w kolorowej, pachnącej kwiatami przestrzeni odpoczywać mniej lub bardziej aktywnie."(*) 
Taka idea przyświeca również nam. Jest jeszcze tak wiele niezagospodarowanych miejsc, zaśmieconych, rozjechanych przez samochody! A każdy, nawet niewielki teren do pary z dobrym pomysłem uwzględniającym potrzeby najbliższych mieszkańców, może się przerodzić w zieloną enklawę spokoju, rekreacji, sąsiedzkich spotkań, odpoczynku lub aktywności fizycznej. Może być pachnącym, tętniącym życiem skrawkiem raju pod domem, dającym relaks, wytchnienie od stresu codziennego dnia i szansę na poznanie sąsiada.
Zmieniajmy naszą okolicę! 
 
(*) źródło: https://zzm.krakow.pl/dla-krakowian/ogrody.html
żródło zdjęć: https://zzm.krakow.pl

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt i realizacja Realizator przygotuje projekt wraz z wyceną. Wybrany projekt - zgodnie z wyceną i do wysokości środków projektu - zostanie zrealizowany na terenie Dzielnicy V Krowodrza. 386 000,00 PLN
386 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Uzgodnienia Projektodawca uzgodni z autorem prujektu budżetu obywatelskiego lokalizację terenu przeznaczonego do realizacji projektu. Po uzgodnieniu lokalizacji, realizator zorganizuje spotkanie z mieszkańcami dotyczące jego rewitalizacji. I kwartał 2020
Projekt Realizator przygotuje projekt wraz z wyceną. IV kwartał 2020
Realizacja Wybrany projekt - do wysokości środków - zostanie zrealizowany na wybranym terenie Dzielnicy V Krowodrza. 2021

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Zrealizowanie projekt uatrakcyjni przedmiotowy teren. Uporządkowanie zaniedbanego zieleńca pozwoli na uzyskanie nowej jakości przestrzeni i zachęci do spędzania w nim czasu na wypoczynku.
powrót