Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 4 NR 50:

„Wena: Enter” – kursy obsługi komputera, grafiki i komiksu

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 4 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Klub Kultury

Opis projektu

Projekt zakłada przeprowadzenie 9 miesięcy bezpłatnych zajęć dla trzech grup: dzieci i młodzieży do lat 15 – warsztaty tworzenia komisów, dla dorosłych – warsztaty grafiki komputerowej oraz dla seniorów – kurs obsługi komputera. Zajęcia zostaną zrealizowane w Klubie Kultury „Wena” filii Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, który jest kulturalno-edukacyjnym sercem Górki Narodowej. Do realizacji warsztatów konieczny będzie zakup 8 laptopów wraz z oprogramowaniem.

1. Warsztaty tworzenia komiksów: oferta skierowana do młodzieży w wieku 11-15 lat, zajęcia raz w tygodniu 1,5h dla grupy 8 osób. Podczas kursu dzieci i młodzież nauczą się, czym jest komiks, jak można opowiadać historie i emocje za pomocą rysunku tworzonego własnoręcznie, ale z wykorzystaniem narzędzi komputerowych.
2. Warsztaty grafiki komputerowej: kurs dla dorosłych, zajęcia raz w tygodniu 1,5 h, dla grupy 8 osób. Uczestnicy zajęć poznają program Photoshop oraz nauczą się tworzyć kreatywne prace z wykorzystaniem narzędzi tego programu. Kurs może stanowić doskonałe rozszerzenie kompetencji i wiedzy osób dorosłych oraz podnieść ich wartość na rynku pracy.
3. Kurs obsługi komputera dla seniorów: trzecia grupa, o którą zadbamy w projekcie to osoby starsze, wykluczone, które nie miały okazji zdobycia podstawowej wiedzy na temat obsługi komputera. Zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu 1,5h dla grupy 8 osób. Seniorzy nauczą się także korzystać się ze stron internetowych, obsługiwać bankowość elektroniczną, robić bezpiecznie zakupy przez internet.
 
Każdy z mieszkańców dzielnicy będzie mógł skorzystać z proponowanej oferty po ogłoszeniu zapisów na zajęcia. Dodatkowo, jeśli będzie taka potrzeba zajęcia będą kontynuowane, po to aby jeszcze skuteczniej zadbać o zabezpieczenie potrzeb edukacyjnych mieszkańców Dzielnicy IV.
Aby zrealizować projekt konieczny będzie zakup 8 laptopów wraz ze stosownym oprogramowaniem. Nabyty sprzęt będzie wykorzystywany również po zakończeniu projektu i będzie mógł służyć lokalnej społeczności podczas innych zajęć organizowanych przez Klub Kultury „Wena”.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Dzięki projektowi dzieci i młodzież zdobędą nietuzinkowe umiejętności, a z kolei dorośli odnajdą zajęcia, które pozwolą im na relaks, podniesienie poziomu umiejętności zawodowych oraz znalezienie i rozwinięcie hobby. Z kolei seniorzy będą mieli okazję nauczyć się obsługi komputera, czyli kompetencji, które jest niezbędna w funkcjonowaniu w cyfrowym społeczeństwie.
Ważne jest również to, że wysokiej jakości zajęcia dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych będą realizowane możliwie blisko miejsca zamieszkania. Pozwala to na efektywne wykorzystanie wolnego czasu i stanowi fundamentalną kwestię przy podejmowaniu decyzji o korzystaniu z aktywności pozazawodowych.
Projekt odpowiada na zapotrzebowanie mieszkańców oraz będzie stanowił unikatową propozycję w programach instytucji kultury, gdyż będzie realizowany we współpracy z Klubem Kultury „Wena”, filią Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”. Z rozmów z mieszkańcami Dzielnicy IV Prądnik Biały wynika, że istnieje duże zainteresowanie tego typu zajęciami, a zakup niezbędnego sprzętu stanowi dla wielu rodzin barierę w skorzystaniu z oferty komercyjnej tego typu zajęć, które dodatkowo odbywają się w miejscach oddalonych od miejsca zamieszkania.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Wynagrodzenie dla osoby prowadzącej warsztaty tworzenia komiksów Koszt przeprowadzenia przez wykwalifikowanego instruktora warsztatów tworzenia komiksu: 12 spotkań po 1,5 h (x 2 cykle) 10 800,00 PLN
Wynagrodzenie dla osoby prowadzącej kurs grafiki komputerowej Koszt przeprowadzenia przez wykwalifikowanego instruktora kursu grafiki komputerowej w oparciu o program Photoshop:12 spotkań po 1,5 h (x 2 cykle) 10 800,00 PLN
Wynagrodzenie dla osoby prowadzącej kurs obsługi komputera dla seniorów Koszt przeprowadzenia przez wykwalifikowanego instruktora kursu obsługi komputera dla seniorów: 12 spotkań po 1,5 h (x 2 cykle) 10 800,00 PLN
Zakup 8 laptopów z oprogramowaniem Zakup 8 laptopów z systemem Windows jakości wystarczającej do pracy m.in. w programie Photoshop 32 000,00 PLN
Zakup oprogramowania antywirusowego Zakup oprogramowania antywirusowego na 8 stanowisk pracy 2 000,00 PLN
Zakup programu Photoshop Zakup rocznej licencji na 8 stanowisk 10 000,00 PLN
76 400,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania Dokonanie wyboru oraz zakupu odpowieniego sprzętu komputerowego marzec 2020
Zebranie grup zajęciowych Promocja zajęć oraz zapisy do grup zajęciowych marzec 2020
Zakup licencji programu Photoshop Zakup rocznej licencji programu Photoshop marzec 2020
Przeprowadzenie zajęć w 3 grupach w 2 cyklach z przerwą wakacyjną Przeprowadzenie zajęć w 3 grupach w 2 cyklach z przerwą wakacyjną. Zajęcia będa się odbywać 1 raz w tygodniu i będa trwać 1,5 h. kwiecień-grudzień 2020

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt przeciwdziała wykluczeniu społecznemu pod względem dostępności i umiejętności obsługi komputera i nowoczesnych programów komputerowych. Dzięki projektowi dzieci i młodzież zdobędą nowe, cenne umiejętności, a z kolei dorośli odnajdą zajęcia, które pozwolą im na podniesienie umiejętności zawodowych oraz znalezienie i rozwinięcie hobby. Z kolei seniorzy będą mieli okazję nauczyć się obsługi komputera, czyli kompetencji, która jest niezbędna w funkcjonowaniu we współczesnym cyfrowym społeczeństwie. Daje to możliwość wyrównania szans zarówno pod względem kryterium wiekowego, jak i stopnia zamożności. Programy graficzne, coraz bardziej niezbędne, są dość drogie i nie wszyscy mogą pozwolić sobie na ich zakup czy uczestnictwo w profesjonalnym szkoleniu. Ważne jest również to, że wysokiej jakości zajęcia dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych będą realizowane możliwie blisko miejsca zamieszkania - w tym przypadku na peryferiach Krakowa. Inwestycja w zakupiony sprzęt pozwoli na kontynuację działań w latach kolejnych, ze znacznie mniejszych zaangażowaniem finansowym lub przeprowadzenie innych zajęć podnoszącym umiejętności mieszkańców Krakowa.
powrót