Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 14 NR 31:

Hangar Czyżyny z przestrzenią dla mieszkańców

Projekt odrzucony: Projekt Hangar Czyżyny z przestrzenią dla mieszkańców (BO.D14.31/19) zakłada stworzenie w budynku zabytkowego hangaru lotniczego wielofunkcyjnej przestrzeni służącej organizacji spotkań lokalnej społeczności, dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz udostępnienie jej w elastycznych godzinach. Termin realizacji zadania zgłoszonego projektu to rok 2020. Muzeum Inżynierii Miejskiej (MIM) – użytkownik tego budynku, negatywnie zaopiniowało złożony do BO projekt. Przedsięwzięcie nie może zostać zrealizowane ze względu na plany i decyzje dotyczące przyszłości hangaru, o których zapewne Autorka zgłaszająca projekt nie miała wiedzy. W budynku hangaru i kotłowni realizowany będzie projekt rewitalizacyjny, który dofinansowany został ze środków UE. Realizacja przedsięwzięcia przewidziana jest na lata 2020–2021. W wyniku realizacji tego zadania Hangar Czyżyny zostanie otwarty dla publiczności – powstanie tu oddział MIM z nową ekspozycją. Oprócz wystawy Muzeum planuje realizację programu edukacyjnego dedykowanego różnym grupom wiekowym. Projekt w pierwszym etapie przewiduje restaurację budynku hangaru i kotłowni, w dalszej perspektywie, w miarę pozyskania kolejnych środków finansowych rewitalizowane będą pozostałe budynki oraz, ostatecznie teren wokół hangaru, który razem z powstającym parkiem, w perspektywie kilku lat, może stać się przestrzenią wspólną, udostępnioną mieszkańcom. Zabytkowy hangar wraz z budynkiem kotłowni objęty jest już projektem wykonawczym i posiada prawomocne pozwolenie na budowę oraz pozwolenie konserwatorskie, ponieważ wraz z otoczeniem, obejmującym pozostałości dawnego lotniska, wpisany jest do rejestru zabytków miasta Krakowa pod numerem A-1065. Projekt wykonawczy nie przewiduje powstania proponowanej przez Autorkę projektu przestrzeni, która mogłaby stanowić miejsce spotkań dla mieszkańców. Budynek hangaru to jednorodna, otwarta przestrzeń, która nie może zostać podzielona na mniejsze pomieszczenia. Dodatkowo, poza projektem dofinansowanym ze środków UE, Muzeum przewiduje w najbliższym czasie realizację robót budowlanych, mających doprowadzić do budynku przyłącze wodne i kanalizacyjne, gdyż aktualnie obiekt pozbawiony jest takiej instalacji, nie posiada również ogrzewania. W ostatnich latach były tam prowadzone jedynie prace interwencyjne, mające na celu zaprzestanie dalszej degradacji obiektu. W takich warunkach, ze względów bezpieczeństwa, aktualnie absolutnie niemożliwe jest prowadzenie tu jakiejkolwiek działalności społecznej. W związku z tym Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK negatywnie opiniuje projekt Hangar Czyżyny z przestrzenią dla mieszkańców.

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 14 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: os. 2 Pułku Lotniczego 26a

Opis projektu

Projekt zakłada dostosowanie Hangaru w Czyżynach (lub części jego przestrzeni), aby stał się przyjazną przestrzenią wielofunkcyjną do spotkań ludzi w różnym wieku i z różnych grup społecznych, w szczególności lokalnej społeczności mieszkańców. W projekcie przewiduje się wydzielenie miejsc do aktywności sprzyjających integracji np. miejsce do grania w gry planszowe, gry zespołowe/rodzinne typu ping-pong, kącik zabaw dla dzieci, kącik czytelniczy z książkami, miejsce spotkań przy kawie/herbacie, a okazjonalnie kino, wystawy czy różnego typu warsztaty, szkolenia i występy. 

 
Przestrzeń powinna być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Projekt zakłada aktywizację mieszkańców - użytkowników przestrzeni, którzy wniosą swój potencjał i kompetencje przez możliwość składania pomysłów i podejmowania działań własnych w ramach udostępnionej przestrzeni.
 
Poza specjalnymi okazjami, godziny otwarcia części wielofunkcyjnej mogłyby być podzielone na czas rekomendowany dla różnych grup np. rodzin z dziećmi, seniorów, dzieci i młodzieży, grup sąsiedzkich itp. żeby wspólna przestrzeń spełniała potrzeby poszczególnych odbiorców (np. hałas dzieci nie przeszkadzał osobom starszym). Hala ma tę zaletę, że jest zadaszona (całoroczna), w związku z czym jej potencjał można wykorzystać w szczególności w sezonie zimowym i przy pogodzie niesprzyjającej aktywnościom na zewnątrz.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu jest integracja lokalnej społeczności mieszkańców przez zapewnienie całorocznego miejsca spotkań i wspólnych aktywności. Projekt jest ogólnodostępny. Aktualnie nie ma w okolicy podobnego miejsca.

Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Uzgodnienia i konkurs na projekt przestrzeni wielofunkcyjnej. Przygotowanie wymagań i wyłonienie wykonawcy na projekt przestrzeni wielofunkcyjnej. I kwartał 2020 r.
Projekt przestrzeni wielofunkcyjnej. Przygotowanie projektu przez wybranego wykonawcę. II kwartał 2020 r.
Realizacja projektu. Wyłonienie wykonawcy prac i prace wykonawcze - realizacja wg przygotowanego wcześniej projektu. III kwartał 2020 r.
Zakończenie prac. Oddanie przestrzeni wielofunkcyjnej do użytku. IV kwartał 2020 r.
powrót