Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 10 NR 23:

Chrońmy tereny zielone na Klinach zakładając ogród społeczny

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 10 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kliny, Dzielnica X, ul. Komuny Paryskiej

Opis projektu

Przedmiotem projektu jest przekształcenie wstępnie zagospodarowanej działki (numer ewidencyjny działki nr 76/30, obr 69) znajdującej się przy ul. Komuny Paryskiej, w ogród społeczny służący mieszkańcom osiedla Kliny. Jest to pas zieleni , o powierzchni ok  8 arów, porośnięty trawą. 

 
Mieszkańcy osiedla zrzeszeni w grupie nieformalnej Lepsze Kliny w ramach porozumienia o współpracy przy tworzeniu ogrodu społecznego, podpisanego z Zarządem Zieleni Miejskiej w 2018 r, dokonali częściowego zagospodarowania terenu. Pozyskali środki z funduszy zewnętrznych na zakup domku narzędziowego i małej szklarenki, przygotowali dwie grządki pod uprawy, pozyskali z lokalnej szkółki ogrodniczej sadzonki krzewów i kwiatów oraz ustawili tabliczkę "Ogród społeczny Klinówka"Niestety większość roślin wkrótce po zasadzeniu została wykopana przez nieznanych sprawców, a część roślin posadzonych na grządkach zniszczona przez biegające psy. Teren działki na której znajduje się ogród, graniczy z jednej strony z mało estetycznymi zabudowaniami firmy produkcyjnej, zaś samo podłoże przyszłego ogrodu składa się głównie z gruzowiska, będącego pozostałością po jednej z sąsiądujących z tym terenem inwestycji.  Miejsce to ma duzy potencjał, aby stać się kiedyś piękną przestrzenią do rekreacji i integracji mieszkańców, niemniej potrzebne są nakłady finansowe (przekraczające możliwości mieszkańców), aby zagospodarować teren i stworzyć ogród społeczny z prawdziwego zdarzenia. 
Aby było to możliwe, potrzebne będą:
1. Nawiezienie dobrej jakości ziemi
2. Ogrodzenie terenu 
3. Zakup donic poniesionych
4. Wytyczenie ścieżek i wysypanie zwirkiem  
5. Zakup i posadzenie roślin i krzewów (zgodnie z projektem)
6. Zakup i montaż małej architektury (np.: ławeczek, pergoli na winorośl z ławeczkami, koszy na śmieci)
 
W razie zaistnienia takiej mozliwości, część działania w punkcie 5 (sadzenie) będzie wykonane własnoręcznie przez mieszkańców Klinów. 
Aktualnie grupa nieformalna lepsze Kliny prowadzi rozmowy z firmami projektującymi ogrody, w celu przygotowania projektu zagospodarowania ogrodu (w ramach wsparcia CSR). 
 
Dzięki współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej, pozyskalismy też do tej pory:
- dwie ławki
- kilka narzędzi ogrodniczych
- taczki
- pryzmę ziemi, gałęzi i liści (na kompost)
- pojemnik na wodę
- cebulki kwiatowe
- kilka krzaczków owocowych (porzeczka, borówka)
 
Większe wydatki takie jak np. zakup ogrodzenia nie są jednak mozliwe ze strony Zarzadu Zieleni Miejskiej, z powodu braku wystarczających środków. 
 
Dostęp do ogrodu dla mieszkańców:
Chcemy, aby każdy mieszkaniec osiedla który będzie miał ochotę skorzystać z ogrodu miał taką mozliwość. Chcielibyśmy, aby w sezonie wiosna-jesień ogród  był w ciągu dnia otwarty, a zamykany jedynie na noc. 
 
Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia.Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostają doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu jest wzrost jakości życia mieszkańców osiedla Kliny poprzez ochronę nielicznych już na osiedlu terenów zielonych dzięki przygotowaniu i udostępnieniu dla nich terenu, na którym będą mogli aktywnie spędzać wolny czas, odpoczywać, integrować się i edukować (jako grupa nieformalna Lepsze Kliny, chcemy prowadzić warsztaty ekologiczne dla dzieci). Obecnie na terenie osiedla brak jest takich miejsc, co nie sprzyja rodzeniu się sąsiedzkich więzi. Chcemy zapewnić mieszkańcom możliwość odpoczynku, a także stworzyć miejsce spotkań przyjaznego dla wszystkich – ze ścieżkami, pachnącymi klombami i ławkami. Planujemy wydzielić również miejsca, na których każdy chętny mieszkaniec osiedla będzie miał możliwość zasadzenia/zasiania roślin (warzyw i drzew lub krzewów owocowych).  


Osiedle zamieszkuje duża liczba nowych mieszkańców, którzy jeszcze nie w pełni utożsamiają się z dzielnicą z uwagi na krótki czas jej zamieszkiwania. Dopiero nawiązują się relacje sąsiedzkie. Wielu z mieszkańców oraz ich dzieci nie ma dostępu do jakiegokolwiek ogrodu.
Chcielibyśmy aby Ogród Klinówka był prawdziwym ogrodem kwiatowym, ziołowym, owocowo-warzywnym i rekreacyjnym.
Aby był miejscem integracji międzypokoleniowej, miejscem wymiany doświadczeń ogrodniczych, oraz obszarem edukacji przyrodniczej dla najmłodszych.
Naszym celem jest, aby każdy na Klinach mógł znaleźć w nim coś dla siebie, nie tylko ogrodnik, ale przede wszystkim mieszkaniec osiedla, któremu brakuje ogródka działkowego czy miejsca do piknikowania.
Ogród społeczny "Klinówka" ma gwarantować kontakt z przyrodą, integrację sąsiedzką, realizację zainteresowań przyrodniczych czy odpoczynku.
Ogrodem będą opiekować się wolontariusze – mieszkający na terenie dzielnicy Kliny. 
Do ich obowiązków będzie pielegnacja ogrodu, podlewanie, dbanie o zasadzoną tam roślinność itp.

Wartością projektu jest możliwość zaangażowania wszystkich mieszkańców w jego funkcjonowanie, integracja sąsiedzka, edukacja ogrodnicza najmłodszych, kontakt z przyrodą.
 
Uzasadnienie dla poszczególnych działań wskazanych w opisie:
 
1. Nawiezienie dobrej jakości ziemi  na teren ogrodu
W związku z faktem, iż podłoże przyszłego ogrodu stanowi aktualnie gruz i inne pozostałości po budowie (metalowe pręty, krawężniki, etc) bardzo trudno jest cokolwiek zasadzić na takim terenie. Wykopanie miejsca pod dwie niewielkie grządki wiosną 2019 r zajęło grupie 10 osób cały dzień.  Sporo upraw planujemy zrobić w podniesionych donicach, niemniej część roslin (krzewy, drzewka owocowe, pnącza, którymi chcemy obsadzic ogrodzenie) musi byc posadzonych bezposrednio w gruncie. 

2. Ogrodzenie terenu 
W związku z kradzieżą dotychczas posadzonych roslin oraz niszczeniem sadzonek przez biegające psy, a także wysokie ryzyko niszczenia upraw ogrodniczych przez  regularnie pojawiające się na terenie Klinów dziki i sarny, chcemy ogrodzić teren ogrodzeniem o wysokości 1.20 cm z bramą wjazdową (w razie potrzeby wjazdu pojazdem i dostarczenia np. ziemi) i oddzielną furtką. Ogrodzenie zamniejszy ryzyko kradzieży oraz wyeliminuje dewastowanie roślin przez zwierzęta.   
 
3.  Zakup donic podniesionych
Z uwagi na złej jakości podłoże, chcemy część upraw posadzić w podniesionych skrzyniach. Planujemy w nich sadzić głównie warzywa (pomidory, sałatę, cukinie, paprykę, rzodkiewki, marchewkę, szpinak, kalarepkę, zioła) a także część owoców: truskawki, poziomki. 

4. Wytyczenie ścieżek i wysypanie żwirkiem
W chwili obecnej nie ma wytyczonych zadnych scieżek na terenie działki. Planując korzystanie z ogrodu przez większą ilośc osób (wg naszych szacunków z ogrodu w ciągu roku będzie korzystać regularnie ok 300 osób), musimy miec utwardzony teren sciezek. 

5. Zakupienie i posadzenie roślin i krzewów (zgodnie z projektem)
Projekt nasadzeń i aranżacji ogrodu chcemy pozyskać nieodpłatnie w ramach współpracy z lokalnymi firmami projektujacymi ogrody. Ze wstepnego rozeznania, wiemy, że łatwiej jest pozyskać projekt ogrodu niż rosliny. Chcemy przede wszystkim zakupić rosliny pnące, które zostaną posadzone wzdłuż ogrodzenia, stanowiąc naturalne "zielone" ogrodzenie. W ogrodzie chcielibyśmy też posadzić różne gatunki kwitnacych, miododajnych krzewów i pachnących kwiatów (m.in. forsycja, jaśminowiec, bzy, tawuła, krzewuszka, kalina., rododendrony, róże, hortensje, malwy, konwalie, floksy, etc) 

6. Zakup i montaż małej architektury 
W chwili obecnej na terenie ogrodu są posadowione dwie ławeczki. To zdecydowanie za mało, jeżeli chcemy aby to było miejsce tętniące zyciem. Dodatkowo planujemy aby na terenie ogrodu stanęło kilka solarnych lamp ogrodowych, kosze na smieci, grill z cegieł oraz domek na drzewie dla dzieci. Takie atrakcje z całą pewnością przyciągną zarówno starszych jak i młodszych mieszkańców Klinów.  

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 20 000,00 PLN
Budowa Wykonanie robót budowlanych 150 000,00 PLN
170 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 2020
Budowa Wykonanie robót budowlanych 2020/ 2021

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Przedmiotowy teren, będący miejscem realizacji zadania, jest terenem ogólnodostępnym. W tworzenie ogrodu społecznego zaangażowani będą mieszkańcy co wpłynie na integrację lokalnej społeczności. Osobą mieszkającym w blokach da również możliwość czerpania przyjemności z prac ogródkowych. Dzięki wspólnej pracy społeczności teren zyska nową jakość i znacząco poprawi estetykę tego miejsca. Ogród społeczny który powstanie stanie się oazą i miejscem wypoczynku dla mieszkańców.
powrót