Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 5 NR 23:

Mini łąki kwietne i domki dla owadów wzdłuż ul Mazowieckiej

Projekt odrzucony: Pasy zieleni wzdłuż ulicy są wąskie i bardzo małych rozmiarów (1 – 1,5m), co już samo w sobie jest warunkiem niekorzystnym dla zakładania tego typu łąk – dąży się do tego by ich powierzchnie były jak największe i stanowiły zwarty ciąg, tak by stworzyć owadom jak największą i w miarę bezpieczną przestrzeń. Duże zagrożenie dla nich stanowi ruch samochodowy, a dołożenie do tego domków dla owadów spowodowałoby ich dodatkowe zwabianie i jeszcze większe straty. Ponadto, na trawnikach pomimo ich małej powierzchni rosną drzewa, co dodatkowo uniemożliwia powstanie takich łąk – nie można prowadzić prac agrotechnicznych w bezpośredniej bliskości drzew ze względu na możliwość uszkodzenia ich systemu korzeniowego, drzewa stanowią także silną konkurencję przy tak słabej glebie, jaka znajduje się przy ulicy oraz w znacznym stopniu zacieniają powierzchnię przez dużą część dnia. Reasumując: przy ul. Mazowieckiej istniejący drzewostan oraz zbyt mała powierzchnia uniemożliwiają wykonanie tam łąk kwietnych.

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 5 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: ul. Mazowiecka

Opis projektu

Można wykorzystać istniejące trawnikowe kwatery, które jest łatwo i tanio zamienić w urokliwe łączki kwietne dostępne dla wszystkich mieszkańców obu stron ulicy Mazowieckiej. Na łączkach ponadto wzdłuż całej ulicy powinno stać w sumie od pięciu do dziesięciu domków dla owadów. Obecnie ruchliwej i anonimowej ulicy brakuje lokalnego charakteru. Na łączkach powinny rosnąć tradycyjne gatunki roślin, które są wypierane przez masowo nasadzane obce naszemu krajobrazowi  gatunki roślin z supermarketów. Podkreślam, że przy ulicy znajdują się kamienice secesyjne i z okresu międzywojnia. Dzięki tradycyjnym roślinom (maki, chabry, malwy, nasturcje, słoneczniki) ulica odzyskałaby dawny urok. Podkreślam, że część kwater ogrodzona jest stylowymi żelaznymi barierkami, takimi jak na Plantach, które pięknie komponowałyby się z zadbaną roślinnością..

UZASADNIENIE PROJEKTU

Mini łączki kwietne mają przede wszystkim pochłaniać spaliny samochodowe i podnosić jakość powietrza. Po drugie, mają stworzyć sprzyjające warunki do życia i rozmnażania  zagrożonym owadom zapylającym. Po trzecie, łączka  kwietna z różnorodnymi i tradycyjnymi roślinami stworzyłaby samowystarczalny i stabilny ekosystem odporny na chwasty i szkodniki,  który nie wymaga stosowania herbicydów i pestycydów, a więc nie zatruwa środowiska. Po czwarte, łączka z roślinami o przewadze bylin na trwale wpisałaby się w otoczenie. Po piąte, zróżnicowany charakter roślinności zaadoptowanej do naszego klimatu, wpłynie korzystnie na lokalny mikroklimat i podniesie równocześnie estetykę otoczenia. Zaproponowane rozwiązanie stanowi odejście od powszechnie  stosowanej, lecz  nie występującej w naturze monokultury ogrodniczej. Warto [podkreślić, że łączka kwietna będzie koszona tylko raz w roku po przekwitnięciu roślin w przeciwieństwie do trawników, które wymagają wielokrotnego regularnego koszenia, co wiąże się z kosztami i emisją spalin przez kosiarki.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
przygotowanie terenu i postawienie domków dla owadów oraz posianie /lub posadzenie roślin przekopanie trawników, wyrównanie terenu, usunięcie chwastów, posianie/posadzenie roślin, postawienie domków 25 000,00 PLN
25 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Na wiosnę 2020 przekopanie trawników, wyrównanie terenu, usunięcie chwastów, posianie i posadzenie roślin, zakup i montaż domków dla owadów proste prace ogrodnicze (kopanie, grabienie, pielenie, sianie, sadzenie, podlewanie) początek 2. kwartału 2020

Galeria

powrót