Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 5 NR 19:

Park Krakowski wolny do hałasu i spalin

Projekt odrzucony: Park Krakowski jest wpisany do rejestru zabytków pod numerem A-985, decyzją z dnia 14.07.1976 r. Prace w obrębie parku wymagają pozwolenia konserwatorskiego na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2018 r. poz. 2067 ze zm.). Pozwolenia konserwatora zabytków wymaga m.in.: prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru, w tym prac polegających na usunięciu drzewa lub krzewu z nieruchomości lub jej części będącej wpisanym do rejestru parkiem, ogrodem lub inną formą zaprojektowanej zieleni, podejmowanie innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku wpisanego do rejestru, z wyłączeniem działań polegających na usuwaniu drzew lub krzewów z terenu nieruchomości lub jej części niebędącej wpisanym do rejestru parkiem, ogrodem albo inną formą zaprojektowanej zieleni. Z uwagi na powyższe, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie wystąpił o opinię do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w sprawie przedmiotowego projektu w dniu 02.07.2019r. Pismem: KZ-03.4120.6.496.2019.NP wyraził negatywną opinię dot. ww. wniosku uzasadniając, że Park Krakowski został zrewaloryzowany w ubiegłych latach w oparciu o projekt z 2016r., który uwzględnił problem hałasu i spalin. Na obecnym etapie, tj. w czasie wzrostu posadzonych roślin, które docelowo będą bardziej tłumiły hałas, nie jest uzasadnione ingerowanie w całościowy projekt zagospodarowania terenu.

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 5 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Od Placu Inwalidów do skrzyżowania Al. Mickiewicza z ul. Czarnowiejską

Opis projektu

Zainstalowanie ekranów zmniejszy natężenie hałasu na terenie Parku, ograniczy ilość szkodliwej emisji spalin z jednej najbardziej ruchliwych arterii miasta. Przeprowadzona w zeszłym roku udana rewitalizacja Parku powinna jednak być kompleksowa i  zakończyć się odizolowaniem jego terenu od negatywnych skutków jego lokalizacji między dwoma szczególnie zanieczyszczonymi skrzyżowaniami przy Placu Inwalidów oraz ul. Czarnowiejskiej i Al. Mickiewicza. Wypiękniały Park przyciąga coraz więcej mieszkańców spragnionych nie tylko zieleni, ale także ciszy i czystego powietrza. TYm bardziej, że na jego terenie powstał piękny plac zabaw dla dzieci szczególnie narażonych na hałas i zanieczyszczenie powietrza. Park jako jedyna oaza zieleni w gęsto zamieszkałej i ruchliwej okolicy zasługuje na szczególną ochronę. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Ograniczenie hałasu i emisji spalin na terenie Parku, podwyższenie komfortu i jakości życia mieszkańców miasta, zmniejszenie ekspozycji szczególnie dzieci i osób starszych na szkodliwe warunki środowiska, zmniejszenie wpływu ciągu komunikacyjnego wraz z przystankiem autobusowym na bliski teren rekreacyjny.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
ekrany akustyczny zakup i montaż ekranów w proponowanej lokalizacji 150 000,00 PLN
150 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
zakup ekranów, I kwartał 2020
montaż ekranów II kwartał 2020
powrót