Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 2 NR 44:

Wytrenuj sobie serce

Projekt odrzucony: W wyniku oceny merytoryczno-prawnej projektu stwierdzono, iż zgłoszona propozycja zadania nie spełnia wymogu określonego w § 16 ust. 1 pkt 4 i pkt 6 Regulaminu w sprawie budżetu obywatelskiego. Przepis ten stanowi, iż w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty, które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami i programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta oraz projekty, które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, w szczególności przepisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, prawa osób trzecich, w tym prawa własności. Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373 ze zm.) nakłada na jednostki samorządu terytorialnego, w tym Gminę Miejską Kraków, obowiązek przekazywania wszystkich projektów programów polityki zdrowotnej do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie w celu uzyskania opinii (art. 48 i art. 48a ust. 4 i 5). Program taki powinien być opracowany zgodnie z obowiązującymi przepisami, tj. wg wymagań określonych w art. 48a ust. 2 od pkt 1 do pkt 11 oraz wg wzoru określonego Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie wzoru programu polityki zdrowotnej, wzoru raportu końcowego z realizacji programu polityki zdrowotnej oraz sposobu sporządzenia projektu programu polityki zdrowotnej i raportu końcowego (Dz. U. z 2017 r., poz. 2476). Ponadto, opis struktury i wymaganych elementów programu polityki zdrowotnej jest dostępny na stronie internetowej Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Rozpoczęcie wdrożenia, realizacji i finansowania programu polityki zdrowotnej może nastąpić wyłącznie po uzyskaniu pozytywnej albo warunkowo pozytywnej opinii Prezesa ww. Agencji (art. 48a ust.11 ww. ustawy). Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Gminie Miejskiej Kraków do realizacji dopuszczane są wyłącznie programy polityki zdrowotnej posiadające pozytywną opinię Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Ponadto, odnośnie zadań z zakresu ochrony zdrowia w Gminie Miejskiej Kraków obowiązuje przyjęta do realizacji na lata 2019-2021 Uchwała Nr VI/106/19 Rady Miasta Krakowa z dnia 30 stycznia 2019 r. w sprawie przyjęcia Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia „Zdrowy Kraków 2019-2021”. Ww. Uchwała stanowi dokument o charakterze programowym w zakresie lokalnej polityki zdrowotnej, przyjmowanym w trzyletnim okresie planowania, ukierunkowującym działania samorządu Miasta w obszarze zdrowia publicznego. W uchwale tej brak jest programu polityki zdrowotnej w tym zakresie. Zgłoszony projekt został negatywnie zweryfikowany, ponieważ nie wchodzi w zakres programów polityki zdrowotnej przyjętych do realizacji na lata 2019-2021 ww. Uchwałą Rady Miasta Krakowa oraz nie posiada pozytywnej opinii Prezesa AOTMiT. Zatem zadanie nie może być realizowane w ramach procedury budżetu obywatelskiego.

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 2 - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Lokal na terenie Dzielnicy II Grzegórzki, bez barier architektonicznych, składający się z min 3 pomieszczeń, min. 2 sale w tym 1, w której mogą się odbywać ćwiczenia fizyczne, z zapleczem sanitarnym (łazienka z prysznicem).

Dodatkowe lokalizacje: Lokal na terenie Dzielnicy II Grzegórzki, bez barier architektonicznych, składający się z min 3 pomieszczeń, min. 2 sale w tym 1, w której mogą się odbywać ćwiczenia fizyczne, z zapleczem sanitarnym (łazienka z prysznicem),

Opis projektu

Projekt zakłada stworzenie czterech sześciotygodniowych turnusów rehabilitacji kardiologicznej połączonych z wykładami i warsztatami prowadzonymi przez dietetyka i life coacha dla osób zmagających się z chorobami układu krążenia, zamieszkałych na terenie Dzielnicy Grzegórzki. W każdym z turnusów będzie mogło wziąć udział 10 seniorów w wieku 60+, w sumie z projektu skorzysta 40 mieszkańców Dzielnicy II.

Spotkania będą odbywać się trzy razy w tygodniu w grupach pięcioosobowych. Projekt obejmuje ścisłą współpracę z rehabilitantem, doświadczonym w prowadzeniu rehabilitacji kardiologicznej, jak również z dietetykiem i life coachem, którzy skupią się na pomocy we wprowadzeniu trwałych, pozytywnych zmian w stylu życia uczestników
Uczestnikami projektu będzie 40 mieszkańców Dzielnicy II Grzegórzki, którzy ukończyli 60 lat i pozostają w leczeniu kardiologicznym. Projekt zakłada stworzenie czterech sześciotygodniowych turnusów rehabilitacji kardiologicznej połączonych z wykładami
i warsztatami prowadzonymi przez dietetyka i life coacha, w każdym turnusie będzie mogło wziąć dziesięć osób.Oddziaływania będą prowadzone
w ramach działań indywidualnych i grupowych.
Z każdym z potencjalnych Uczestników zostanie przeprowadzone spotkanie rekrutacyjne. Na pierwszym spotkaniu z rehabilitantem przeprowadzona zostanie diagnostyka, która pozwoli określić czy uczestnik może wziąć udział w projekcie lub czy konieczne jest podjęcie dodatkowych kroków przed przystąpieniem (np. wizyta u lekarza kardiologa, dodatkowe informacje na temat przyjmowanych leków). Uzyskany wywiad pozwoli na ułożenie planu ćwiczeń pozwalającego na stopniowe i kontrolowane dawkowanie wysiłku fizycznego dostosowanego do stanu zdrowia uczestnika  jak również pozwoli wyeliminować ryzyko wystąpienia ostrego incydentu sercowo – naczyniowego i zapewnić bezpieczeństwo biorącym udział w projekcie seniorom.  Fizjoterapeuta przeprowadzi wywiad i wykona podstawowe pomiary, które po sześciu tygodniach zostaną zestawione z wynikami uzyskanymi po ukończeniu turnusu w celu określenia i podsumowania uzyskanych rezultatów.
Podczas pierwszego spotkania seniorzy zostaną zapoznani z pojęciem rehabilitacji kardiologicznej, płynącymi z niej korzyściami a każdemu uczestnikowi zaprezentowane będą możliwe do osiągnięcia przez niego rezultaty. Seniorom zostaną wręczone informacje o przebiegu turnusu i planowanych datach spotkań, będzie to też moment na podpisanie deklaracji uczestnictwa w projekcie.
Do zakwalifikowania się do programu niezbędne będzie zaświadczenie od lekarza kardiologa, który poświadczy że nie występują choroby takie jak m.in. zakrzepica czy duża arytmia serca, które dyskwalifikują z udziału w KRK. Brak zaświadczenia uniemożliwia rozpoczęcie udziału w projekcie.
Podczas doboru ćwiczeń rehabilitant uwzględnia kondycję fizyczną, stan zdrowia jak również przebyte urazy. Określa jakich ćwiczeń i ruchów uczestnik powinien się wystrzegać jak również te, które przyniosą największe korzyści.
Małe grupy pozwalają fizjoterapeucie poświęcić każdemu uczestnikowi wystarczająco dużo uwagi i zadbać o jego bezpieczeństwo poprzez wykonywanie odpowiednich pomiarów w trakcie jak i zaraz po wykonaniu ćwiczeń. Grupy liczące powyżej 5-6 osób uniemożliwiają pobranie wiarygodnego pomiaru po zakończeniu serii ćwiczeń, jednocześnie nie pozwalają na wprowadzenie ewentualnej korekty intensywności wykonywanych ćwiczeń. Pomiary wykonywane są za pomocą manometrów rtęciowych, które w dalszym ciągu pozwalają na uzyskanie najbardziej dokładnych i wiarygodnych wyników i jako takie są wykorzystywane w szpitalach kardiologicznych.
Projekt obejmuje nie tylko rehabilitację kardiologiczną. W trakcie jego trwania seniorzy odbędą serię spotkań z dietetykiem, który pomoże w ułożeniu planu żywieniowego, możliwego do wcielenia w życie na stałe przy uwzględnieniu niejednokrotnie ograniczonego budżetu seniora. Przy układaniu programu żywienia uwzględnione zostaną również zróżnicowane umiejętności kulinarne uczestników. W związku z tym, że przyzwyczajenia żywieniowe często mijają się z faktycznymi potrzebami organizmu, dlatego tak ważne jest ,by poprzez edukację i wskazanie rozwiązań pomagać w przywróceniu jego równowagi.
Dietetyk zapozna uczestników ze zmianami jakie zachodzą w organizmie wraz z wiekiem i właściwymi sposobami tworzenia zbilansowanej diety dla osoby 60+. Spotkania z dietetykiem będą odbywać się raz w tygodniu, w sobotę. W zajęciach będzie brać udział dziesięciu seniorów, a każde z nich będzie trwać godzinę zegarową.
Spotkania z life coachem będą dopełnieniem idei projektu. Projekt zakłada nie tylko wpływ na poprawę fizycznego stanu zdrowia każdego z uczestników, lecz również pomoc w odnalezieniu i wykorzystaniu tkwiącego w nich potencjału. Osoby biorące udział w projekcie, mimo początkowo dużej motywacji, w momencie gdy odczują dyskomfort związany z wprowadzaniem znaczących zmian w stylu życia, potrzebować będą odpowiednich narzędzi do zmienienia sposobu myślenia i skupieniu się na celach długodystansowych. Life coach pomoże uczestnikom w budowaniu motywacji i określeniu celu, wytłumaczy jak zarządzać czasem, pomoże w zmianie utartych nawyków, skupi się na sposobach nawiązywania i podtrzymywania relacji międzyludzkich. Life coach pomoże odpowiedzieć na pytanie: jak wziąć życie w swoje ręce i zacząć robić to, na co nigdy nie było czasu, gdy uczestnicy byli jeszcze aktywni zawodowo. Spotkania z life coachem odbywać się będą raz w tygodniu, w sobotę i będą trwać godzinę zegarową. W spotkaniu będzie brało udział dziesięciu seniorów.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Starzenie się społeczeństwa stwarza wyzwania, nie tylko dla Polski jako kraju, ale również dla społeczności lokalnej, której coraz większy odsetek stanowią seniorzy. Wiele osób po zakończeniu intensywnego okresu pracy zawodowej pozostaje w stanie zawieszenia, nie potrafiąc przenieść środka ciężkości z pracy na aktywne cieszenie się życiem na emeryturze. Stagnacja, brak aktywności fizycznej, rozluźnienie lub zerwanie relacji społecznych prowadzą do szybkiego spadku sprawności fizycznej, umysłowej oraz emocjonalnej. O ile na terenie Dzielnicy II jak i całego Krakowa powstaje coraz więcej ośrodków dziennych skupiających się na aktywizacji seniorów, o tyle nadal brakuje inicjatyw, które koncentrują uwagę na mierzalnej poprawie stanu jego zdrowia, wskazują wagę samoopieki i dają narzędzia do wprowadzenia trwałych zmian w styl życia, które pozwolą cieszyć się pogodną emeryturą przez długi czas. W związku z tym że prawie 50% zgonów w naszym kraju jest wynikiem chorób układu krążenia, a wskaźnik ten wykazuje tendencję wzrostową, projekt koncentruje swoją uwagę na osobach, których dotykają właśnie te problemy.
Jak podaje Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, rehabilitacja kardiologiczna pozwala wprowadzić zmiany w czynnikach ryzyka wystąpienia incydentu sercowo – naczyniowego. Aktywność fizyczna podejmowana pod okiem doświadczonego w pracy z osobami z problemami kardiologicznymi rehabilitanta, pomaga w obniżeniu ciśnienia tętniczego, redukcji insulinooporności, obniżeniu cholesterolu jak i poprawy metabolizmu węglowodanów, a co za tym idzie również zmniejszeniu masy ciała. Regularnie przeprowadzana rehabilitacja kardiologiczna pozwala wzmocnić naczynia krwionośne, poprawić efektywność działania układu krążeniowo-oddechowego, spowolnić rozwój miażdżycy lub nawet całkowicie go wstrzymać.  KRK pozwala nie tylko zredukować ilość śmiertelnych incydentów sercowych, ale wspiera poprawę efektywności działania narządu ruchu a przez to wpływa pozytywnie na poprawę jakości i komfortu życia

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Wynajem, podnajem lokalu 6 miesięcy x 3000,00 zł 18 000,00 PLN
Stół rehabilitacyjny 2 500,00 PLN
Manometr rtęciowy 2 x 200,00 zł 400,00 PLN
Ergometr rowerowy Ergometr z regulacją wysokości, 5 x 1500,00 7 500,00 PLN
Hantle winylowe 1kg, 10 x 15,00 150,00 PLN
Środek do dezynfekcji sprzętu rehabilitacyjnego atomizer, 10 x 30,00 zł 300,00 PLN
Stetoskop kardiologiczny 2 x 180,00 zł 360,00 PLN
Taśma rehabilitacyjna mix kolorów, 1.5m, 40 x 25,00 zł 1 000,00 PLN
Piłka lekarska 3kg, 5 x 80,00 zł 400,00 PLN
Laska gimnastyczna 100 cm, 5 x 18,00 zł 90,00 PLN
Rehabilitant 36h pracy w jednym turnusie. Projekt obejmuje cztery turnusy - 144h pracy. Godzina pracy z grupą pięcioosobową - 150 zł. 21 600,00 PLN
Life coach 6h pracy w jednym turnusie. Projekt obejmuje cztery turnusy - 24h pracy. Godzina pracy z grupą dziesięcioosobową - 300 zł. 7 200,00 PLN
Dietetyk 6h pracy w jednym turnusie. Projekt obejmuje cztery turnusy - 24h pracy. Godzina pracy z grupą dziesięcioosobową - 300 zł. 7 200,00 PLN
Ręczniki papierowe rolka, 20 x 15,00 300,00 PLN
Materiały promocyjne Wydruk i dystrybucja ulotek/plakatów 2 000,00 PLN
69 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Promocja projektu luty 2020 r. – sierpień 2020 r.
Wynajem lokalu marzec 2020 r. – sierpień 2020 r
Zatrudnienie osób prowadzących zajęcia marzec 2020 r. – sierpień 2020 r.
Przeprowadzenie 4 turnusów marzec 2020 r. – sierpień 2020 r.
Ewaluacja projektu sierpień 2020 r
powrót