Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 7 NR 26:

CZYSTE WAŁY RUDAWY

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 7 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Opis projektu

Projekt "Czyste wały Rudawy" związany jest z  przygotowaniem plenerowej wystawy zdjęć wzdłuż bulwarów, ukazujących piękno rzeki Rudawy, jej faunę i florę a także zdjęcia ukazujące problem jej zaśmiecenie ( np.zdjęcia pokazujące "okazy" znalezione podczas sprzątania). Wystawa powinna obejmować także stare zdjęcia z Archiwum Narodowego pokazujące jak dawniej mieszkańcy Krakowa spędzali czas nad rzeką. 
Projekt zakłada także przeprowadzenie zajęć edukacyjnych w okolicznych placówkach oświatowych na Salwatorze na temat zaśmiecenia i ochrony przyrody. Zajęcie poprowadzi ZZM we współpracy z ekspertami/aktywistami oraz innymi jednostkami np. MPO.
Projekt ma obejmować przygotowanie plakatów edukacyjnych, które na pewien czas zastąpią reklamy na pobliskim przystanku autobusowym. Plakaty powinny zawierać hasła ekologiczne takie jak np. "Nie wyrzucaj śmieci jak leci", "Nie sprzątać to obciach", "Nie śmieć gościu", "Przyroda jest wieczna, jeżeli jest bezpieczna" ).
Świetnym uzupełnieniem akcji byłoby także przeprowadzenie audycji radiowej, która ukaże problem zanieczyszczenia tego rejonu a także przypomni o dawnej funkcji jaką pełniła Rudawa.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu jest zorganizowanie wystawy plenerowej oraz przygotowanie plakatów edukacyjnych a także przeprowadzenie warsztatów edukacyjnych w pobliskich placówkach oświatowych. Pomimo wielokrotnego sprzątania wałów w tym miejscu przez MPO a nawet mieszkańców, problem zaśmiecenia w tym rejonie nie znika. U ujścia rzeki gdzie co roku organizowany jest wielkanocny festyn zwany Emausem jest po prostu brudno. Bliskość placówek oświatowych, przystanku autobusowego oraz punktu gastronomicznego powoduje,że śmieci zamiast do kosza wyrzuca się na wały. Podejmowane akcje sprzątania w obecnej formie nie powodują zmniejszenia ilości śmieci w myśl zasady "Posprzątajmy, aby było miejsce na następne śmieci". Dlatego akcja musi mieć trwały efekt w postaci plenerowej wystawy zdjęć rzeki Rudawy wzdłuż bulwarów oraz plakatów z hasłami ekologicznymi, które zawisną w okolicy ( na przystanku, szkole). Realizacja projektu pozytywnie wpłynie na mieszkańców a także przyczyni się do zmniejszenia zaśmiecenia rzeki.

Pomysłodawca podjął rozmowy z jednostką Wody Polskie,która zaangażuje się w akcję sprzątania i udostępni zdjęcia z akcji. Ponadto urząd deklaruje wsparcie w przeprowadzeniu warsztatów edukacyjnych w pobliskich placówkach oświatowych.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja projektu przygotowanie materiałów, wykonanie i wydruk zdjęć, warsztaty edukacyjne 10 000,00 PLN
10 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja projektu przygotowanie materiałów, wykonanie i wydruk zdjęć, warsztaty edukacyjne 2020

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt Czyste wały Rudawy ma na celu uświadomienie mieszkańców Krakowa jaki negatywny wpływ niesie za sobą zaśmiecanie. Rzeka Rudawa od lat służyła mieszkańcom jako miejsce spotkań, pikników i wspólnego odpoczynku. Od pewnego czasu obserwuje się znaczne zaśmiecenie wałów i samej rzeki. Kampania ma na celu przywrócenie rzece dawnej świetności oraz uświadomienie ludziom jak negatywne skutki niesie za sobą zaśmiecanie środowiska. W projekcie zaproponowano wystawę zdjęć plenerowych na wałach rzeki oraz wywieszenie plakatów na przystankach przedstawiających stopień zaśmiecenia Rudawy. W planach jest także zorganizowanie warsztatów uświadamiających dla najmłodszych mieszkańców.
powrót