Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 2 NR 57:

200 domów dla Ptaków-Dziuplaków

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 2 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Grzegórzki

Opis projektu

Pomysłem jest budowa i zawieszenie w dzielnicy Grzegórzki dwustu budek lęgowych dla dziuplaków. Ma on na celu zwiększenie liczebności dziuplaków (głównie wróbla domowego, wróbla mazurka, ale też sikorki modraszki, sikorki bogatki i innych) , zwiększenie bioróżnorodności obszaru, jak również naturalne ograniczenie liczebności owadów będących szkodnikami. 

 
1. etap - Lokalizacja miejsc
Etap ten będzie polegał na wyznaczeniu dwustu punktów, w których będzie można powiesić budki lęgowe. Będziemy się tutaj opierać na obserwacjach terenowych, wywiadach z osobami chętnymi do współdziałania, ale przede wszystkim analizie ekspertów ornitologii.
 
2. etap - Zakup budek lęgowych
Na tym etapie będzie konieczne rozeznanie rynku i zakup najbardziej odpowiednich budek dla dziuplaków. 

3. etap - Montaż budek
Budki lęgowe będą musiały być zamontowane na drzewach i budynkach przez firmę specjalistyczną zajmującą się pracami wysokościowymi. Zatem konieczne jest zarezerwowanie w budżecie projektu sumy, która pozwoli na montaż budek w zlokalizowanych wcześniej  miejscach. 
 
4. etap - Monitoring 
Etap ten jest konieczny w celu określenia rezultatów przyjętego działania. Monitoring będzie polegał na obserwacjach zamontowanych budek lęgowych przez ornitologa.
 

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

1. Jaki jest problem?

Szacunki pokazują, że jeszcze 30-40 lat temu niektórych dziuplaków (np. wróbli domowych oraz mazurków) było przynajmniej trzy razy więcej niż obecnie. 

Ktoś może zapytać: "I cóż z tego?" 
Odpowiedź brzmi: "Zmniejszenie liczby tych ptaków powoduje, że mamy znacznie większe ilości komarów, ciem oraz owadów uważanych za szkodniki. A do tego jakoś smutno bez wróbelków.  Ile można na te gołębie patrzeć?!"

2. Z czego wynika problem?

Problem jest efektem wielu czynników. Pod koniec lat 80 zaniechano uprawy ziemi w wielu obszarach Polski. Do miast zaczęły wnikać sroki będące drapieżnikami. Następnie rozpoczęła się era koszenia trawników, które stanowią cenne źródło nasion, a zatem pokarmu, np. wróbli. Kropkę nad "i" postawiono wprowadzając nowe normy termomodernizacji budynków z wielkiej płyty, w wyniku czego zniknęły wszelkie szczeliny, gdzie niektóre dziuplaki mogły gniazdować. 
W skrócie: dziuplaki straciły pokarm, dom i zyskały silnego wroga. 

3. Rozwiązanie problemu. 

Rozwiązanie musi iść wielotorowo:

a) EDUKUJMY - Najważniejsze jest zyskanie świadomości na temat pożytecznych cech dziuplaków i tego, co dają człowiekowi. Zatem konieczna jest edukacja siebie i najbliższych. Kiedy uzyskamy wiedzę w temacie ptasich potrzeb, będziemy mogli iść dalej.

b) DOKARMIAJMY - dokarmiać ptaki należy przez cały rok. Powoduje to, że kolejne pokolenia ptaków przylatują w miejsce, które znają z dobrych warunków pozyskiwania pokarmu 
 
c) BUDUJMY DOMY - czyli po ludzku: wieszajmy budki lęgowe. Budka wykonana według ścisłego schematu i z odpowiednich materiałów zostanie z pewnością zasiedlona przez rodzinę dziuplaków. To pozwoli chronić gatunek, rozwijać swoją (i  najbliższych) wiedzę w temacie, a także stworzyć miejsce, gdzie ptaki będą dokarmiane i pod szczególną ochroną. 

4. Co to zmieni?

Nasz projekt ma na celu wspomożenie realizacji każdego z tych zadań, choć koncentruje się głównie na zakupie i montażu budek lęgowych.

Korzyści możemy rozpatrywać w kilku kategoriach:
a) naturalne wspomaganie eliminacji owadów uważanych za szkodniki
b) estetyczno-subiektywne - Kraków (wg niektórych) stanie się znacznie piękniejszym miastem, jeśli pojawi się w nim nieco więcej skrzydlatych mieszkańców, zainteresowanych czymś innym, niż wyrwanie bułki przechodniowi na Rynku ;)

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
3. Montaż budek Budki będą musiały być zamontowane przez specjalistów prac wysokościowych z wyznaczonych wcześniej lokalizacji 20 000,00 PLN
4. Monitoring Obserwacja zamontowanych budek i przeprowadzenie analizy 5 000,00 PLN
2. Zakup budek lęgowych Zakup budek lęowych dla dziuplaków, które charakteryzują się najlepszymi parametrami dla gatunku 10 000,00 PLN
1. Lokalizacja Lokalizacja 200 miejsc, gdzie będzie można powiesić budki lęgowe. Praca ornitologa. 5 000,00 PLN
40 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
1. Lokalizacja Lokalizacja 200 miejsc, gdzie będzie można powiesić budki lęgowe 2020
2. Zakup budek Zakup budek o odpowiednich parametrach dla ptaków- dziuplaków 2020
3. Montaż budek Montaż budek lęgowych w miejscach wcześniej zlokalizowanych 2020
4. Monitoring Obserwacja zamontowanych budek i sporządzenie analizy 2021
Charakterystyka długoterminowych skutków: Ptaki odgrywają bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu ekosystemu miejskiego, jak choćby dzięki efektywnemu ograniczeniu liczebność uciążliwych owadów Budki dla ptaków w miejskim środowisku mają pozytywne skutki dla zachowania różnorodności przyrody w mieście. Obecnie zwłaszcza w miastach, zmniejsza się ilość starych drzew, które zawierają dziuple (naturalne miejsca lęgowe dla ptaków) co ma negatywny wpływ na liczebność ptaków. Ptakom w środowisku miejskim zazwyczaj pozbawionym starych drzew z dziuplami i z coraz bardziej ograniczanymi możliwościami gnieżdżenia się w ocieplanych budynkach, brakuje miejsc do zakładania gniazd a to powoduje, że zmuszone są korzystać z każdej możliwości, którą im stworzymy. W związku z powyższym wieszanie budek, w dłuższym okresie czasu, powinno przyczynić się do zahamowania spadku liczebności ptaków i daje nadzieję na stworzenie warunków do zachowania populacji ptasiej w miastach.
powrót