Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 189:

Nie! dla smogu - solarna altana w każdym parku Krakowa

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Rejon zalewu Bagry

Opis projektu

FUNKCJA I LOKALIZACJA. Propozycja zadania SMOK vs SMOG  – THERMOS CUBE 59 solarna altanka maluszka dotyczy budowy prototypowej, wolnostojącej altany parkowej zlokalizowanej na ogólnodostępnym terenie rekreacyjnym Krakowa (np. wokół zalewu Bagry), w celu nieodpłatnego udostępnienia jej mieszkańcom miasta. Obiekt ten dedykowany jest szczególnie rodzicom z dziećmi, a jego wyposażenie umożliwia wygodne przewijanie malucha, przygotowanie (podgrzanie) posiłku oraz tworzy intymny kącik dla matki karmiącej. W altanie można też zwyczajnie odpocząć, schronić się i pobawić z dzieckiem. Projektowana przestrzeń sprzyja integracji społecznej i wpływa korzystnie na komfort np. podczas rodzinnego spaceru. Obiekt zapewnia dostępność również osobom niepełnosprawnym, poruszającym się na wózkach. Niezależną, uzupełniającą funkcją altany jest taras widokowy z miejscami do siedzenia.
ZDROWIE. Dzięki projektowanej instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją, w czasie całego roku użytkownicy będą korzystali ze znacznie czystszego – filtrowanego powietrza i niższe będą koszty eksploatacji w okresie grzewczym.
 
 BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA. Planowana jest kontrola dostępu do wnętrza altany poprzez zwalnianie elektrozaczepu drzwi wejściowych impulsem z centrali monitoringu na wezwanie użytkownika. Taka forma ochrony obiektu nie ogranicza jego ogólnodostępności. Przewiduje się jednorazowe, codzienne sprzątanie pomieszczeń altany oraz monitoring i łączność audiowizualną użytkowników z  operatorem w centrali alarmowej.
INNOWACJA. Propozycja zadania obejmuje również sprawdzenie w realizacji i w użytkowaniu, popartej obliczeniami w zakresie charakterystyki energetycznej, koncepcji budynku – termosu. Koncepcja ta przewiduje zgromadzenie latem pozyskiwanej za pośrednictwem obrotowych kolektorów słonecznych energii Słońca oraz przechowania jej w wodnym akumulatorze energii cieplnej, który będzie w miesiącach zimnych  źródłem ciepła w instalacji grzewczej. Projekt koncepcyjny altany przewiduje jej całoroczną samowystarczalność w zakresie energii cieplnej na potrzeby ogrzewania pomieszczeń oraz częściową w zakresie przygotowania ciepłej wody użytkowej. Niniejszy projekt przewiduje opomiarowanie oraz opiekę naukową i badanie użytkowania obiektu w  zakresie charakterystyki energetycznej w cyklu rocznym przez jednostkę naukowo – badawczą przy jednej z krakowskich uczelni technicznych.

TECHNOLOGIA. Altana jest projektowana z powszechnie dostępnych materiałów i elementów, w tradycyjnej technologii. Ściany zewnętrzne warstwowe, murowane z lekkich bloczków betonu komórkowego, termoizolowane wełną mineralną, metodą lekką, mokrą. Fundamenty, ściany fundamentowe i stropy wylewane, termoizolowane polistyrenem ekstrudowanym. Nad tarasem okresowo, dach napinany tekstylny na konstrukcji z drewna klejonego, impregnowanej dla zabezpieczenia przed destrukcyjnym wpływem warunków atmosferycznych. Schody zewnętrzne, wolnostojące o niezależnej konstrukcji, stalowe ocynkowane.
 
SKALA. Parametry altany :
- kubatura bryły ogrzewanej - ok. 200m3
- powierzchnia zabudowy - 35m2
- powierzchnia pomieszczeń- ok.25m2
- długość - 590cm, szerokość - 590cm, wysokość (ze stelażem z drewna klejonego) - 590cm, (wysokość do najwyższego punktu stropodachu - ok. 310cm)

UZASADNIENIE PROJEKTU

Proponowana dla altany funkcja intymnej przestrzeni dla rodzica z dzieckiem, istnieje powszechnie jako część programu użytkowego we wnętrzach wielkogabarytowych obiektów handlowych, muzeów itp. Pożyteczną  nowością byłaby lokalizacja pokoju maluszka w wolnostojącym, niewielkim obiekcie,  usytuowanym bezpośrednio w plenerze - na  terenie rekreacyjnym, spacerowym, blisko placu zabaw lub plaży. Tak zlokalizowany obiekt daje możliwość komfortowego wykonania niezbędnych czynności związanych z opieką nad małym dzieckiem poza domem. Jest to bardzo ważne nie tylko - jak dotychczas - w czasie przerwy w zakupach, ale również na długim spacerze, czy podczas rodzinnego pikniku. Obiekt byłby dobrym  schronieniem dla dzieci i ich opiekunów szczególnie w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Dodatkowym atutem jest możliwość jego równoczesnego wykorzystania np. przez dwie matki z dziećmi, co sprzyja integracji społecznej. 
W kontekście powszechnego problemu smogu, ważnym aspektem jest oczyszczanie powietrza w budynku. Użytkownicy altany oddychaliby czystszym – filtrowanym powietrzem. 
Altana zaprojektowana i wykonana jako ogólnodostępna i całorocznie ogrzewana energią Słońca, mogłaby budzić zainteresowanie technologią odnawialnych źródeł energii, a zatem bezpośrednio edukować proekologicznie.  Ponadto po sprawdzeniu w użytkowaniu i ewentualnej optymalizacji rozwiązań w oparciu o wnioski z eksploatacji prototypowego budynku, mogłaby być projektem powtarzalnym, przeznaczonym do adaptacji w innych lokalizacjach w mieście.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt i realizacja 500 000,00 PLN
500 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja 2020-2021

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Altana będzie schronieniem dla dzieci i ich opiekunów podczas niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Altana zaprojektowana i wykonana jako ogólnodostępna i całorocznie ogrzewana energią Słońca będzie innowacyjnym rozwiązaniem, które zwiększy atrakcyjność okolicy w której się znajdzie.
powrót