Projekt ogólnomiejski NR 194:

Parkomaty dla mieszkańców

Edycja Budżet Obywatelski 2019

Projekt ogólnomiejski

Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Wielopole 1

Dodatkowe lokalizacje: Reymonta 20 Centralna 53 Plac Wszystkich Świętych 3-4

Opis projektu

Zakup 10 nowych parkometrów (parkomatów) wraz z oprogramowaniem do obsługi krakowskiej Strefy Płatnego Parkowania.
Parkomaty powinny być wyposażone w czytelny i intuicyjny wyświetlacz, niezawodny system zasilania oraz system płatności gotówką oraz kartą płatniczą.

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Krakowska Strefa Płatnego Parkowania obsługiwana jest przez parkometry od ponad 10 lat. Najstarsze urządzenia pochodzą od włoskiego producenta Solari, młodsze zaś od francuskiego Parkeon. Niestety, zarówno starsze – charakterystyczne srebrne oraz młodsze (5 letnie) – z klawiaturą i najmłodsze (3 letnie) – z kolorowym wyświetlaczem są w opłakanym stanie. Krakowska SPP obsługiwana jest przez prawie 1000 urządzeń, z czego ogromna ilość nadaje się tylko i wyłącznie na złomowisko. Codziennością są awarie oraz odrażający wygląd krakowskich parkomatów. Część z nich w ogóle nie działa, niektóre zaś są uruchamiane i działają przez krótką chwilę. Problem pojawia się w chwili gdy najbliższy czynny parkomat znajduje się w odległości większej niż 250 metrów. Czas jaki musimy przeznaczyć na dojście i powrót do parkomatu oraz zakup biletu przewyższa 5 minut, na które zezwala uchwała Rady Miasta Krakowa. Jest to czas w którym możemy sobie pozwolić na parkowanie bez opłaconego biletu. Po tym czasie kontroler może wystawić mandat za parkowanie! Dodać należy do tego, że awaria lub brak parkomatu nie zwlania z wniesienia opłaty za parkowanie – totalny.
Załączone zdjęcia przedstawiają:

Parkomat 001 – najstarsze i najczęściej popsute włoskie parkomaty. Tutaj otrzymanie biletu jest porównywalne do wygranej w loterii.

Parkomat 002 – 5 letnie parkomaty. Najczęstsza informacja na jego wyświetlaczu informuje nas iż „parkomat nieczynny skorzystaj z następnego”. Urządzenia jak na obrazku są obdrapane, pomazane i brudne.
Parkomat 003 – część parkomatów wygląda koszmarnie – bez instrukcji, bez informacji, brudne i zapuszczone. Czasy swojej świetności mają już dawno za sobą. Oto wizytówka Krakowa!

 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup 10 parkometrów zakup 10 urządzeń 250 000,00 PLN
Zakup oprogramowania zakup oprogramowania 10 urządzeń 25 000,00 PLN
Przygotowanie projektu przygotowanie dokumentacji 1 000,00 PLN
Montaż montaż 10 urządzeń 19 000,00 PLN
295 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie projektu przygotowanie dokumentacji I kw. 2020 r.
Przetarg ogłoszenie i rozstrzygnięcie przetargu I - II kw. 2020 r.
Zakup i montaż zakup i montaż 10 urządzeń II - III kw. 2020 r.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada zakup nowych parkomatów wraz z oprogramowaniem do obsługi Strefy Płatnego Parkowania . Nowe parkomaty usprawnią możliwość zakup stosownego biletu na parkowanie tym samym nie narażając kierowców na dodatkowe opłaty za parkowanie bez biletu.
295 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji
Pobierz plakat lub baner

×