Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 2 NR 54:

K-sh-e-koo-sh-ky - lekcje języka polskiego dla obcokrajowców

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 2 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Dodatkowe lokalizacje: Młodzieżowy Dom Kultury ul. Grunwaldzka 5 w Krakowie

Opis projektu

Grzegórzki podobnie jak cały Kraków są obecnie miejscem gdzie sprowadza się wielu obcokrajowców. W ramach projektu "K-sh-e-koo-sh-ky - lekcje języka polskiego dla obcokrajowców" zostaną zapewnione darmowe lekcje języka i kultury polskiej dla 15 osobowej grupy cudzoziemców. Ma im to pomóc lepiej zaadaptować się w nowym miejscu zamieszkania. Lekcje będą prowadzone w okresie od marca do grudnia 2020 r. w soboty. Każda z darmowych lekcji będzie trwała 1,5 godz.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Poznanie języka i kultury nowego kraju zamieszkania sprzyja lepszej integracji przybywających osób i pomaga walczyć z wykluczeniem. Da również nowym mieszkańcom Grzegórzek poczucie, że są witani w Polsce z otwartością, w duchu z tradycyjnej, polskiej gościnności.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Koszt wynagrodzenia lektora 30 lekcji x 200 zł 6 000,00 PLN
Wynajem Wynajem sali na zajęcia 2 000,00 PLN
8 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zatrudnienie lektora Wyłonienie lektora prowadzącego zajęcia dla grupy III 2020
Wynajem sali Znalezienie i wynajęcie sali do prowadzenia zajęć III 2020
Rekrutacja Przeprowadzenie rekrutacji 15 osób na zajęcia III - IV 2020
Zajęcia Przeprowadzenie 30 1,5 godz. zajęć z języka i kultury polskiej dla 15 os grupy IV - XII 2020
Charakterystyka długoterminowych skutków: Zadanie przeprowadzania nauki języka polskiego oraz zapoznania się z kulturą polską skierowane do cudzoziemców – mieszkańców Krakowa pokrywa się celami szczegółowymi przyjętej w dniu 14 września 2016 roku Uchwały nr LII/964/16 Rady Miasta Krakowa w sprawie przyjęcia Programu „Otwarty Kraków”. Z danych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, ze blisko 40 tysięcy obcokrajowców posiada prawo pobytu na terenie Małopolski. Zakładamy na podstawie diagnozy do Programu „Otwarty Kraków”, że około 2/3 cudzoziemców przebywa w Krakowie. Bariera językowa jest największym wyzwaniem dla nowych mieszkańców miasta i jednocześnie, to brak znajomości języka stanowi największy problem integracji nowoprzybyłych Krakowian ze społeczeństwem przyjmującym. Dlatego projekt zorganizowania bezpłatnych lekcji języka polskiego i kultury polskiej w pełni realizuje idee Krakowa otwartego i przyjaznego dla cudzoziemców.
powrót