Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 18 NR 73:

„Wandzianka” - piknik archeologiczny przy Kopcu Wandy

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 18 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Opis projektu

Kulminacyjnym punktem, realizowanego projektu będzie zorganizowanie Pikniku Archeologicznego „Wandzianka" - imprezy przeznaczonej nie tylko uczniów, młodzieży, okolicznych mieszkańców, ale także turystów. Poprzedzać go będą przygotowania, oraz realizacja, które podzielić można na: merytoryczne, praktyczne oraz promocyjne.                                                                                        

I PRZYGOTOWANIA MERYTORYCZNE- polegające na zdobyciu podstawowej wiedzy z zakresu pradziejów ziemi na której leży Kopiec Wandy.
a) zadaniem uczestników będzie wyszukanie i przyswojenie informacji na temat kultur archeologicznych, których ślady odnaleźć można na terenie okolicznych ziem.
b) spotkanie z archeologiem i wykład na temat okolicznych ziem w neolicie i wczesnym i późnym średniowieczu

II PRZYGOTOWANIA PRAKTYCZNE- mające na celu zdobycie umiejętności, potrzebnych do przygotowania stoisk archeologicznych oraz zaprezentowanie ich zwiedzającym podczas "Pikniku Archeologicznego". Bedą one obejmować:
a) warsztaty krawieckie i tkackie- uczestnicy samodzielnie przygotują stroje (z wełny i lnu), w których zaprezentują się podczas "Pikniku Archeologicznego". W czasie jego trwania przedstawią zwiedzającym efekty swojej pracy i zademonstrują sposób wykonania ubrań (przy Stoisku Krawieckim)
b) warsztaty lepienia z gliny, na których uczniowie nauczą się tworzenia naczyń charakterystycznych dla kultur pochodzących z okolicznych ziemi. Efekty ich pracy będzie można podziwiać podczas "Pikiniku Archeologicznego" i na żywo obserwować proces powstawania ceramiki.
c) warsztaty tworzenia biżuterii - dzięki zdobytym podczas warsztatów umiejętnościom tworzenia biżuterii, uczniowie przy Stoisku z biżuterią, zaprezentują metody jej wykonania oraz nauczą chętnych tworzenia ozdób, które na pamiątkę będzie można zabrać ze sobą.
d) warsztaty tańca (wczesne średniowiecze) - celem warsztatów jest opanowanie kroków najpopularniejszych tańców w średniowieczu, dzięki czemu podczas trwania imprezy zwiedzający będą mogli obejrzeć pokaz tańców średniowiecznych zaprezentowanych przez uczestników projektu.
e) budowa chaty neolitycznej-finalnym elementem przygotowań praktycznych jest budowa chaty neolitycznej, która stanowić będzie największą atrakcję  "Pikniku".

III DZIAŁANIA PROMOCYJNE- polegające na rozpowszechnieniu informacji i wiedzy o zorganizowanym wydarzeniu kulturalnym w środowisku lokalnym:
a) przygotowanie plakatu i ulotek informacyjnych
b) współpraca z lokalnymi mediami
c) dystrybucja zaproszeń

UZASADNIENIE PROJEKTU

Poprzez realizację pikniku archeologicznego „Wandzianka” w atrakcyjny sposób dzieciom, a także lokalnej społeczności przybliżona zostanie historia pradziejów tej ziemi. Zapoznają się z pojęciami : pradzieje, neolit, epoka brązu, źródło archeologiczne, kultura archeologiczna. Organizatorzy zastosują metody rekonstrukcji historycznej (zdobycie umiejętności tkackich i krawieckich, tworzenia biżuterii, lepienia naczyń z gliny, tańców  średniowiecznych) oraz przygotowanie Stoisk archeologicznych. Dzięki temu odległa historia stanie się im bliższa i bardziej atrakcyjna. Spotkania z profesjonalistami, którzy z pasją poświęcają się pracy, będzie zwłaszcza dla młodego pokolenia  poszerzającym horyzonty i budującym doświadczenie (wykład archeologa, spotkania z instruktorami)  Dodatkowo poznanie historii regionu wpłynie na zwiększenie uczucia patriotyzmu lokalnego i szacunku dla dorobku przeszłych pokoleń. Uczestnicy zdobędą również ważne w dzisiejszych czasach umiejętności działań marketingowych oraz odwagi i inicjatywy (przygotowanie kampanii promocyjnej). Tak szeroko zakrojone działania od dzieci i młodzieży wymagać będą dobrej organizacji i umiejętności pracy w grupie, integracji lokalnej co przyda im się w dorosłym życiu.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Przeprowadzenie pikniku Przygotowanie i realizacja projektu 100 000,00 PLN
100 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowania I połowa 2020
Realizacja pikniku przeprowadzenie imprezy październik 2020
Warsztaty projektowe Przeprowadzenie warsztatów projektowych maj-wrzesień 2020
Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu przyczyni się do pielęgnowania dziedzictwa kulturowego, wzrostu zainteresowania dawną historią terenów, na których powstała Nowa Huta oraz ożywienia terenu wokół Kopca Wandy.
powrót