Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 7 NR 29:

Czysta energia dla SP31

Projekt odrzucony: Podczas weryfikacji stwierdzono, iż projekt „BO.D7.29/19 Czysta energia dla SP31” stanowi instalację paneli solarnych w jednej jednostce oświatowej a w założeniu wniosku efektem jego realizacji ma być korzyść jedynie dla danej Szkoły tj. SP 31. Oznacza to brak realnych korzyści z efektu realizacji zadania dla wszystkich lub przynajmniej szerszego grona mieszkańców dzielnicy (projekt dzielnicowy), w której projekt został złożony. W związku z powyższym wniosek nie może zostać uznanym za ogólnodostępny w rozumieniu definicji „Ogólnodostępności projektu” ujętej w Uchwale nr XI/179/19 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 marca 2019 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa. W związku z brakiem ogólnodostępności na podstawie ww. Uchwały Rady Miasta Krakowa, tutejsza jednostka nie ma możliwości pozytywnego zaopiniowania powyższego projektu.

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 7 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Szkoła Podstawowa nr 31 im. doktora Henryka Jordana, ul. Bolesława Prusa 18, 30-117 Kraków

Opis projektu

Projekt przewiduje montaż paneli słonecznych na dachu hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 31 im. Henryka Jordana w Krakowie. Przewiduje montaż instalacji złożonej z 85 modułów fotowoltaicznych wykonanych z krzemu monokrystalicznego. Wyliczona powierzchnia instalacji to około 143 metry kwadratowe. Zmieści się więc na części dachu nachylonej w stronę południowo-wschodnią, której powierzchnia wynosi ponad 300 m2. Do symulacji użyto kalkulatora udostępnionego na stronie internetowej jednej z firm zajmujących się instalacjami fotowoltaicznymi. Założono zużycie roczne energii na poziomie 20000 kWh na podstawie danych z różnych placówek oświatowych w kraju. Wyliczony okres zwrotu inwestycji to niecałe 9 lat, ale może się on zmniejszyć jeśli wzrosną ceny energii. W załączniku do projektu jest dostępne zestawienie tych danych. Podany koszt obejmuje koszt modułów, inwertera, okablowania, stelaży oraz wykonania.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Dzięki wykonaniu instalacji fotowoltaicznej, koszty przeznaczane przez Szkołę na energię elektryczną znacznie się zmniejszą. Niezależność od rynkowych stawek energii jest szczególnie ważna dla instytucji, gdzie konieczny jest duży pobór energii - szczególnie na oświetlenie pomieszczeń oraz zasilanie komputerów. Ceny energii elektrycznej dla samorządów już wzrosły już w tym roku, a w najbliższych latach możliwe są kolejne podwyżki. Jak wynika z danych przedstawionych niedawno na posiedzeniu Komisji Budżetowej Rady Miasta Krakowa, szkoły i placówki oświatowe nadzorowane przez Wydział Edukacji za prąd w 2019 roku zapłacą łącznie o 5 mln zł więcej niż w roku 2018.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zaprojektowanie i wykonanie instalacji Zadanie obejmuje zaprojektowanie i wykonanie instalacji mieszczącej się we wskazanych kosztach. 100 000,00 PLN
100 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wykonanie projektu instalacji Wykonanie dokumentacji technicznej niezbędnej do montażu instalacji i jej podłączenia do sieci elektrycznej. I kwartał 2020
Wykonanie instalacji Wykonanie instalacji. II kwartał 2020

Galeria

powrót