Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 5 NR 3:

BEZPIECZNE PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH NA MŁYNÓWCE KRÓLEWSKIEJ

Projekt odrzucony: Na podstawie § 16. ust. 1 pkt. 4 regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa, zatwierdzonego uchwałą nr XI/179/19 Rady Miasta Krakowa z dnia 13.03.2019 r., który stanowi, że w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty, które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta, zadanie opiniuje się negatywnie. We wskazanej lokalizacji brak jest możliwości wykonania wnioskowanego wyniesionego przejścia dla pieszych, gdyż niemożliwe jest wprowadzenie odpowiednich najazdów ze względu na zbyt bliską odległość przejścia od skrzyżowania. Dodatkowo należy też uwzględnić fakt, że poza pozytywnym działaniem (ograniczenie prędkości poruszających się pojazdów), wymienione przejścia generują wiele niekorzystnych czynników, takich jak: zwiększenie poziomu hałasu poprzez hamujące przed progiem i przyspieszające za nim pojazdy oraz niszczący wpływ wstrząsów na zabudowę mieszkalną, powodowanych przejeżdżaniem pojazdów. Znak B-43 „strefa ograniczonej prędkości” z ograniczeniem prędkości do 30 km/h obowiązuje, aż do jego odwołania znakiem B-44 „koniec strefy ograniczonej prędkości” zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. nr 220, poz. 2181 z późn. zm.). W związku z powyższym na ul. Rzecznej obowiązuje strefa ograniczonej prędkości do 30 km/h. Zmiana organizacji ruchu poprzez wprowadzenie ruchu jednokierunkowego jest procesem silnie oddziaływującym na mieszkańców ul. Rzecznej, ul. Kujawskiej, ul. Zbrojów i okolic. Bez względu na kierunek ruchu, takie rozwiązanie znacznie skomplikuje poruszanie się w omawianym rejonie. Aktualnie do ul. Rzecznej można dojechać od ul. Mazowieckiej oraz alei A. Grottgera. Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego w stronę ul. Kujawskiej spowoduje spore utrudnienia, ponieważ kierowcy będą musieli jechać ul. Racławicką. Jeżeli ruch jednokierunkowy miałby odbywać się w stronę ul. Mazowieckiej, to najbliższa alternatywna droga to ul. H. Sienkiewicza. Wprowadzenie drogi jednokierunkowej na analizowanym odcinku drogi spowoduje duże utrudnienia dla mieszkańców oraz przyczyni się do zwiększenia emisji spalin.

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 5 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: ul. Rzeczna

Opis projektu

Projekt polega na wykonaniu wyniesionego przejścia dla pieszych w postaci przebudowy jezdni z zachowaniem ciągłości niwelety alejki spacerowej i zamontowaniu progu zwalniającego na ul. Rzecznej. Projekt zakłada również obniżenie dopuszczalnej maksymalnej prędkości do 30 km oraz rozważenie ewentualnej zmiany organizacji ruchu na jednokierunkową z dopuszczeniem kontraruchu rowerowego, co jednocześnie pozwoli na wyznaczenie legalnych miejsc parkingowych na ulicy.

 
 
W tym miejscu dochodzi bardzo często do sytuacji, gdy kierowca rozpędzonego samochodu jadącego od strony ul. Mazowieckiej w ostatniej chwili zatrzymuje się, widząc osoby na przejściu dla pieszych. 
 
Piesi na tym przejściu są niewidoczni z dwóch powodów:
- ul. Rzeczna ma częściowo kształt łuku
- przy ul. Rzecznej po obu stronach parkują nielegalnie samochody (częściowo na chodnikach)
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Przejście dla pieszych przy ul. Rzecznej wymaga poprawy bezpieczeństwa, gdyż poruszają się po nim rodzice z dziećmi idąc do przedszkoli (Al. Grottgera, ul. Urzędnicza), czy żłobków (ul. Mazowiecka, ul. Sienkiewicza) oraz dzieci idące do szkoły podstawowej nr 34 (ul. Urzędnicza). Ponadto przejście znajduje się na terenie Parku Młynówka Królewska, który jest jednym z najbardziej uczęszczanych traktów pieszych w okolicy i korzysta z niego rownież dużo osób starszych.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt i realizacja 30 000,00 PLN
30 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt i realizacja I-IV kwartał 2020

Galeria

powrót