Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 18 NR 46:

Wodny plac zabaw

Projekt odrzucony: Zgodnie z Regulaminem Budżetu Obywatelskiego Wnioskodawca może określić przybliżony koszt realizacji według własnego oszacowania. Ostatecznej wyceny dokonuje Prezydent w procesie weryfikacji projektów. Koszt realizacji projektu dzielnicowego nie może być wyższy niż 40% środków finansowych przeznaczonych na realizację budżetu obywatelskiego dzielnicowego. Wnioskowany projekt zawiera zbyt niskie koszty szacunkowe realizacji. Na podstawie realizowanej obecnie inwestycji o podobnym charakterze Zarząd Zieleni Miejskiej dokonał wyceny wykonania wodnego placu zabaw na około 3 000 000 mln zł brutto. W związku z powyższym realizacja zadania jest niemożliwa.

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 18 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Teren przyległy do NCK po stronie Łąk Nowohuckich od strony Centrum E lub inna lokalizacja bliska NCK

Dodatkowe lokalizacje: alternatywnie dogodną lokalizacją z możliwością parkowania i dojazdem komunikacją miejską były by tereny zielone przy NCK i ulicy Tomickiego oraz teren rekreacyjny między szkołą muzyczną a szpitalem im. S. Żeromskiego

Opis projektu

Projekt zakłada stworzenie wodnego placu zabaw z infrastrukturą przeznaczoną do zabawy wodą. Na terenie takich placów znajdują się płytkie sadzawki i system cieków wodnych dające się modyfikować przy pomocy śluz. Elementami wyposażenia placów wodnych są również pompy, śruby Archimedesa, małe wodospady czy koła młyńskie, pozwalające dzieciom na przeprowadzanie eksperymentów i poznawanie różnych zjawisk poprzez zabawę wodą. W skład obiektu powinna wchodzić również ścieżka sensoryczna -  trasa z materiałów o zróżnicowanej fakturze (szyszki kamienie piasek kora itp). Inspiracją do zgłoszenia projektu są place, które są bardzo popularne na zachodzie Europy, a w Polsce jest zaledwie kilka.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Wodny plac zabaw to miejsce pozwalające na zabawę i eksperymenty wodne w obszarze bezpiecznym i dostosowanym nawet do najmłodszych dzieci. Plac wyróżniałby się od powstających i planowanych w Krakowie inwestycji o podobnym charakterze tym, że nie byłby nastawiony na zabawę w wodzie a na zabawę wodą. Dzieci aby korzystać z placu nie muszą przebierać się w stroje kąpielowe więc plac mógłby być użytkowany nie tylko w najgorętszych miesiącach roku ale od wiosny do jesieni. Takie miejsce świetnie spełniało by potrzebę sensorycznej stymulacji dzieci pozwalając im kreatywnie spędzać czas. 

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Ze względu na to, że na przedmiotowy teren zostało złożonych kilka projektów budżetu obywatelskiego, zgodnie z regulaminem do realizacji przejdzie projekt, który uzyska większe poparcie (dotyczy to projektu pn. Nowohucki Slowfitness-Parkour przy NCK). Projekty te nawzajem się wykluczają, ponieważ na ww. terenie brak jest miejsca na lokalizację wodnego placu zabaw oraz slowfitness-parkour.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
projekt placu wraz z przyłączem wod-kan 80 000,00 PLN
przygotowanie terenu wraz z przyłączem wod-kan 180 000,00 PLN
zakup infrastruktury 200 000,00 PLN
montaż 50 000,00 PLN
przygotowanie do oddania 90 000,00 PLN
600 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
opracowanie projektu stworzenie dokumentacji projektowej I kwartał 2020
rozpoczęcie prac terenowych II kwartał 2020
doprowadzenie wody i systemdrenazu urządzenia właściwe + mała architektura II kwartał 2020
montaż infrastruktury urządzenia właściwe + mała architektura III kwartał 2020
wykonczenie prac terenowych ścieżki, ogrodzenie itp iV kwartał 2020

Galeria

powrót