Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 11 NR 6:

STOP SMOG - grota solna receptą na skutki miejskiego smogu

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 11 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Opis projektu

Projekt obejmuje swym zasięgiem mieszkańców dzielnicy i umożliwia im korzystanie z bezpłatnych wejść na seanse w grocie solnej w okresie najsilniejszych zanieczyszczeń powietrza: czyli w okresie jesienno -zimowym. Skorzystanie z bezpłatnego biletu byłoby możliwe po okazaniu dokumentu potwierdzającego zamieszkanie na terenie Dzielnicy XI.

Dokumentem potwierdzającym miejsce zamieszkania musi być dokument wydany przez państwową instytucję, przedsiębiorstwo zaopatrzenia publicznego lub urząd skarbowy. Musi on zawierać następujące informacje: imię i nazwisko użytkownika, aktualny adres, datę.

Może to być:
1.    dowód osobisty ze zdjęciem,
2.    prawo jazdy ze zdjęciem,
3.    rachunek za energię, wodę,
4.    wyciąg z konta bankowego,
5.    decyzja podatkowa,
6.    zaświadczenie z rejestru wyborców,
7.    korespondencję od instytucji wypłacającej świadczenia dodatkowe (np. emeryturę, rentę, zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek na mieszkanie itp.).

W sytuacji gdy w dowodzie osobistym nie ma podanego adresu zamieszkania beneficjent będzie mógł z korzystać z jednego z dokumentów wskazanych w pkt 3-7 łącznie z dowodem osobistym. Dzieci i młodzież w wieku szkolnym mogą potwierdzić miejsce zamieszkania również dowodem osobistym lub legitymacją szkolną.

Zgodnie z kodeksem cywilnym miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców. Zatem wątpliwości dotyczące sposobu udokumentowania miejsca zamieszkania przedszkolaka, rozwiewa kodeks cywilny. Rodzic, który przyjdzie z dzieckiem nie objętym obowiązkiem szkolnym i nie posiadającym legitymacji szkolnej, na podstawie swojego adresu zamieszkania udokumentuje zamieszkanie dziecka.

Wskazane wydaje się być, aby również grota solna była zlokalizowana na terenie Dzielnicy Podgórze Duchackie lub w dzielnicach sąsiednich. 

Projekt zakłada, że mieszkańcy będą mogli skorzystać z groty solnej blisko miejsca zamieszkania, aby nie wdychać tego smogu czy też go dodatkowo nie potęgować jeżdżąc samochodami w odległe części Krakowa.

Bilet do groty solnej byłby rozliczany w chwili skorzystania przez beneficjenta z seansu w grocie solnej, a pula środków przeznaczonych na ten cel, byłaby pomniejszana o cenę każdego wykorzystanego biletu. Z seansu może skorzystać każdy mieszkaniec dzielnicy po udokumentowaniu zamieszkania, a realizacja projektu byłaby do czasu wykorzystania środków przeznaczonych na ten cel. Projekt nie zakłada, że każdy mieszkaniec skorzysta z tej możliwości a jedynie, że każdy może to zrobić, nie ma również ograniczenia w ilości wykorzystanych biletów przez jednego beneficjenta w trakcie trwania projektu. Zadanie ma promować budżet obywatelski i zachęcać mieszkańców do zainteresowania tym i przedsięwzięciem. Ponadto nie każdy mieszkaniec będzie zainteresowany udziałem w seansie w grocie solnej.

Pierwszy etap projektu zakłada realizację zadania od lutego do kwietnia 2020 roku i możliwość wykorzystania przez beneficjentów 9 tys. biletów (po 3 tys. miesięcznie). Zestawienie wykorzystanych biletów za pierwszy etap realizacji projektu wykonane do dnia 10 maja 2020 roku pozwoli ocenić czy projekt cieszy się zainteresowaniem mieszkańców. Jeżeli zostaną nierozliczone środki z pierwszego etapu, to zostaną one przesunięte do etapu drugiego. Natomiast środki, które miałyby być przekazane na realizację etapu drugiego zostaną pomniejszone o niewykorzystane środki z I etapu. Ponadto, aby uniknąć naruszenia zasady racjonalności gospodarowania środkami publicznymi, środki przeznaczone na zakup biletów do groty solnej w etapie drugim winny być ponownie oszacowane po realizacji etapu pierwszego.

Ilość beneficjentów programu jest ograniczona do ilości mieszkańców dzielnicy. Ilość osobo/ wejść jest ograniczona ilością środków przeznaczonych na ten cel. 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu  jest umożliwienie mieszkańcy Dzielnicy XI, którzy  są szczególnie narażeni na negatywne skutki wynikające ze złej jakości powietrza, gdyż normy tego powietrza własnie tutaj bardzo często są przekraczane, zadbania o zdrowy oddech. Jak to zrobić? Bardzo prosto - najlepszym sposobem na zdrowy oddech jest seans w grocie solnej. Z groty mogą korzystać osoby w każdym wieku od niemowlęcia do seniora. Nie trzeba wyjeżdżać nad morze by poczuć bałtycki klimat i jego zbawienny wpływ na nasz organizm. 45-minutowy seans w mikroklimacie groty solnej wzmacnia organizm, poprawia odporność, uspakaja układ nerwowy. Powietrze w grocie jest czyste i bogate w szereg niezbędnych dla zdrowia mikroelementów takich jak: magnez, potas, jod, wapń, żelazo, selen, brom, miedź. Pobyt w grocie solnej to również wspaniały sposób na relaks i odprężenie.

Profilaktyka zdrowotna jest w dzisiejszych czasach kluczowym elementem dbania o zdrowie społeczeństwa. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Bilet na seans do groty solnej Bilety dla mieszkańców 18 000 szt x 7,50 zł 135 000,00 PLN
135 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Seanse w grocie solnej od lutego do kwietnia 2020 roku II - IV. 2020
Seanse w grocie solnej od października do grudnia 2020 roku X - XII. 2020
Charakterystyka długoterminowych skutków: W wyniku realizacji projektu mieszkańcy dzielnicy XI Podgórze Duchackie uzyskają możliwość skorzystania z seansu w grocie solnej w okresie jesienno-zimowym. Projekt posiadać będzie pozytywny wpływ na profilaktykę zdrowotną układu oddechowego mieszkańców dzielnicy.
powrót