Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 7 NR 3:

Oko na śmieciarzy

Edycja Budżet Obywatelski 2019 Projekt lokalny - 7 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Działka nr 121/2 obr. 53

Opis projektu

Celem projektu jest zachowanie pięknego, przyrodniczego terenu bez śmieci poprzez skuteczne odstraszanie osób podrzucających odpady.

Zamiast cieszyć się pięknymi widokami zieleni doliny rzecznej,  mieszkańcy, którzy tu się znajdą (spacerowicze, rowerzyści),  narażeni są na widok i zapach dzikich wysypisk śmieci, na których można znaleźć między innymi gruz, opony, kanistry po chemicznych substancjach, wersalki, fotele, folie, styropian, worki z odpadami zmieszanymi i butelki.

Proponowany system fotopułapek jest przygotowany z myślą o mieszkańcach, którzy odwiedzają to miejsce, a także o przyrodzie, która w tym miejscu jest wyjątkowa. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Aktualnie dolina potoku Olszanickiego w tym miejscu jest regularnie zasypywana śmieciami.
Cykliczne akcje sprzątania organizowane przez mieszkańców, wspomagane przez służby miejskie  tylko na chwilę  oczyszczają ten teren. Wkrótce potem, niestety w wysprzątane miejsca śmieciarze dorzucają odpady... Teren jest  cenny przyrodniczo, to siedlisko i ostoja licznych gatunków roślin i zwierząt. Planowane jest tu utworzenie użytku ekologicznego, jako rozszerzenie istniejącego już na wschód od tego miejsca, użytku ekologicznego Dolina potoku Olszanickiego – Łąki Olszanickie. 

 
Fotopułaki sprawdziły się w wielu miejscach, identyfikując sprawców zaśmiecania, a jednocześnie odstraszając kolejne osoby od takiego procederu.
Urządzenia te są na szeroką skalę stosowane na przykład przez leśników, którzy dzięki nim nie tylko obserwują zwierzęta, lecz wyłapują także wandali i osoby zaśmiecające las. Dzięki temu, że wyposażone są one w czujnik ruchu nie wymagają stałego podłączenia do sieci energetycznej. Pozwalają na robienie zdjęć i nagrywanie krótkich filmów i wysłanie poprzez SMS lub e-mail na zadany numer telefonu lub adres e-mail.
Fotopułapka pozwala na nagrywanie filmów i zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Urządzenie nadaje się do pracy w nawet trudnym terenie. Dodatkowo urządzenie może pracować w temperaturze z przedziału od -20°C do 60°C, co pozwala na monitoring w każdej porze roku. Zasilana jest za pomocą akumulatorów, które pozwalają na nawet 6 miesięcy czuwania. Kamerę można zamontować zarówno na drzewie, jak i przykręcić do ściany, a wszystko to dzięki dołączonym do zestawu elementom montażowym – opaska i uchwyty. W celu zwiększenia bezpieczeństwa urządzenia, można je również umieścić w metalowej obudowie.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup urządzeń Zakup fotopułapek 3 szt. 9 000,00 PLN
Dokumentacja techniczna Dokumentacja techniczna zawierająca szczegółowy opis lokalizacji i sposobu montażu urządzeń. 400,00 PLN
Nadzór inwestorski Nadzór inwestorski 240,00 PLN
Koszt eksploatacji Koszty obsługi technicznej (wymiana baterii, bezpośrednia analiza stanu urządzeń), weryfikacja danych przez Straż Miejską przesyłanych przez urządzenia. 600,00 PLN
Zakup tablic informujących o monitorowanym terenie Zakup tablic informujących o monitorowanym terenie 300,00 PLN
10 540,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Rozpoczęcie Wyłonienie dostawcy fotopułapek. II-III kwartał 2020
Realizacja Montaż fotopułapek II-III kwartał 2020
Zakończenie Oddanie do użytkowania II-III kwartał 2020

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Oszacowane przez Wydział Gospodarki Komunalnej UMK roczne koszty utrzymania trzech fotopułapek związane z wymianą baterii wynoszą: • koszt zakupu 12 akumulatorów AA do jednej fotopułapki: 195 zł • roczny koszt zakupu akumulatorów do trzech fotopułapek: 195 x 3 = 585 zł W związku z powyższym, szacunkowe roczne koszty utrzymania trzech fotopułapek wyniosą ok. 585 zł.
powrót