Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 2:

ZABAWA BEZ BARIER- INTEGRACYJNY PLAC ZABAW W PARKU JORDANA

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: PARK JORDANA

Opis projektu

W ramach rewitalizacji parku planuje się przebudowę placu zabaw przy Domu Harcerza zgodnie z istniejącym projektem budowlanym. Integracyjny plac zabaw pomyślany jest jako plac zabaw z labiryntami z naturalnych materiałów dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.  Ponadto w centrum placu zabaw z labiryntami zaprojektowane zostały elementy zabawy z wodą w oparciu o istniejącą instalację wewnętrzną wodociągową oraz wymiana nawierzchni bezpiecznej. Założenia projektowe dla obiektów małej architektury: elementy drewniane ze stalowymi, kolorystyka stonowana, naturalna; nawierzchnie bezpieczne: piasek, zrębki drewniane, żwir płukany, nawierzchnia poliuretanowa.
 Zabawki zastosowane na placu zabaw:
- ‘RÓWNOWAŻNIA DLA WÓZKÓW INWALIDZKICH’
- ‘KARUZELA PRZYSTOSOWANA DLA WÓZKÓW INWALIDZKICH’
- ‘WIEŻA ZE ZJEŻDŻALNIĄ’ - ‘TRAMPOLINA’
- ‘DŹWIĘKOWE SŁUPY DO WSPINANIA’
- ‘SZEŚCIOBOCZNA PŁYTA KOŁYSZĄCA’
- ‘KOMBINACJA WIEŻ I URZĄDZEŃ ZABAWOWYCH’
- ‘HUŚTAWKA Z AMORTYZATORAMI’
- ‘KONIK DREWNIANY’
- ‘KUCYK DREWNIANY’

Zadanie zostanie zrealizowane do wysokości środków.
Autorkami projektu są Anna Jakubiak i Natalia Nazim 

UZASADNIENIE PROJEKTU


Zadanie polega na rewitalizacji placu zabaw przy Domu Harcerza w Parku Jordana. Istniejący plac zabaw lata świetności ma dawno za sobą. Nawierzchnia w wielu miejscach jest naderwana, a niektóre sprzęty są już mocno wysłużone ( np. małe piramidy linowe). Pozostałe urządzenia nie są atrakcyjne dla dzieci. Wątpliwa estetyka wymaga wymiany i ujednolicenia. W ramach rewitalizacji zgodnie z projektem przewiduje się wymianę istniejących urządzeń na takie jak trampolina, huśtawki, karuzele przystosowane dla dzieci z niepełnosprawnością, kombinację wież i urządzeń itp.. Modernizacji ulegnie także wodno-piaskowy plac zabaw. Integracyjny zabaw ma być miejscem przyjaznym i bliskim naturze ( naturalne podłoże, materiały, kolorystyka) a także wspomagać i rozwijać rozwój dzieci). Poniżej przykładowe zdjęcie bezpiecznych trampolin.

Park Jordana ciągle czeka na kompleksową rewitalizację od 2006 r, kiedy to powstał plan zagospodarowania. Przez wiele lat plan były obecny tylko na papierze. Pomimo organizacji akcji "Park Jordana czeka na rewitalizację już 10 lat" w 2016 i poparciu 1700 mieszkańców oraz władz Krakowa, nie zabezpieczono w budżecie pełnej kwoty na najpopularniejszy park w Krakowie, mimo zbliżającej się 130 lecia rocznicy jego założenia.
W 2018 r powstała kolejna aktualizacja planu, która ze względu na duże koszty i brak poparcia ze strony radnych, podobnie jak w 2006 r. może nie zostać ukończona. Dlatego w ramach budżetu obywatelskiego Park Jordana odzyskuje swój urok- realizacja placu zabaw "Od dzieciaka do starszaka" oraz w tym roku zostanie ukończony "Wodny plac zabaw". Kolejnym etapem może być nasz projekt integracyjnego placu zabaw przy Domu Harcerza.

 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja zakup i montaż urządzeń zgodnie z projektem z 2018 r. 1 280 000,00 PLN
1 280 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja Wykonanie placu zabaw zgodnie z istniejącym projektem 2021

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada utworzenie integracyjnego placu zabaw w parku Jordana. Inwestycja uatrakcyjni przestrzeń parku oraz przyczyni się do aktywizacji osób niepełnosprawnych i integracji społeczeństwa.
powrót