Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 12 NR 1:

Tyrolka dla dzieci i siłownia plenerowa dla dorosłych

Projekt odrzucony: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie realizuje na przedmiotowym terenie projekt związany z modernizacją ogródka jordanowskiego. Zarząd jest w posiadaniu projektu koncepcyjnego na doposażenie przedmiotowego ogródka. Umowa na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z projektem wykonawczym dla doposażenia ogródka jordanowskiego została podpisana 8 maja 2020 r. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na rok 2020.Zgodnie z zapisami Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa §17, W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty: 4) które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta Mając na względzie powyższe, projekt zostaje odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 12 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Osiedle Nowy Prokocim - działka ewidencyjna nr 303/55 obręb 055 znajdująca się pomiędzy blokiem Teligi 16, a blokiem Kurczaba 17 i Samorządowym Przedszkolem nr 154 ul. Kurczaba 19.

Opis projektu

Projekt przewiduje utworzenie terenu rekreacyjno - sportowego, na którym zostaną zamontowane urządzenia do ćwiczeń rekreacyjno - siłowych bez względu na stopień sprawności fizycznej oraz strefę z urządzeniami zabaw dla dzieci. Usytuowanie urządzeń do ćwiczeń fizycznych oraz placu zabaw dostępnych za darmo niemalże w każdej chwili sprawia, że aktywna, nowoczesna i atrakcyjna forma ruchu powinna stać się naturalną potrzebą spędzania wolnego czasu, a także miejscem i czasem zacieśniania więzi osobowych. Obiekt udostępniony będzie nieodpłatnie i każdy mieszkaniec bez względu na porę dnia, miejsce, wiek, płeć itd. będzie mógł w równym stopniu i na równych zasad korzystać z niego. Projekt ma charakter innowacyjny, gdyż zakłada zamontowanie urządzeń, które jak dotąd nie występują w Dzielnicy XII Bieżanów – Prokocim.  

W ramach projektu proponowane są następujące urządzenia do zabaw dla dzieci: 
- zestaw linowy – tyrolka o długości ok 15-20  metrów.
- stół betonowy do gry w ping – ponga,
-  stół betonowy do gry w piłkarzyki 

oraz urządzenia do ćwiczeń
- prasa nożna, 
- wioślarz, 
- rower klasyczny, 
- jeździec, 
- biegacz, 
- orbitek, 
- twister, 
- wahadło, 

- ławka z rowerkami.
Jako nawierzchnię pod w/w urządzenia należy zastosować nawierzchnię bezpieczną, która dobrze sprawdzi się na terenie zielonym.

Dodatkowo w  ramach projektu została uwzględnione mała architektura tj. ławki, kosze na śmieci oraz regulamin.  W kosztach projektu wnioskodawca uwzględnił również transport oraz montaż urządzeń.

Zalety projektu:
- Siłownia oraz znajdujące się obok niej urządzenia do zabawy dla dzieci nie są ustawione przypadkowo ! Ma zachęcić rodziców do ruchu. Kiedy dzieci pochłonięte są zabawą, dorośli zamiast siedzieć na ławce, mogą zadbać o sylwetkę,
- Korzystanie z siłowni wzmocni kondycję fizyczną i odporność oraz poprawi koordynację ruchową.
- Poprzez ćwiczenia na świeżym powietrzu przynoszą lepszy efekt niż wewnątrz zamkniętego pomieszczenia. Dotleniony organizm na wolnym powietrzu jest bardziej wytrzymały i szybciej redukuje tkankę tłuszczową,
- Siłownia plenerowa będzie darmowa i ogólnodostępna dla każdego.

Urządzenia dla dzieci zwiększą aktywność wśród dzieci, które będą zainteresowane grą na świeżym powietrzu w ping - ponga, piłkarzyki czy poprzez uwielbianą przez dzieci tyrolkę - zjazd na linie, która aktualnie nie występuje w XII Dzielnicy.
 
Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostają doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Sport to zdrowie, nie tylko warto, lecz także należny uprawiać sport w każdym wieku. Wiek nie jest przeszkodą w zachowaniu i budowaniu kondycji. Również seniorzy coraz częściej prowadzą aktywny tryb życia, dbają o zdrowie i sprawność fizyczną, należny wzbogacać ofertę osiedla o urządzenia opracowane w taki sposób by mogli z nich korzystać zarówno młodzi ludzie jak i seniorzy. Siłownia plenerowa to oferta, która pozwoli mieszkańcom tanio i przyjemnie uprawniać gimnastykę. Mieszkańcy osiedla Nowy Prokocim oraz  chcą żyć AKTYWNIE I ZDROWO. Ponadto montaż w jednym miejscu siłowni plenerowej oraz urządzeń dla dzieci zachęcą dorosłych i dzieci do jednoczesnego aktywnego korzystania z tych urządzeń.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Siłownia plenerowa Montaż urządzeń do ćwiczeń + tablica z regulaminem + transport 50 000,00 PLN
Urządzenia do zabawy dla dzieci W ramach projektu zostaną zamontowane urządzenia do zabaw dla dzieci 40 000,00 PLN
Elementy małej architektury Montaż 3 szt. ławek z oparciem oraz 2 szt. koszy na śmieci 5 700,00 PLN
Bezpieczne podłoże pod urządzenia Niezbędnym elementem tej inwestycji będzie wykonanie bezpiecznej nawierzchni pod urządzenia siłowni oraz urządzeń dla dzieci 8 000,00 PLN
Dokumentacja projektowa Koszt dokumentacji projektowej, w tym koszt mapy do celów projektowych oraz koszt dokonania zgłoszenia do organu montażu obiektów siłowni, urządzeń dla dzieci oraz małej architektury 20 000,00 PLN
123 700,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja zadania Opracowanie dokumentacji projektowej, w tym pozyskanie mapy do celów projektowych, uzgodnienie projektu z realizatorem. Zgłoszenie wykonywania robót - przeprowadzenie procedury w organie i uzyskanie zaświadczenia niewniesieniu sprzeciwu 2021

Galeria

Załączniki

powrót