Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 4:

Zadbajmy o bezdomne koty! Pomóżmy kolejnym zwierzakom!

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Opis projektu

Projekt zakłada zakup specjalnych budek dla kotów. Schronienia zostaną ocieplone. Dzięki temu zwierzaki będą mogły przetrwać zimę. Mały rozmiar otworu uniemożliwi dostęp psom. Dlatego koty będą bezpiecznie. Budki zostałyby rozmieszczone na terenach należących do miasta. Sfinansowana będzie również spora ilość karmy i opieka weterynaryjna
 
Szacuje się, że w Krakowie może egzystować nawet kilkanaście tysięcy wolno żyjących kotów. Populacja rozrasta się. Zwierzakom coraz trudniej jest znaleźć schronienie. Powszechne staje się szczelne zamykanie okienek piwnicznych. Dlatego mruczki nie mają gdzie się ogrzać lub przeczekać złej pogody. Każdej zimy umiera wiele bezpańskich kotów .
 
W 2017 roku mieszkańcy wybrali podobne zadanie w ramach budżetu obywatelskiego. Mimo początkowych trudności, akcja zakończyła się sukcesem. Na terenie miasta zostało rozstawionych 340 budek, które służą już zwierzakom. Wiele bezpańskich czworonogów otrzymało pomoc weterynaryjną. Jednak jest to tylko ,,kropla w morzu potrzeb”. Wszystkie domki są już rozdysponowane. Dlatego konieczna jest kontynuacja projektu. Musimy uratować kolejne zwierzaki! Nie możemy zawieść mruczków, które czekają na bezpiecznie schronienie!

Konkretne lokalizacje będą wskazywane przez mieszkańców i organizacje pozarządowe. Procedura powinna być prosta.Trzeba uniknąć zbędnych formalności.

W ramach projektu skupiska kotów będą doglądane przez weterynarzy. Pomocy udzielano by czworonogom, które mają widoczne problemy ze zdrowiem np. kłopoty z poruszaniem się. Przeprowadzona  zostałaby również akcja dokarmiania zwierzaków, ze szczególnym uwzględnieniem okresu zimowego. Oba działania nie ograniczałaby się tylko do miejsc instalacji budek. W przypadku niewykorzystania całej karmy przekazano by ją Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie

Sporo mieszkańców opiekuję się wolno żyjącymi kotami. Wielu osób dokarmia zwierzaki i zapewnia im opiekę weterynaryjną. Często dzieje się to kosztem sporych wyrzeczeń. ,,Kociarze” nierzadko zajmują się pokaźną gromadką bezpańskich zwierzaków. Opiekunowie muszą zmagać się z wieloma problemami. Projekt ma za zadanie wspomóc ich starania.


W wielu miejscowościach podobne działania są prowadzone stale. W Gdańsku już od prawie 15 lat tamtejsze władze co roku przeznaczają środki na zakup domków dla kotów i wsparcie działań mieszkańców opiekujących się zwierzętami.
  

UZASADNIENIE PROJEKTU

Dzięki realizacji projektu uda się uratować życie wielu kotów! Czas zadbać o bezdomne zwierzęta! Stosunkowo małym kosztem możemy zrobić dużo dobrego! 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
40 ocieplanych budek dla kotów wraz z transportem 16 000,00 PLN
karma sucha i mokra oraz jej dystrybucja 25 000,00 PLN
Usługi weterynaryjne 22 500,00 PLN
63 500,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
montaż budek 2021
zakup karmy i jej dystrybucja 2021
usługi weterynaryjne 2021
Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt ma na celu zapewnienie opieki nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie. Zakłada również zakup specjalnych ocieplanych budek dla kotów i ustawienie ich na terenach należących do miasta.
powrót