Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 12:

Wyremontujmy autobus Scanię "Babcię"

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Opis projektu

Wyremontujmy autobus Scanię "Babcię"

Słynna Babcia - czyli autobus Scania CR111
Autobusy Scania CR111 były produkowane od 1971 do 1978/9. Stanowiły jedną z najpopularniejszych serii autobusów na obszarze Szwecji. Były często określane jako pojazdy wyjątkowo ciche (generowały 77dB czyli tyle ile samochody osobowe). Pierwsze egzemplarze tych autobusów przyjechały do Krakowa w 1991r. jako pojazdy używane z różnych szwedzkich miast. Skierowano je głównie na zajezdnię w Płaszowie z którą autobusy tej marki były związane do 2018 roku. Łącznie na ulice Krakowa wyjechało 45 sztuk. W stosunku do autobusów, które wówczas były na drogach wyróżniały się automatyczną skrzynią biegów i fotokomórkami w drzwiach. Pojazdy okazały się być doskonałym zakupem, który pomógł MPK Kraków podnieść standard podróży dla Krakowian. Część pojazdów co ciekawe sprzedano do jednej z prywatnych firm obsługujących połączenia w okolicy Warszawy, gdzie jeździły jeszcze przynajmniej do 2004 roku.
Krakowski egzemplarz muzealny z 1978 roku jest obecnie częścią zbiorów Muzeum Inżynierii Miejskiej. Trafił do Krakowa z Göteborga w 1992 roku i został przekazany do MIM w 1995 roku. Od tamtego czasu oczekuje na remont. 

Co zakłada projekt?
W ramach projektu przewiduje się remont pojazdu w celu ukazania jednego z przykładów autobusów jakimi podróżowali Krakowianie w latach 90. Pojazd ten stanowi doskonały przykład różnicy w zastosowanej technologii w odróżnieniu do jeżdżących wówczas po krakowskich ulicach Ikarusów i Jelczy. Pojazd mógłby wyjeżdżać na linie muzealne, czy na wydarzenia okolicznościowe. Świetnie uzupełniłby też zbiory Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Koszty
W ramach kosztów ujęto wykonanie odpowiedniej dokumentacji projektowej, oraz koszty samego remontu. Projekt pozwoli na przeprowadzenie prac zgodnie ze sztuką konserwatorską. 

Czas na realizację
Przewiduje się realizacje projektu w 2021 lub 2022 roku.

Poniżej zaprezentowano pojazdy tego samego typu:

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/52/Museisp%C3%A5rv%C3%A4gen_Malmk%C3%B6ping_-_SL_H59A_5424.JPG
Leif Jørgensen / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

 

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cb/Tpb_pressconference_20090215_%2830%29.jpg
xm7 / Copyrighted free use

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Muzeum Inżynierii Miejskiej posiada znaczną ilość różnego rodzaju zabytków techniki, które ze względu na ich stan i koszty remontów nie są udostępniane szerszej publiczności. Są to często bardzo cenne obiekty, których znaczenie dla historii jest nieocenione. Jednym z takich obiektów jest ten autobus, który Krakowianie kojarzą z ulic swojego miasta i czasem dobrze wspominają. Realizacja zadania pozwoli na poszerzenie oferty kulturalnej naszego miasta. Dzięki możliwościom jakie daje czynny pojazd zabytkowy istnieje możliwość propagowania historii techniki i nauki. Jednocześnie projekt otwiera szerokie możliwości współpracy między społeczeństwem, a instytucjami miejskimi. Muzeum Inżynierii Miejskiej realizuje aktualnie kosztowną inwestycję, więc każde dofinansowanie wspomaga realizację celów tej instytucji miejskiej.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Realizacja projektu renowacji autobusu 15 000,00 PLN
Realizacja Koszty realizacji remontu. 400 000,00 PLN
415 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt 2021
Realizacja 2021 lub 2022

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt Wyremontujmy autobus Scanię „Babcię” (BO.OM.12/20) zakłada remont autobusu Scania CR111, jednego z autobusów miejskich, jakimi podróżowali Krakowianie w latach 90. XX w. i uzupełnienia kolekcji czynnych pojazdów zabytkowych Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Termin realizacji zadania zgłoszonego projektu to lata 2021-2022. W 1991 r. krakowskie MPK sprowadziło ze Szwecji blisko dwudziestoletnie autobusy marki Scania CR111. Zbudowane z aluminium nadwozia były gwarancją długowieczności, autobusy posiadały również automatyczne skrzynie biegów, częściowo obniżoną podłogę, czy też fotokomórki w drzwiach. Pojazdy kursowały po Krakowie przez sześć lat. Z 54 zakupionych autobusów, do ruchu weszło 45 sztuk. Pozostałe egzemplarze przeznaczone zostały na części zamienne. Do celów muzealnych zachowany został jeden pojazd o numerze 47740. Autobus trafił do Muzeum Inżynierii Miejskiej, w którym przez pewien czas był prezentowany publiczności. Zgodnie z opinią Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, realizacja prac konserwatorskich przywracających wygląd fizyczny oraz sprawność techniczną obiektu, wydaje się jak najbardziej celowa i zasadna. Wprawdzie, stan zachowania zabytku Muzeum uznaje za zły, niemniej nadal możliwa wydaje się renowacja obiektu, a nie wykonanie jedynie jego wiernej repliki. Prace wymagać będą dużej ingerencji konserwatorskiej we wszystkie warstwy obiektu. Przeprowadzenie prac, zgodnie z przyjętą praktyką muzealną, musi zostać poprzedzone szczegółową inwentaryzacją, która da odpowiedź na konieczny do wykonania zakres prac i pozwoli opracować fachowy program konserwatorski. Zgłoszenie projektu do Budżetu Obywatelskiego świadczy nie tylko o budzącej się świadomości społecznej na problematykę związaną z ochroną dziedzictwa technicznego, ale jest też dowodem atrakcyjności artefaktu dla zwiedzających. Z uwagi na konieczność przeprowadzenia szczegółowych oględzin zabytku, a następnie wspomnianej inwentaryzacji i opracowania programu konserwatorskiego, nie jest możliwe na tym etapie zweryfikowanie szacunkowych kosztów realizacji zadania. Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie rekomenduje ten projekt do dalszej realizacji i udziału w głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim Miasta Krakowa w 2020 r. W związku z tym Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK pozytywnie opiniuje projekt Wyremontujmy autobus Scanię „Babcię”.
powrót