Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 12 NR 14:

Koncerty - Jesień z "Muzyka i Sacrum"

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 12 - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: ul. Prosta 35, Kościół p.w. Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu

Opis projektu

Koncerty - Jesień z "Muzyka i Sacrum"
 

Opis: ogólnodostępne i bezpłatne koncerty muzyki poważnej dla wszystkich mieszkańców Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim oraz Krakowa. 
W sezonie jesiennym zaplanowano dwa wydarzenia artystyczne:
I.  Październik 2021 –  "Perły Baroku"  –  zaprezentowane zostaną arcydzieła muzyki kompozytorów polskich i obcych doby baroku. W programie m.in. J. S.  Bach, A. Vivaldi, M. Mielczewski, S. S.Szarzyński]
 
II. Listopad 2021 -  "Póki Polska żyje w nas..." - koncert patriotyczny – utwory muzyczne i poezja patriotyczna.
Wykonawcami  będą: chór "Ave Maria" pod dyrekcją Rafała Zimowskiego,  solista Jan Kowalczyk przy akompaniamencie Ziemowita Pawlisza.
Recytacja poezji - Rafał Zimowski.
 
Dzięki uprzejmości Ks. Proboszcza koncerty będą mogły się odbywać w kościele parafialnym Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu. Świątynia wraz z wyposażeniem została bezpłatnie udostępniona na ten cel. Stosowne pismo znajduje się w dołączonym pliku.
 
W przygotowaniach imprez z cyklu "Muzyka i Sacrum"  biorą udział, jako wolontariusze członkowie Stowarzyszenia „Pro Musica”, oraz Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia im. E. i A. Jerzmanowskich.
Za koordynację i kierownictwo artystyczne projektu odpowiada Rafał Zimowski  [ stowarzyszenie Pro Musica]– posiada doświadczenie w organizacji tego typu imprez. Był pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym „Papieskich Dni” przy parafii Św. Krzyża w Zakopanem (2003) oraz „Tatrzańskich Dni Muzyki Organowej” (2004-2012) także w parafii Św. Krzyża w Zakopanem jak również „Bocheńskich Dni Muzyki” (2006-2007). Obecnie kieruje projektem „Muzyka i Sacrum” (od 2018) - cyklem koncertów realizowanych w Kościele MB Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale instrumentalnym. Jako solista i kameralista występował w Polsce i za granicą.
 
Do tej pory, od marca 2018 r. do stycznia 2020 r. zrealizowano 11 różnorodnych koncertów, które spotkały się z dużym zainteresowaniem publiczności.
Cykl "Muzyka i Sacrum" posiada własną identyfikację graficzną w postaci logo, umieszczanego na wszystkich materiałach reklamowych, m.in. na kopertach do zaproszeń. Wzór koperty w załączonym pliku.
 
Jako cykl o charakterze artystyczno-edukacyjnym pragniemy nadal służyć lokalnej społeczności umożliwiając kontakt z kulturą wysoką, szerząc wiedzę na temat kompozytorów polskich i obcych, jednocześnie dostarczając publiczności niezapomnianych wrażeń estetycznych.
W sezonie wiosennym zaplanowano także dwa wydarzenia artystyczne, które zostaną zgłoszone w osobnym projekcie pod nazwą Koncerty - Wiosna z "Muzyka i Sacrum".
Na podstawie doświadczenia z ubiegłorocznej edycji BO zdecydowano o podzieleniu cyklu koncertów na dwa projekty, aby przynajmniej jeden miał szansę na realizację.
Ubiegłoroczny projekt uzyskał wprawdzie dość znaczną ilość punktów, lecz nie znalazł się w puli projektów przyjętych do realizacji, z uwagi na koszty.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Wielu mieszkańców naszej dzielnicy mimo bogatej oferty kulturalnej Krakowa nie zdoła z niej skorzystać, z przyczyn ekonomicznych, z powodu niepełnosprawności a czasami swego rodzaju braku kompetencji w odbiorze niektórych propozycji kulturalnych.
Nasz projekt jest właśnie dedykowany szczególnie tym grupom.
Kierujemy się hasłem >KULTURA DOSTĘPNA<
Nasz projekt ma na celu przeciwdziałanie wykluczeniu w dostępie do kultury pewnych grup społecznych:
1. Osób o niskim statusie materialnym 
=> oferujemy imprezy bezpłatne, ogólnodostępne
2. Osób niepełnosprawnych 
=> obiekt znajduje się w miejscu zamieszkania, posiada parking i podjazdy dla niepełnosprawnych
3. Osób o niskich kompetencjach w odbiorze kultury 
=> zapewniając odpowiedni dobór repertuaru umożliwimy zbudowanie tych kompetencji
Dzięki realizacji tego projektu mieszkańcy:
- uzyskają łatwy, bezpłatny dostęp do oferty kulturalnej w miejscu zamieszkania
- będą mieli możliwość obcowania z "kulturą wysoką"
- zdobędą wiedzę na temat autorów prezentowanych dzieł
- mają szansę uzyskać lepsze kompetencje w odbiorze oferty kulturalnej
- rozwiną w sobie potrzebę kontaktu z kulturą, odkrywając znaczenie wartości niematerialnych i estetycznych w życiu człowieka.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Honoraria wykonawców koncertu "Perły Baroku" 12 muzyków orkiestry, 2 solistów, dyrygent 18 500,00 PLN
Opłata na rzecz ZAiKS 10% z 18500,- [ honorarium wykonawców] = 1850,- x 23% = 2275,50 2 276,00 PLN
Druk materiałów reklamowych koncertu "Perły Baroku" Plakat A3 x 40 szt. x 2,00 = 80,00 ; Plakaty A4 x 200 szt. x 1,00 = 200,00 ; Zaproszenie 50 szt. x 1,00 = 50,00 ; Koperty z nadrukiem logo "Muzyka i Sacrum" 50 szt. x 0,80 = 40,00 ; Folder 150 szt. x 1,00 = 150,00 520,00 PLN
Honoraria wykonawców koncertu "Póki Polska żyje w nas…" Chór "Ave Maria" , solista i akompaniator 3 000,00 PLN
Opłata na rzecz ZAiKS 10% z 3000,00 [ honorarium wykonawców] = 300,- x 23% = 369,00 369,00 PLN
Druk materiałów reklamowych koncertu "Póki Polska żyje w nas…" Plakat A3 x 40 szt. x 2,00 = 80,00 ; Plakaty A4 x 200 szt. x 1,00 = 200,00 ; Zaproszenie 50 szt. x 1,00 = 50,00 ; Koperty z nadrukiem logo "Muzyka i Sacrum" 50 szt. x 0,80 = 40,00 ; Folder 150 szt. x 1,00 = 150,00 520,00 PLN
Środki techniczne Materiały dekoracyjne, kwiaty itp. Koszt dla obydwóch koncertów 300,00 PLN
25 485,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Pozyskiwanie wykonawców koncertów Wstępne rozmowy z wykonawcami Sporządzanie i podpisywanie umów z wykonawcami - koordynator projektu 1 poł. 09.2021 r. oraz 2 poł 10.2021 r.
Ustalanie repertuaru i terminów prób Szczegółowe ustalanie repertuaru i scenariusza koncertu oraz terminów prób przed koncertem - koordynator/kierownik artystyczny projektu; wykonawcy 1 poł. 09.2021 r. oraz 2 poł 10.2021 r.
Projektowanie materiałów reklamowych Projektowanie plakatów, zaproszeń, folderu - wolontariusz 1 poł. 09.2021 r. oraz 2 poł 10.2021 r.
Pozyskiwanie patronów medialnych Kontaktowanie sie z osobami odpowiedzialnymi za sprawy patronatów medialnych w redakcjach TVP3, Radio Plus i Głos Seniora. Składanie wniosków. - wolontariusz 6 tyg. przed koncertem
Przekazywanie informacji do patronów medialnych Przesyłanie projektów reklam w celu akceptacji projektu, zwłaszcza poprawności logo patrona. - wolontariusz 1 poł. 09.2021 r. oraz 2 poł 10.2021 r.
Druk i dystrybucja reklam Drukowanie i dystrybucja materiałów reklamowych: rozsyłanie zaproszeń, rozklejanie plakatów. - wolontariusze minimum na tydzień przed koncertem
Przygotowanie obiektu Sprzątanie i dekorowanie obiektu wewnątrz; transport i rozkładanie materiałów reklamowych patronów medialnych [roll-upy], sprzątanie po koncercie, usuwanie materiałów reklamowych. - wolontariusze dzień przed i dzień po koncercie
Próba generalna Przzeprowadzenie próby generalnej z udziałem wszystkich wykonawców danego koncertu i konferansjera. - koordynator/kierownik artystyczny, wykonawcy, konferansjer dzień przed daną imprezą
Wykonanie koncertu Realizacja imprezy w zaplanowanym terminie według ustalonego scenariusza około połowy października oraz w dniu 11 listopada
Podsumowanie współpracy z patronami medialnymi Przygotowanie i przesłanie patronom medialnym materiałów dokumentujących wywiązanie się organizatorów z obowiązków reklamowych wobec patronów. - koordynator w terminie do tygodnia po koncercie
Podsumowanie projektu Podsumowanie prac związanych z projektem. Przygotowanie sprawozdania merytorycznego i finansowego. Przesłanie sprawozdania. - koordynator po koncercie październikowym - w terminie zalecanym

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Podstawowym celem projektu jest poszerzenie oferty kulturalnej na terenie dzielnicy. Realizacja projektu pozytywnie wpłynie na promocję i kontakt z kulturą wysoką oraz zachęci mieszkańców do częstszego korzystania z takiej oferty. Projekt zaplanowano pod hasłem „Kultura dostępna” co oznacza, iż mogą skorzystać z niego osoby niepełnosprawne oraz osoby o niższym statusie ekonomicznym. Biorąc pod uwagę ubiegłoroczne realizacje takich koncertów, projekt jest odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony mieszkańców i przyczyni się do powstania nowej oferty kulturalnej w dzielnicy.
powrót