Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 5 NR 10:

Zróbmy PARK PRZY ŁOKIETKA

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 5 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: na działce nr 55 obręb K-45 Kraków Krowodrza, pomiędzy ulicami Łokietka, Składowa i Oboźna

Opis projektu

Zacznijmy tworzyć park przy ul. Łokietka

W Krowodrzy na północ od ul. Wrocławskiej bardzo doskwiera brak terenów zielonych. Gdy w grudniu 2019 r. miasto Kraków kupiło na wpół dziki teren znajdujący się między ulicami Łokietka, Oboźną i Składową, okoliczni mieszkańcy zaczęli mieć nadzieję, że te 1,7 ha niebawem spełni swój potencjał rekreacyjny. Stąd pomysł, by wstępne prace umożliwiające mieszkańcom jak najszybsze korzystanie z terenu wykonać w ramach tegorocznego BO.

Projekt zakłada zachowanie istniejącej roślinności i drzew na terenie parku i wzbogacenie jej o dodatkowe nasadzenia odpowiednio dobranych roślin aby kwitły cały rok, z uwzględnieniem i zachowaniem fiołkowej łąki.

Z racji kryterium jednoroczności projektów w tegorocznym BO zakładamy:

1. Usunięcie całości istniejącego, zniszczonego ogrodzenia i zabezpieczenie skarpy od strony ul. Łokietka - istniejące ogrodzenie jest w opłakanym stanie i wręcz odstrasza potencjalnych użytkowników: siatka dziurawa i opadająca w wielu miejscach (w jednym wiązana tasiemką, w innych drutem kolczastym na wysokości głowy!):

- zachowanie trzech istniejących wejść z ul. Oboźnej i ul. Składowej, i dodanie wejścia (i wjazdu dla pojazdów ZZM) od ul. Łokietka

- dodanie od strony ul. Łokietka zielonej „ściany” z krzewów i/lub w razie konieczności zabezpieczenie skarpy w formie barierek czy niskiego ogrodzenia, gdyż - z uwagi na znaczny spadek terenu - stwarza zagrożenie dla przechodniów i pojazdów

- ewentualnie posadzenie żywopłotu wzdłuż pozostałych granic parku, jeśli będzie to potrzebne dla poprawy bezpieczeństwa

- prace należy wykonać przy minimalnej ingerencji w zieleń rosnącą wzdłuż linii ogrodzenia
 

2. Wysprzątanie całości terenu zachęci okolicznych mieszkańców do przychodzenia do parku również z dziećmi przy jednoczesnej większej dbałości o park wszystkich użytkowników:

- usunięcie śmieci

- usunięcie sterczących metalowych prętów i kawałków betonu, cegieł, desek, gruzu i spalonych gałęzi

- usunięcie pozostałości po ogrodzeniach wewnątrz parku

- zamalowanie graffiti w kilku miejscach

- wyrównanie istniejących ścieżek, aby pozbyć się wystających elementów
 

3. Pielęgnacja zieleni (po wykonanej inwentaryzacji i opracowaniu gospodarki drzewostanem):

- zachowanie istniejącej roślinności

- usunięcie czy zabezpieczenie drzew stwarzających zagrożenie

- wzbogacenie o dodatkowe nasadzenia

- zachowanie fiołkowej łąki

- zachowanie półdzikiego charakteru parku
 

4. Przygotowanie podstawowej koncepcji parku po spotkaniach w formie warsztatów projektowych z lokalnymi mieszkańcami, z uwzględnieniem zawartych we wniosku BO elementów
 

5. Minimalna mała architektura, jako zaczątek przyszłego parku, ułatwi użytkownikom utrzymanie porządku i posłuży wszystkim odwiedzającym:

- kosze przy każdym wejściu i na skrzyżowaniach ścieżek (z czego w miarę możliwości niektóre służyłyby też do segregacji odpadów)

- ławki z oparciem, typu “antywandal”

- leżaki i hamaki miejskie

- altana jeśli zostaną dostępne fundusze

Liczymy na to, że dzięki powyższym działaniom teren przestanie przypominać zakazany ogród i w świadomości okolicznych mieszkańców zacznie funkcjonować jako park.

Projekt powstał przy współpracy Natalii Schmidt-Polończyk, Alicji Żenczykowskiej, Kuby Korneckiego i Tomasza Dziedzica.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Północnej części Krowodrzy brakowało terenów zielonych na długo przed powstaniem ogromnego osiedla pomiędzy ul. Wrocławską, Poznańską a Łokietka. Teraz coraz więcej okolicznych mieszkańców nie ma gdzie pójść na spacer, pobawić się ze swoimi dziećmi czy wyprowadzić psy. Ten nowo zakupiony przez miasto teren jest jedynym zielonym obszarem wśród gęsto zabudowanego osiedla. Powinien zostać dostosowany do potrzeb mieszkańców, a jego przystosowanie wymaga wprowadzenia zaproponowanych w projekcie rozwiązań. Stąd tak istotne jest przeprowadzenie koniecznych prac porządkowych w ramach terenu między ul. Łokietka, Oboźną i Składową, aby jak najszybciej mieszkańcy mogli zacząć się nim cieszyć - zanim w dalszej perspektywie powstanie park z prawdziwego zdarzenia, z zaplanowanymi nasadzeniami, skwerem do wypoczynku, placem zabaw i urządzeniami rekreacyjno-sportowymi.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Wykonanie inwentaryzacji zieleni wraz z gospodarką drzewostanem 40 000,00 PLN
Uporzadkowanie zieleni 70 000,00 PLN
Nasadzenia zieleni 50 000,00 PLN
Zakup i montaż elementów małej architektury 50 000,00 PLN
Oczyszczenie terenu, wytyczenie ścieżek 107 800,00 PLN
317 800,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wykonanie inwentaryzacji zieleni wraz z gospodarką drzewostanem I kwartał 2021
Przygotowanie koncepcji parku I kwartał 2021
Uporządkowanie zieleni II kwartał 2021
Nasadzenia zieleni III kwartał 2021
Oczyszczenie terenu, wytyczenie ścieżek I - III kwartał 2021
Zakup i montaż elementów małej architektury II - III kwartał 2021

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada rozpoczęcie budowy parku przy ul. Łokietka. Inwestycja stworzy atrakcyjną i przyjemną do odpoczynku i rekreacji przestrzeń, która zachęci mieszkańców do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu i integracji społecznej.
powrót