Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 2 NR 2:

ZRÓBMY SKWER PRZY FABRYCZNEJ! Edukacja i kultura w zieleni

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 2 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Ulica Fabryczna w Dzielnicy II - Grzegórzki, działki miejskie 396/5 oraz 396/11 obr. S-5 jedn. ewid. Śródmieście oraz małe okoliczne działki miejskie.

Opis projektu

Projekt zakłada wykorzystanie działek miejskich 396/5 i 396/11 (oraz okolicznych mniejszych działek) w MPZP oznaczonych jako Uo czyli Usługi oświaty i kultury, do stworzenia zielonej przestrzeni dla mieszkańców, pełniącej przede wszystkim funkcję edukacyjną, a także kulturalną. Cel ten mógłby zostać osiągnięty poprzez instalację ścieżki edukacyjnej np. dotyczącej przyrody w mieście z elementami interakcji (gra terenowa, quiz), altany lub wiaty z przeznaczeniem edukacyjno-kulturalnym (spotkania edukacyjne, wystawa zdjęć, itp).

Wskazane działki miejskie przedstawiają ogromny potencjał ze względu na istniejącą tam już zieleń (która zostałaby bezwzględnie zachowana), oraz fakt, że są to jedyne działki miejskie w gęsto zaludnionej okolicy, w której brakuje ogólnodostępnych miejsc użyteczności publicznej, w szczególności zieleni. Działki te są bardzo zaniedbane i aktualnie wykorzystywane jako dziki parking oraz wysypisko śmieci. Załączone zdjęcia obrazują bieżącą sytuację na tym terenie:

W ramach projektu należy uporządkować ten teren (oczyścić go ze śmieci, wyeliminować dziko parkujące tam samochody), zaadaptować go do pełnienia funkcji edukacyjnej, i udostępnić mieszkańcom. Jednocześnie projekt ten nie blokuje potencjalnej budowy dużego obiektu typu szkoła lub przedszkole w przyszłości (zgodnie z zapisami w MPZP), ponieważ wielkość tego terenu jest wystarczająca by taka placówka mogła tam powstać w otoczeniu zielonej przestrzeni edukacyjnej proponowanej w niniejszym projekcie.

Znacząca część terenu ma utwardzoną nawierzchnię (terlinka), którą można wykorzystać na ustawienie tablic ścieżki edukacyjnej oraz altany lub wiaty z dużym stołem i ławkami na spotkania edukacyjne w terenie dla licznych lokalnych placówek oświatowych (w najbliższym sąsiedztwie znajdują się 2 żłobki i 2 przedszkola, oraz 2 szkoły podstawowe). Na altanie/wiacie należy zainstalować system umożliwiający zbieranie wody deszczowej, która będzie wykorzystywana do podlewania roślin.

Na gruntach nieutwardzonych oraz wygospodarowanych poprzez usunięcie części terlinki należy wyznaczyć alejki z naturalnej nawierzchni na potrzeby ścieżki edukacyjnej, zamontować elementy małej architektury jak ławki i kosze na śmieci, miejsca do refleksji i odpoczynku niezbędne po dawce edukacji lub kultury (huśtawki, hamak), podniesione rabaty z roślinnością, a także karmniki i poidełko dla ptaków oraz w miarę możliwości oświetlenie. Należy też zadbać o nasianie trawy oraz nasadzenia nowych drzew i roślin zielnych i kwitnących, np. hortensje, różaneczniki.

Projekt wykonawczy przestrzeni edukacyjno-kulturalnej w zieleni przy Fabrycznej powstanie w wyniku konsultacji/spotkań z mieszkańcami, z uwzględnieniem elementów zawartych w niniejszym projekcie. Projekt powstał dzięki współpracy grupy Sąsiedzi z Grzegórzek, w tym Emilia Ordzieniewicz-Sznitko i Przemysław Sznitko.

Autorzy projektu zastrzegają sobie konieczność konsultacji z nimi przed zastosowaniem jakichkolwiek modyfikacji projektu, lub alternatywnych rozwiązań nie przewidzianych w tym projekcie, a wynikających z rozmaitych ograniczeń trudnych do przewidzenia na etapie pisania projektu.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Gęsta zabudowa i brak miejsc użyteczności publicznej, w tym zieleni.

Teren przy ulicach Cystersów i Fabrycznej poddawany jest procesowi bardzo intensywnej zabudowy mieszkaniowej i biznesowej. Cechuje ją nacisk na maksymalne wykorzystanie przestrzeni do celów deweloperskich. Efektem tego są: 

- bardzo gęsta zabudowa, budowanie ‘okno w okno’, 

- minimalna ilość zieleni urządzonej, 

- brak niezbędnej do życia i budowania lokalnej społeczności infrastruktury (np. biblioteka, dom kultury, apteka, poczta, restauracja, kawiarnia, etc.)

Na ulicach Cystersów i Fabrycznej istnieją 4 ogromne osiedla: Art City, Budrem, Cystersów Garden, oraz Złota Brama. Dodatkowo trwa budowa osiedla mieszkaniowego oraz 3 biurowców na terenie byłego Polmosu przy ulicy Fabrycznej (40 tys m2 przestrzeni biurowej), a w planach jest budowa kolejnego osiedla na terenie byłego ZREMBu między Mogilską a Fabryczną (500 mieszkań) oraz dodatkowej przestrzeni biurowej na rogu Alei Pokoju i Fabrycznej (kolejne 40 tys m2 przestrzeni biurowej). Ten niewielki obszar Krakowa ma docelowo pomieścić około 7.000 mieszkańców oraz około 8.000 pracowników biurowych.

Warto dodać, że na ulicy Cystersów znajdują się 2 żłobki i 2 przedszkola, które nie mają dedykowanych przestrzeni rekreacyjnych, a ze względu na całkowity brak zieleni urządzonej w okolicy, czy innych miejsc użyteczności publicznej, podopieczni nie mają gdzie pójść na spacer. Zielona przestrzeń edukacyjna przy Fabrycznej doskonale zaspokoiłaby tę potrzebę łącząc ją jednocześnie z funkcją nauki o przyrodzie w mieście. Ze skweru edukacyjno-kulturalnego przy Fabrycznej korzystać mogliby wszyscy mieszkańcy, od najmłodszych do najstarszych, łącząc przyjemne z pożytecznym. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień 20 000,00 PLN
Altana / Wiata edukacyjna ze stołem i ławami Miejsce pogadanek edukacyjnych dla podopiecznych z lokalnych żłobków i przedszkoli, oraz spotkań dla mieszkańców 30 000,00 PLN
Infrastruktura parkowa Zakup i montaż elementów małej architektury 70 000,00 PLN
Ścieżka edukacyjna Tablice informacyjne z elementami gry dla dzieci utrzymane w tematyce dotyczącej przyrody w mieście 20 000,00 PLN
Zieleń Nasadzenia nowych roślin 60 000,00 PLN
Pielęgnacja zieleni Pielęgnacja istniejącej zieleni 40 000,00 PLN
Uporządkowanie terenu Wywóz śmieci i gruzu, uporzadkowanie terenu 30 000,00 PLN
270 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Wykonanie dokumentacji projektowej, budowlanej, wykonawczej i kosztorysowej. Przeprowadzenie spotkań z mieszkańcami. styczeń - czerwiec 2021
Realizacja zadania Wykonanie prac przewidzianych w projekcie. lipiec - grudzień 2021

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada zagospodarowanie terenu przy ul. Fabrycznej poprzez uporządkowanie go, oczyszczenie ze śmieci, zamknięcie dzikiego parkingu oraz montaż elementów małej architektury, altany edukacyjnej oraz nasadzenia zieleni. Skwer będzie przede wszystkim służył Mieszkańcom jako miejsce edukacji poprzez zieleń i edukację. Inwestycja przyczyni się do poprawy estetyki terenu oraz jakości powietrza.
powrót