Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 12 NR 17:

Renowacja zabytkowej (125 lat) Figury Matki Bożej Łaskawej

Projekt odrzucony: OPINIA NEGATYWNA Uzasadnienie opinii negatywnej: Powołując się na art. 17 ust. 1. pkt. 4 Regulaminu budżetu obywatelskiego (Uchwała nr XXXV/903/20 Rady Miasta Krakowa z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa) który stanowi, że: W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty: które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta; negatywnie opiniuje się projekt renowację zabytkowej (125 lat) Figury Matki Boskiej Łaskawej przy Al. Dygasińskiego 29. Informujemy, że na przedmiotową kapliczkę Zarząd Dróg Miasta Krakowa opracował program prac konserwatorskich, który został zaopiniowany przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków. Realizacja zadania nastąpi w ramach przetargu nieograniczonego wraz z innymi kapliczkami w sumie w ośmiu lokalizacjach. Obecnie rozpoczęto postępowanie przetargowe. Termin realizacji zadania wyznaczono na 31 października 2020 r.

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 12 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Figura Matki Bożej Łaskawej z 1895 przy Al. Dygasińskiego 29. Do Matki Boskiej Łaskawej uciekała się Warszawa np. w czasie zarazy, która wybuchła w 1652 r. Po modlitwach całej Warszawy i Króla Jana Kazimierza - zaraza cudownie ustała i w dowód wdzięczności Rada Miasta ogłosiła Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy i Polski i ufundowała koronę królewską, którą nałożono na obraz. Była to pierwsza koronacja obrazu Maryi na ziemiach polskich. Największym cudem M.Bożej Łaskawej to Cud nad Wisłą.

Opis projektu

Figura Matki Bożej Łaskawej z 1895 wygląda jak ruina: dłonie czarne z brudu, farba odpryśnięta, mur popękany i brudny i odpadający, zadaszenie zardzewiałe. M.B.Ł. była koronowana przez Króla Jana Kazimierza w 1651 r. koronami papieskimi na Królową Polski i na Strażniczkę przed zarazami. Figura potrzebuje odmalowania, odnowienia zadaszenia metalowego, naprawę popękanego muru. Stary płotek drewniany naokoło Figury wali się ze starości (ma więcej farby niż drzewa - bo staruszka maluje go 2 razy w roku). Staruszki przynoszą kwiaty w doniczkach - które co roku pijacy i wandale kradną (8 ukradzionych w tej Kapliczce w ubiegłym roku). Gdyby płotek był wyższy - może by tego nie zdołali czynić. Każdy kwiat teraz jest przywiązany stalowymi linkami z zamkami. Co roku wandale malują olbrzymie czarne napisy na cokole Figury, które MPO zmywa, ale gdyby płotek zabezpieczał - to by nie zdołali niszczyć Figury. Około 10 lat temu wandale przecięli linie z prądem - i lampka przy stopach Matki Bożej - przestała oświetlać Al. Dygasińskiego.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Aleją Dygasińskiego - mijając tą Kapliczkę - codziennie chodzi dużo osób z okolicznych wieżowców i Osiedli  do przystanku tramwajowego na ul. Wlotowej oraz młodzież do Liceum nr V oraz do Przedszkola na ul. Prostej, i wstyd - przed tak dużą liczbą osób - aby  historyczna  Figura Matki Bożej Łaskawej z 1895 wyglądała jak ruina,  a zwłaszcza  kopia Matki Bożej Łaskawej - która była koronowana przez Króla Jana Kazimierza w 1651 r. Koronami Papieskimi na Królową Polski i na Strażniczkę przed zarazami, a zwłaszcza na Patronkę Krakowa i Warszawy. (Dłonie czarne z brudu, farba odpryśnięta, mur popękany i brudny i odpadający, zadaszenie zardzewiałe). 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Renowacja Figury Matki Bożej Łaskawej przy Al. Dygasińskiego 29 Odmalowanie Figury Matki Bożej Łaskawej, naprawa cokołu Figury, naprawa lub wykonanie nowego płotu, naprawa instalacji elektrycznej, wymiana metalowego zadaszenia (bo obecne jest zardzewiałe). 15 000,00 PLN
15 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
W tym roku jest 125 lecie istnienia tej historycznej Figury. W tym roku jest 125 lecie istnienia tej historycznej Figury i dobrze by to było już wykonać, bo woluntariusze proszą o tą renowację od wielu lat. druga połowa 2020 r.

Galeria

powrót