Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 10 NR 5:

„Poczytaj, posłuchaj, dowiedz się więcej”

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt lokalny - 10 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Biblioteka Kraków - Filia 35 ul. Chałubińskiego 47

Opis projektu

Filia nr 35 Biblioteki Kraków znajduje się na terenie osiedla Swoszowice, ale obsługuje wszystkich mieszkańców Dzielnicy X i innych osiedli położonych z dala od centrum Krakowa. Od wielu lat liczba czytelników, korzystających z zasobów księgozbioru, stale wzrasta. Z działających na terenie dzielnicy bibliotek, Filia nr 35 posiada największy księgozbiór i ma największą liczbę użytkowników. Dla mieszkańców jest jedyną bezpłatną, ogólnodostępną placówką kultury w okolicy. Celem projektu jest stałe i systematyczne zwiększanie ilości księgozbioru poprzez zakup nowości wydawniczych dla dorosłych, literatury dla dzieci i młodzieży z uwzględnieniem stale ulegającego zmianom kanonu lektur po wprowadzonej reformie szkolnictwa, a także uzupełnienie dotychczasowych serii wydawniczych. Zakup nowości oparty jest przede wszystkim o wskazania czytelników, który jest zgodny z rankingiem tytułów oraz autorów i stanowi priorytet, jeśli chodzi o wybór literatury. Starzejące się społeczeństwo i młode pokolenie z dysleksją i innymi zaburzeniami, które utrudniają im czytanie książki tradycyjnej, sięga po książki mówione (audiobooki), dlatego należy stale          i sukcesywnie powiększać ich zbiór. Wśród czytelników jest bardzo duże zainteresowanie dostępem do bezpłatnych internetowych bibliotek e-booków, ilość kodów dostępnych z zasobów Biblioteki Kraków jest ograniczona, dlatego zachodzi konieczność powiększenia ich liczby. W celu zachęcenia dorosłych i dzieci do czytania biblioteka prowadzi działalność kulturalno-oświatową. W jej ramach dzieci biorą udział w spotkaniach autorskich, przedstawieniach teatralnych, warsztatach plastycznych i lekcjach bibliotecznych. Dorośli mieszkańcy mają możliwość prezentacji swojej twórczości w organizowanych na terenie Filii wystawach i spotkaniach. Do realizacji i uatrakcyjnienia tych zadań potrzebny jest nowoczesny sprzęt komputerowy oraz materiały eksploatacyjne. Zgłaszany projekt zaspokaja zbiorowe potrzeby mieszkańców. Po zakończeniu realizacji zadania zostaną wykonane tablice informacyjne Budżetu Obywatelskiego zgodne z Systemem Identyfikacji Wizualnej Miasta Krakowa.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Coraz więcej osób przychodzi do biblioteki w poszukiwaniu nowości wydawniczych, ich dostępność przyczynia się do wzrostu czytelnictwa. Mieszkańcy poszukują głównie nowości, zarówno w wersji papierowej, mówionej (audiobooki), jak i elektronicznej. Dofinansowanie tego zadania ze środków Budżetu Obywatelskiego Dzielnicy X, daje możliwość powiększenia zakupu. Znaczną grupę czytelników stanowią seniorzy, dzieci i młodzież z dysleksją oraz innymi dysfunkcjami, utrudniającymi im czytanie. Poszukują oni dostępu do książki mówionej (audiobooków), dlatego konieczne jest stałe uzupełnianie tego rodzaju zbioru. W dzisiejszych czasach najsłabiej czytającą grupą są osoby w wieku od 24 do 40 roku życia, powodów jest wiele, ale najistotniejszy to chroniczny brak czasu. Są to odbiorcy, którzy czytają za pomocą nośników elektronicznych, więc zwiększenie ilości kodów dostępu do platformy e-booków, pozwoli im na szybszy dostęp do cyfrowego księgozbioru. Ważnym zadaniem biblioteki jest prowadzenie działalności kulturalno-oświatowej, mającej na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Realizacja zadania będzie możliwa, gdy oferta okaże się atrakcyjna, zwielokrotniona i różnorodna. Poszerzenie oferty kulturalno-oświatowej o wyjścia do muzeów (dzieci i seniorzy), krakowskich teatrów (dla najmłodszych i starszych odbiorców) zwiększy jej popularność oraz pozwoli na dodatkowe promowanie biblioteki w środowisku. Dofinansowanie umożliwi mieszkańcom na aktywny udział w życiu lokalnego środowiska. Uzupełniony o nowości ciekawy księgozbiór zachęci młode pokolenie i seniorów do nowych form spędzania wolnego czasu. Atrakcyjne wydarzenia kulturalne dostarczą dodatkowego bodźca do wyjścia z domu i skorzystania z oferty kulturalnej miasta.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup nowości wydawniczych i audiobooków Powiększenie księgozbioru o około 200 pozycji 8 000,00 PLN
Zakup kodów do e-booków Zwiększenie ilości kodów dostępu do platformy e-booków 2 500,00 PLN
Organizacja działalności kulturalno-oświatowej Zorganizowanie spotkań autorskich, przedstawień teatralnych, wyjść do muzeów i teatrów 6 000,00 PLN
Zakup sprzętu komputerowego Zakup jednego zestawu komputerowego 3 000,00 PLN
Materiały eksploatacyjne Zakup mini sztalug, rozdzielaczy, podpórek do książek 1 300,00 PLN
Oznakowanie Druk naklejek informacyjnych w celu oznakowania zakupionych zbiorów 200,00 PLN
21 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zakup książek i audiobooków Nowości wydawnicze i audiobooki I - XI 2021 r.
Zakup kodów do e-booków Zakup kodów dostępu do platformy e-booków II kwartał 2021 r.
Zakup jednego zestawu komputerowego Zakup nowoczesnego sprzętu komputerowego I-II kwartał 2021 r.
Materiały eksploatacyjne zakup materiałów do ekspozycji prac oraz bieżącej działalności biblioteki I-II kwartał 2021 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Promocja czytelnictwa wśród mieszkańców Dzielnicy, dostęp do nowości wydawniczych, kodów dostępu do e-booków, rozbudowanie oferty kulturalno-edukacyjnej, zakup wyposażenia ułatwiającego korzystanie ze zbiorów.
powrót