Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 94:

Sprzątanie dna zalewu Zakrzówek

Projekt odrzucony: Projekt zakłada zorganizowanie i nadzorowanie akcji zbierania i usuwania śmieci zalegających na dnie zalewu Zakrzówek. Opiniuje się negatywnie jego realizację w 2021 r. ze względu na planowaną budowę etapu 2 inwestycji "Park Zakrzówek" w okresie VII.2020 - II. 2022r, podczas której nie będzie możliwy dostęp do akwenu. Projekt może być realizowany od 2022 r., po zakończeniu inwestycji. Zgodnie z zapisami uchwały nr XXXV/903/20 Rady Miasta Krakowa z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa §17, W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty: 4) które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta oraz 6) które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, w szczególności przepisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, prawa osób trzecich, w tym prawa własności. Mając na względzie powyższe, projekt zostaje odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2020 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Skałki Twardowskiego i Zalew Zakrzówek

Opis projektu

Program zakłada zorganizowanie i nadzorowanie akcji zbierania i usuwania śmieci zalegających na dnie zalewu Zakrzówek. Tradycyjnie krakowscy miłośnicy nurkowania organizowali podwodne sprzątanie Zakrzówka. Imprezy te, które integrowały i łączyły społeczność krakowskich nurków z lokalnymi mieszkańcami we wspólnym wysiłku zapewnienia czystości i zachowania równowagi ekologicznej na wspólnie użytkowanym terenie. Te coroczne wydarzenia, niezwykle popularne i rozpoznawalne nie tylko lokalnie ale również ogólnokrajowo i ogólnoświatowo, organizowane były dzięki dużemu wkładowi pracy i wolontariatowi nurków krakowskich oraz dobrej woli i nieodpłatnej pomocy Krakowskiego Klubu Nurków Kraken, użyczającego infrastruktury i zapewniającemu zabezpieczenie logistyczne. W wyniku zmian organizacyjnych Klub Nurkowy przestał sprawować kontrole administracyjną nad terenem Zakrzówka co powoduje potrzebę zmiany formuły organizacyjnej tego zasłużonego dla lokalnej i krakowskiej społeczności wydarzenia (Rys. 1), (Rys. 2.).

Rys. 1. Mieszkańcy wraz z nurkami sprzątają Zakrzówek 2002

Rys. 2. Mieszkańcy wraz z nurkami sprzątają Zakrzówek 2003

Rzesze miłośników nurkowania i aktywnego spędzania czasu nad wodą, którym bliska jest idea zrównoważonego i pro ekologicznego wykorzystania terenów Zakrzówka dla dobra mieszkańców, nadal pragną kontynuować niemal dwudziestoletnią tradycję organizowania podwodnego sprzątania Zakrzówka.
Proponowane zadanie dotyczy zorganizowania podwodnego sprzątania Zakrzówka w drugiej połowie 2021 roku. Poprzez połączenie sił krakowskich nurków i mieszkańców, nad którymi patronat obejmie Fundacji na rzecz Zakrzówka. Celem będzie promowanie zrównoważonych praktyk nurkowych dla ochrony środowiska wspaniałego miejsca jakim jest kamieniołom Zakrzówek. Partnerstwo to zwiększy świadomość ekologiczną i umożliwi promowanie zrównoważonego wykorzystania Zakrzówka.
Integralną częścią zadania będzie:
  • Przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej której celem będzie rozpowszechnienie idei zrównoważonego wykorzystania terenów miejskich dla dobra mieszkańców.
  • Organizacja wolontariuszy do przeprowadzenia w wybranym okresie trwania akcji zbiórki odpadków w podwodnej części zalewu Zakrzówek oraz w przylegającej części brzegowej (teren zostanie uzgodniony z zarządca w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom).
  • Zabezpieczenie logistyczne prowadzonych prac w tym zapewnienie odbioru zgromadzonych odpadków.
  • Zapewnienie zaopatrzenia w gazy oddechowe dla wolontariuszy oraz sprzęt niezbędny do bezpiecznego podnoszenia i transportu zgromadzonych zanieczyszczeń z dna zalewu na brzeg.
  • Zapewnienie kadry nurkowej do nadzoru prac.
  • Zabezpieczenie ratowniczo/medyczne.
  • Organizacja kończącego zadanie spotkania informacyjnego dla mieszkańców z podziękowaniem dla wolontariuszy i przedstawieniem wyników zbiórki odpadków.
  • Sporządzenie raportu końcowego przedstawiającego wyniki akcji i promującego zrównoważone proekologiczne podejście do wykorzystania terenów rekreacyjnych otaczających zalew jak i samego zalewu Zakrzówek.
Wzorem lat poprzednich przewiduje się kampanie w mediach lokalnych i ogólnoświatowych (w tym społecznościowych) promujących wydarzenie i przedstawiających jego wyniki. Organizowane wydarzenie będąc częścią światowego ruchu sprzątania świata będzie przedstawiane w światowych mediach jako krakowski wkład mieszkańców w międzynarodowy ruch zachowania najpiękniejszych miejsc nurkowych na świecie.
Proponowane zadanie jest programem kompleksowego usunięcia śmieci zalegających dno zalewu Zakrzówek. Prace będą poprzedzone przeprowadzeniem dokładnego rekonesansu pozwalającym dokładnie określić miejsca prowadzonych prac i oszacować ilości śmieci do osunięcia. Teren objęty wydarzeniem będzie uzgodniony z zarządcą w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom. Integralna częścią zadania jest przeprowadzenie kampanii reklamowej i promocyjnej której celem będzie skupienie nurkujących i nie nurkujących mieszkańców wokół idei zrównoważonego i proekologicznego, aktywnego sposobu spędzania czasu. Program zakłada zintegrowanie środowiska krakowskich nurków i lokalnych mieszkańców wokół idei nieodpłatnego (wolontariat) zaangażowania w projekt dla dobra społeczności lokalnej.


 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Wzmocnienie świadomości i edukacja ekologiczna dla nurków i mieszkańców może odegrać znaczącą rolę w tworzeniu bardziej zrównoważonej przyszłości. U podstaw tego wysiłku leżą globalne kampanie mające na celu zbudowanie publicznego poparcia dla ochrony środowiska szczególnie wartościowych miejsc, które są niezbędne dla dobra lokalnej i nie tylko lokalnej społeczności. Na tym tle włączenie się lokalnej społeczności Krakowian, łączących siły w celu zachowania walorów ekologiczno/rekreacyjnych Zakrzówka w ramach wspólnego projektu oczyszczenia z zalegających dno śmieci, da wspaniały przykład zapewniający wzmocnienie i wsparcie jednostek i społeczności na całym świecie w ich wysiłkach na rzecz ochrony środowiska, zapewniając równocześnie rozpoznawalność i promując Zakrzówek i Kraków na całym świecie.
Połączenie nurków i mieszkańców zapewni praktyczne możliwości wywierania trwałego wpływu na przyszłość naszego miasta. Współpraca miasta, Fundacji na rzecz Zakrzówka i społeczności lokalnej współpracujących w celu ochrony Zakrzówka, może stać się zalążkiem jutra dla idei zdrowego i zielonego miasta.
Ograniczone zasoby terenów rekreacyjnych zawierających zbiorniki wodne stawia nas w obliczu krytycznej sytuacji, a jako nurkowie i mieszkańcy mamy wyjątkową okazję i zestaw umiejętności, aby pomóc chronić nasze lokalne zasoby.

Rys. 3. Śmieci na dnie Zakrzówka

Rys. 4. Śmieci na dnie Zakrzówka

Przewidywana ilość odpadków do zebrania jest trudna do oszacowania lecz powinna wynieść kilka ton (Rys. 3), (Rys. 4), co zapewni ogromny pozytywny wpływ na ekosystem Zakrzówka. Naprawdę ważna jest pamięć o usuwaniu zanieczyszczeń pod wodą, aby w jak największym stopniu ograniczyć śmieci z naszego codziennego życiu. A najlepszym sposobem wzmocnienia entuzjazmu i motywacji do podwodnych porządków jest nadanie im formy zorganizowanej współpracy lokalnych mieszkańców ze społecznością krakowskich nurków w ramach projektu który zapewni pożytek wszystkim mieszkańcom Krakowa.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Promocja Przygotowanie i kolportaż materiałów promocyjnych, zorganizowanie kapani w mediach społecznościowych. 4 000,00 PLN
Usuwanie odpadów Zapewnienie odbioru zebranych nieczystości do miejsca odbioru ich przez służby. 20 000,00 PLN
Sprzęt specjalistyczny Zakup lub wypożyczenie sprzętu specjalistycznego w tym: windy powietrzne, liny, boje, itp. 15 000,00 PLN
Materiały eksploatacyjne Zapewnienie wolontariuszom czynników oddechowych, transportu i wsparcia powierzchniowego. 50 000,00 PLN
Kadra specjalistyczna Zapewnienie kadry instruktorów nurkowania oraz doświadczonych nurków oraz sprzętu zabezpieczającego do nadzorowania prac. 50 000,00 PLN
Obsługa logistyczna Przygotowanie logistyki wydarzenia koszty związane z przygotowaniem raportów i dokumentacji wykonanych prac. Obsługa medialna. 8 000,00 PLN
147 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Kampania informacyjna Przygotowanie kampanii informacyjnej, materiałów informacyjnych, kampania w mediach społecznościowych i lokalnych. maj-lipiec 2021
Reklama Bezpośrednia kampania reklamowo-informacyjna (media lokalne i społecznościowe). czerwiec-wrzesień 2021
Spotkanie organizacyjne Spotkania organizacyjno informacyjnego dla wolontariuszy i organizatorów. lipiec 2021
Prace porządkowe Rozpoczęcie prac porządkowych i zbiórka odpadków. sierpień 2021 – kwiecień 2022
Podsumowanie Podsumowanie wyników i kampania przedstawiająca wyniki proekologiczne. maj 2022

Galeria

powrót